Netflix ‘eşcinsellik propagandası’ yaptığı iddiasıyla yasaklanacak mı?

Çevrimiçi dizi ve sinema platformu Netflix, yayınladığı içerikler nedeniyle Rus hükümeti ile karşı karşıya geldi. Netflix, Rusya’daki eşcinsel …

27.11.2021
Netflix ‘eşcinsellik propagandası’ yaptığı iddiasıyla yasaklanacak mı?

Çevrimiçi dizi ve sinema platformu Netflix, yayınladığı içerikler nedeniyle Rus hükümeti ile karşı karşıya geldi. Netflix, Rusya’daki eşcinsel propagandası maddesine alışılmamış hareket ettiği sav edildi.Rusya’daki kanunlara nazaran eşcinsellikle bağlı üretim ve…

Çevrimiçi dizi ve sinema platformu Netflix, yayınladığı içerikler nedeniyle Rus hükümeti ile karşı karşıya geldi. Netflix, Rusya’daki eşcinsel propagandası maddesine alışılmamış hareket ettiği tez edildi.

Rusya’daki kanunlara nazaran eşcinsellikle bağlantılı üretim ve sahnelerin, 18 yaşından küçük bireylere gösterilmemesi gerekiyor. Netflix’in birtakım üretimlerinde ise “16 yaş ve üzeri” değerlendirmesi yer alıyor. İşte bu durum, Netflix’in Rusya’daki ilgili maddeyi çiğnediğinin düşünülmesine yol açtı.

İNCELEME BAŞLATILDI

Rusya’daki kamu kuruluşunun şikayeti, İçişleri Bakanlığı tarafından incelemeye alındı.

Şayet eşcinselliğin bulunduğu üretimlerin eşcinsel propagandası maddesine karşıt olduğu tespit edilirse, Netflix’e büyük cezalar verilecek. Bu cezalardan birincii, 1 milyon rubleye kadar para cezası olacak. Temel büyük ceza ise Netflix’in Rusya’da süreksiz bir müddetliğine de olsa yasaklanması olabilir. Soruşturmanın nasıl tamamlanacağını vakit gösterecek.

Haber Global’daki habere nazaran Netflix’e yakın olduğu söylenen isimlerden bir tanesi, Rusya’da hizmet veren Vedomosti isimli gazeteye demeç verdi. Hususla ilgili yapılan açıklamalarda, Netflix’in ülkelerin maddelerine nazaran hareket ettiği, eşcinsel üretimlerin Rusya’da her vakit 18+ değerlendirmesi ile verildiği söylendi. Lakin son karar, Rus yetkilileri tarafından verilecek.

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.