Omicron sonrası yeni aşıya ihtiyaç var

EDA SANĞUOmicron varyantının akabinde Kovid-19’a karşı bir yeni aşıya muhtaçlık olacağını lisana getiren Prof. Dr. Uğur Şahin “Öne çıkan soru …

04.12.2021
Omicron sonrası yeni aşıya ihtiyaç var

EDA SANĞUOmicron varyantının akabinde Kovid-19’a karşı bir yeni aşıya muhtaçlık olacağını lisana getiren Prof. Dr. Uğur Şahin “Öne çıkan soru buna ne vakit muhtaçlığımız olacağı. Var olan aşımızı Omicron varyantına süratli bir biçimde uyarlamak için kâfi vakte…

EDA SANĞU

Omicron varyantının akabinde Kovid-19’a karşı bir yeni aşıya gereksinim olacağını lisana getiren Prof. Dr. Uğur Şahin “Öne çıkan soru buna ne vakit gereksinimimiz olacağı. Var olan aşımızı Omicron varyantına süratli bir halde uyarlamak için kâfi vakte sahibiz” dedi.

Yeni varyantla ilgili gelmesi beklenen çok sayıda bilgi olduğunu kaydeden Şahin, “Durumun ne kadar acil olup olmadığını anlamaya çalışıyoruz. Uyarlanmış aşı gelecek yıla hazır olabilir” diye konuştu. Şahin, şunları aktardı:

“Çok sayıda mutasyona uğramış bir varyanta sahibiz. Omicron’un antikorlardan kaçabileceğini düşünüyoruz. Aşılanmış insanları ve daha evvel Kovid geçiren insanları enfekte edebilir. Bu durum açık. Lakin yeni varyantın, aşılı insanlarda önemli hastalığa neden olabileceği, aşılı insanların önemli hastalığa karşı korunabileceği de açık değil. Lakin, aşılı insanların önemli hastalıktan korunacağını umuyoruz. Fakat, aşılanmamış beşerler daha önemli bir hastalıkla karşılaşabilir.” Şahin, üçüncü dozun kıymetine değinerek “Şundan eminiz ki, güçlendirici doz alan bireyler önemli hastalığa karşı korunacaklar. Bunu birkaç hafta içinde öğreneceğiz. En değerli gerçek şu ki, aşımız tüm varyantların neden olduğu önemli hastalığa karşı muhafaza sağlayacak düzeyde” sözlerini kullandı.

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.