Merkez’in ‘zorunlu döviz’ uygulamasına uzmanlardan tepki

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), ihracat genelgesi kapsamında TCMB’ye yapılacak döviz satışına ait uygulama talimatı yayımladı. Buna …

03.01.2022
Merkez’in ‘zorunlu döviz’ uygulamasına uzmanlardan tepki

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), ihracat genelgesi kapsamında TCMB’ye yapılacak döviz satışına ait uygulama talimatı yayımladı. Buna nazaran, İhracat Bedeli Kabul Evrakı (İBKB) yahut Döviz Alım Evrakı’na (DAB) bağlanan ihracat bedeli dövizin yü…

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), ihracat genelgesi kapsamında TCMB’ye yapılacak döviz satışına ait uygulama talimatı yayımladı. Buna nazaran, İhracat Bedeli Kabul Evrakı (İBKB) yahut Döviz Alım Evrakı’na (DAB) bağlanan ihracat bedeli dövizin yüzde 25’i, kelam gelimi edilen dokümanların düzenlendiği tarihteki süreç kuru üzerinden TCMB’ye satılmak üzere dokümanları oluşturan bankaya satılacak.

Banka nezdinde TCMB ismine dolar, avro ve İngiliz sterlini hesaplar açılacak ve bankanın uygulama talimatı kapsamında satın aldığı dövizler skent aydın haberlerit 17.00’ye kadar TCMB’ye bildirilerek toplu bir biçimde kelam gelimi edilen hesaplara aktarılacak. TCMB’nin hesabına aktarılan dövizlere ait dekont, ekstre ve gibisi evraklar ile bilgiler ve döviz alışı yapılan meblağlara ilişkin bilgiler bankalarca Merkez Bankasına birebir gün elektronik ortamda bildirilecek.

Banka tarafından TCMB’nin hesabına aktarılan dövizler, Merkez Bankasınca süreç kuru üzerinden satın alınacak. Döviz alış süreçleri karşılığı Türk lirası fiyatları, Merkez Bankasınca bankanın EFT merkezine masrafsız olarak gönderilecek. Skent aydın haberlerit 17.30’a kadar sonuçlandırılamayan süreçler için ise Türk lirası fiyatlar bankanın TCMB nezdindeki zarurî karşılık hesabına aktarılacak.

Uygulama talimatı kapsamında gerçekleştirilmesi planlanmaktadır. her türlü sürecin, cürüm gelirlerinin aklanması ve terörün finansmanının önlenmesine ait ulusal ve milletlerarası standartlara uygun gerçekleştirildiğine dair denetim bankalarca yapılacak. Banka, bu talimat kapsamında gerçekleştirilen süreçlerde bu standartların ihlal edildiğini tespit ederse durumu derhal TCMB’ye bildirecek.

‘BOŞA GÜÇ KAYBI’

Gelecek Partili Kerim Rota toplumsal internet hesabı Twitter’dan mevzuyla ilgili olarak, “1999’da bitirilen zarurî döviz dönemi geri dönmüş. İhracatçı dövizinin %25’ini artık TCMB’ye satmakla yükümlü. Daha evvel piyasa havuzunda olan döviz TCMB havuzuna taşınacak. Havuzunuz delikse su nakli boşa güç kaybıdır. Havuzdaki delik de enflasyondur” açıklamasında bulundu.

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.