Orman yangınlarında kullanılmak üzere 28 su tankeri dağıtıldı

Orman yangınlarında kullanılmak üzere 28 su tankeri dağıtıldı Aydın’ın Çine ilçesinde, Valilik koordinesinde Muğla Orman Bölge Müdürlüğü …

07.10.2022
Orman yangınlarında kullanılmak üzere 28 su tankeri dağıtıldı

Orman yangınlarında kullanılmak üzere 28 su tankeri dağıtıldı Aydın’ın Çine ilçesinde, Valilik koordinesinde Muğla Orman Bölge Müdürlüğü tarafından orman yangınlarına süratli müdahale edilebilmesi için kırsal mahallelere 28 adet su tankeri dağıtıldı.

Orman yangınlarında kullanılmak üzere 28 su tankeri dağıtıldı

AYDIN – Aydın‘ın Çine ilçesinde, Valilik koordinesinde Muğla Orman Bölge Müdürlüğü tarafından orman yangınlarına süratli müdahale edilebilmesi için kırsal mahallelere 28 adet su tankeri dağıtıldı.

Tarım ve Orman Bakanlığı koordinesinde Muğla Orman Bölge Müdürlüğü tarafından orman yangınlarına karşı çalışmalar aralıksız devam ediyor. Bu çerçevede orman yangınlarında kullanılması maksadıyla gönderilen su tankerleri, Çine Orman İşletme Şefliği bahçesinde düzenlenen programla muhtarlara teslim edildi. Programa Aydın Valisi Hüseyin Aksoy, AK Parti Aydın Milletvekilleri, Muğla Orman Bölge Müdürü Yasin Yaprak, mahalle muhtarları ile vatandaşlar katıldı.

Dağıtılan su tankerlerinin orman yangınlarına müdahale noktasında faal rol oynayacağını söz eden Aydın Valisi Hüseyin Aksoy, “Ormanlarımız birçok manada hayatımız için ehemmiyet arz etmektedir. Ormanlarımız hava sıcaklığı, nem ve rüzgarlara üzere birtakım sebeplerden ötürü yangın bakımından riskli durumda. Aydın ilimiz yüzde 40 ormanlarla kaplı bir bölge. Bilhassa 2021 yılında Türkiye’de olduğu üzere vilayetimizde de kıymetli orman yangınları yaşadık. 76 orman yangınında yaklaşık bin 586 hektar alanımız ziyan gördü. Geçtiğimiz yıl iklim koşulları biraz daha uygundu. Yaklaşık 480 hektar alanımız ziyan gördü. Temennimiz ormanlık alanlarımızın en az ziyan görmesini sağlamak. Orman köylümüz bu hususta yangına birinci müdahaleyi yapanlar oluyor. Muhtarlarımız yapıyor. Birinci müdahale epey kıymetli. Bu su tankerleri de birinci müdahalenin daha tesirli olmasını sağlayacaktır. Bugün 28 adet su tankeri muhtarlarımıza verilecek. Bu da yangınlara karşı uğraşımızı daha da tesirli olmasını sağlayacaktır. Yangına karşı uğraş veren herkese ve her kuruluşa tek tek teşekkür ederim. Dağıtılan su tankerlerinin iyi olmasını temenni ediyorum. Orman yangınları konusunda her vatandaşın hassasiyet göstermesi önemli” dedi.

Aydın genelinde son 10 yılın ortalamasına nazaran her yıl 60 orman yangınının yaşandığını tabir eden Muğla Orman Bölge Müdürü Yasin Yaprak; “Aydın ilimiz 326 bin 605 hektarlık ormana sahip ve vilayetimizin yüzde 40’ı ormanlarla kaplıdır. Orman yangınları açısından da birinci derece hassas bölgede yer almaktadır. Vilayetimizde 23 arasöz, 600 ikmal aracı, 32 birinci müdahale aracı, 2 dozer ve 3 greyder kara gücümüzü oluşturmaktadır. Evvelki yıllarda Nazilli Kuyucak’ta konuşlu olan yangın söndürme helikopterimize bu sene de Aydın’da konuşlu olan helikopterimiz eklendi ve toplam 2 söndürme helikopteri de hava gücümüzü oluşturmaktadır. İlimiz ormanları 13 adet gözetleme kulesi 7 gün 24 s kent aydın haberleri t gözetlenmektedir. Bunun yanında insansız hava araçlarımız, foto kapanlarımız ve dumana hassas kameralarımız ile daima kontrol altındadır. Orman yangınları açısından ilimiz istatistiklerine baktığımızda son 10 yıldır ortalamada 60 adet orman yangını meydana gelmekte ve bunun sonucundan ortalama 275 hektarlık alan ziyan görmekte. Bu seneye baktığımızda da şimdiye kadar 39 adet orman yangını meydana gelmiş ve 280 hektarlık alanımız ziyan görmüştür. Biz Muğla Orman Bölge Müdürlüğü olarak çalışmalarımıza aralıksız devam edeceğiz. Az bir ölçü alanımız kaldı. Son fidanlarımızı bu yağmurlardan sonra fidanlarımızı dikip, tohum ekimlerimizi yapıp yıl sonuna kadar çalışmalarımızı tamamlamış olacağız” dedi.

Havaların soğuması ile birlikte riskli günlerin bitmesine az kaldığını vurgulayan Müdür Yaprak, “Bugün burada 28 adet 3 tonluk çok emelli su tankerlerinin dağıtımı için bulunmaktayız. Bugüne kadar da vilayetimizde 15 adet tanker dağıtımı yapıldı. Bizler istiyoruz ki muhtarlarımızdan bu tankerleri mahallelerinde vatandaşlarımız kullansınlar. Rastgele bir orman yangını olduğunda da süratli bir formda kullanırsak bizim gruplarımız gelene kadar bize vakit kazandırmış olurlar. Bu yangınları erken ve aktif bir müdahale ile büyümeden denetim altına almış oluruz. Rastgele bir arızası bakım muhtaçlığı olduğunda da biz hali hazırda görülenin bakımlarını vaktinde yapmayı t kent aydın haberleri hhüt ediyoruz. Riskli günlerimiz az kaldı ancak biraz daha sabır. Bilhassa köylerimizde bağ bahçe paklığında anız yakma süreçlerini biraz daha ötelememiz lazım. Lütfen dikkat edelim. İnşallah kazasız bir halde dönemimizi kapatmış oluruz” halinde konuştu.

Konuşmaların akabinde Aydın Valisi Hüseyin Aksoy, beraberindeki heyet ile birlikte dağıtılan tankerlerin sertifikalarını muhtarlara teslim etti. Daha sonra muhtarlara dağıtılan tankerlerin kullanımı uygulamalı olarak anlatıldı.

Kaynak: aydın haberleri / Lokal

Orman,Aydın,Orman Yangınları,Müdahale,Adet,Tanker,Yangın,Alan,Müdür,Hektar,Orman Yangını,Zarar ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.