Osmanlı’yla ilgili sözleri tepki çeken Tunç Soyer, kendini Atatürk’ün sözleriyle savundu

Güncel Haberler İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, İzmir’in kurtuluşunun 100’üncü yıldönümünde konuşmada Osmanlı’yla ilgili …

11.09.2022
Osmanlı’yla ilgili sözleri tepki çeken Tunç Soyer, kendini Atatürk’ün sözleriyle savundu

Güncel Haberler

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, İzmir’in kurtuluşunun 100’üncü yıldönümünde konuşmada Osmanlı’yla ilgili kelamları gündem oldu. Konuşmasında Osmanlı’nın son periyoduna vurgu yapan Soyer, “100 yıl önceydi. Bu toprakları yönetenler, gaflet, delalet hatta hıyanet içindeydi. Gençleri, bayanları, çocukları, geleceği hiç düşünmediler. Yalnızca ve yalnızca saraylarındaki saltanatı korumak için bütün bir milleti ateşe attılar. İnsanlık onurumuzu, bağımsızlık tutkumuzu ayaklar altına aldılar, teslim oldular. Bir sabah emperyalist ülkelerin askerleri, kirli çizmeleri ve kirli emelleriyle körfezin sularını ve güzelim kentimizi işgal etti. Yeniden o sabah tam da bu bulunduğumuz noktada, kordon uzunluğundan göğü yırtan bir ses yükseldi” dedi.

KONUŞMASI TEPKİ ÇEKTİ

Soyer’in konuşması toplumsal medyayı ikiye böldü. Kimi kullanıcılar bu kelamların ağır olduğunu belirtti kimileri ise Soyer’e dayanak verdi. Öte yandan birtakım politikler de Soyer’e tepki gösteren paylaşımlarda bulundu.

“ASLINDA BUNLAR BENİM SÖZLERİM DEĞİL”

Eleştirilerin akabinde Habertürk’te yayınlanan Olaylar ve Görüşler programına bağlanan Soyer,” Aslında bunlar benim sözlerim değil. Ben Nutuk’tan ilham aldım. Müs kent aydın haberleri de ederseniz Nutuk’un 5. sayfasından çok kısa bir kısmı sizlerle paylaşmak isterim. Mustafa Kemal Atatürk diyor ki ‘Osmanlı Devleti’nin içinde bulunduğu küme 1. Dünya Savaşı’nda yenilmiş, Osmanlı ordusu her tarafta zedelenmiş koşulları ağır bir ateşkes mutabakatı imzalamış. Büyük savaşın uzun yılları boyunca millet yorgun ve yoksul bir durumda. Milleti ve memleketi 1. dünya savaşına sürükleyenler kendi hayatlarını kurtarma tasasına düşerek memleketten kaçmışlar, saltanat hilafet makamında oturan Vahdettin soysuzlaşmış, şahsını ve bir de tahtını koruyabileceğini hayal ettiği alçakça önlemler araştırmakta. Damat Ferit Paşa’nın başkanlığındaki hükümet aciz, haysiyetsiz ve korkak. Yalnız padişahın iradesine boyun eğmekte ve onunla birlikte kendilerini koruyabilecekleri rastgele bir duruma razı.'” dedi.

“BUNU YAD ETMEK ZORUNDAYDIK”

Sözlerini sürdüren Soyer, “Uzatmayayım. Mustafa Kemal Atatürk, bu büyük direnişi ve Kurtuluş Savaşı’nı başlatırken bildiğimiz üzere Osmanlı Sevr’i imzalamış ve ülke işgal altına girmiş. Artık bu ülkenin işgaline istek gösterenler bir tarafta, bir tarafta da emperyalist güçlere karşı direnişi başlatan Mustafa Kemal Atatürk ve bizim kahraman cetlerimiz. Biz bir kurtuluş gününde bunu yad etmek mecburiyetindeydik.” tabirlerini kullandı.

“SADECE YUNAN DEĞİL, TÜM EMPERYALİSTLERİ TANIM ETTİK”

Yunanistan’dan bahsedilmediği tenkitlerine ise Soyer, “Yunandan bahsetmemek diye bir şey yok. Biz hepsini 4 dakikaya sığan bir konuşma içerisinde emperyalistler olarak tanım ettik zira yalnızca Yunan değil, İngilizler, Fransızlar, İtalyanlar, o günün büyük emperyalist güçleri tarihin değerli ölçüde tokadını bizden yediler. Ben de dün akşam bunu söyledim. Elhasıl bu hafızayı tazelemek işte bu yüzden kıymetli. Hafızayı kaybederseniz o vakit hurafelare ve gerçek dışı bilgilere sarılırsınız” halinde cevap verdi.

“OSMANLI BİZİM ATALARIMIZ”

Osmanlı’yla bir problemi olmadığının altını çizen Soyer, “Benim ve arkadaşlarımın, Osmanlı ile bir sorunu yok. Osmanlı bizim cetlerimiz. Bizim onlarla hiçbir sorunumuz olamaz.” dedi.

Osmanlı,Soyer,Konuşma,Emperyalist,Sözleri ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Güncel sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.