Meslekleri dolayısıyla yüzük takamıyorlar

Tarihten bu yana evlilik ve aşk nişanesinin kıymetli ölçüde belirtisi olarak kullanılan alyans (yüzük), kelamlı nişanlı ya da evli olan her …

28.09.2022
Meslekleri dolayısıyla yüzük takamıyorlar

Tarihten bu yana evlilik ve aşk nişanesinin kıymetli ölçüde belirtisi olarak kullanılan alyans (yüzük), kelamlı nişanlı ya da evli olan her çiftin aksesuardan öte takınması zarurî bir metal iken birtakım meslek kümeleri ise çalışma hayatı boyunca hiç yüzük takamıyor.

Tarihten bu yana evlilik ve aşk nişanesinin değerli ölçüde belirtisi olarak kullanılan alyans (yüzük), kelamlı nişanlı ya da evli olan her çiftin aksesuardan öte takınması mecburî bir metal iken birtakım meslek kümeleri ise çalışma hayatı boyunca hiç yüzük takamıyor. Türkiye’de besin kesiminde çalışanların hijyen şartları gereği, iş kazası bakımından tehlikeli ortamlarda çalışanların ise iş güvenliği gereği yüzük takamadıkları belirtildi.

Aydın‘ın Söke ilçesinde yaklaşık yarım asırdan bu yana f kent aydın haberleri liyet gösteren Söke Un Fabrikası’nda İşletme Yöneticisi olarak misyonlu yapan Besin Mühendisi ve İş Güvenliği Uzmanı Volkan Akın, meslekleri gereği geride kalan yaklaşık 20 yıllık nişanlılık ve evlilik hayatı boyunca merasimler hariç hiç yüzük takamadıklarını belirtti. Eşi ile meslektaş oldukları için bu durumun kendi ailelerinde rastgele bir eza olmadığını belirten Akın, meslekleri münasebetiyle alyanslarını parmaklarında değil kalplerinde taşıdığını belirtti.

Yüzüğün tarihçesinin neredeyse insanlık tarihi kadar eski olduğunu ve alyans ismini da İngilizcede ‘ittifak yapmak, anlaşmak’ manasına gelen allience sözünden aldığını belirten Akın, çalışma alanlarında meydana gelen pek çok iş kazasının yüzük sebebiyle yaşandığını hatırlattı. – AYDIN

Kaynak: aydın haberleri / Mahallî

İş,Yüzük ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.