Merkez Bankası ikinci müdahalede 300 milyon dolar sattı

Merkez Bankası, döviz kurlarında görülen ‘sağlıksız fiyat oluşumları’ nedeniyle çarşamba günkü müdahalenin akabinde, piyasaya satım istikametinde …

04.12.2021
Merkez Bankası ikinci müdahalede 300 milyon dolar sattı

Merkez Bankası, döviz kurlarında görülen ‘sağlıksız fiyat oluşumları’ nedeniyle çarşamba günkü müdahalenin akabinde, piyasaya satım istikametinde bir kere daha direkt müdahale etti.Açıklamada, “Döviz kurlarında görülen sıhhatsiz fiyat oluşumları nedeniyle piya…

Merkez Bankası, döviz kurlarında görülen ‘sağlıksız fiyat oluşumları’ nedeniyle çarşamba günkü müdahalenin akabinde, piyasaya satım tarafında bir kere daha direkt müdahale etti.
Açıklamada, “Döviz kurlarında görülen sıhhatsiz fiyat oluşumları nedeniyle piyasaya satım istikametinde direkt müdahale edilmektedir. Kamuoyunun bilgisine sunulur” denildi. Açıklamada diğer bir ayrıntı yer almadı.

Merkez Bankası’nın 3 günde yaptığı 2. müdahalede spot piyasadaki direkt satış büyüklüğünün yaklaşık 300 milyon dolar meblağında olduğu kestirim ediliyor.

Piyasadaki kademelerin ve fiyatlamaların cılızlığının da daha büyük bir müdahaleye gerek bırakmadığı vurgulandı.

Bloomberg HT’deki habere nazaran, çarşamba günü yapılan müdahaledeki alıcılar ile cuma günkü müdahalede alıcı yapısının farklı olduğu belirtildi. Piyasa kaynakları, dün alıcıların nispeten daha küçük ölçülerde talepte bulunduğunu, piyasada ısrarlı alıcı olmadığını söz etti. Kişisel yatırımcı alımlarının ise çok sonlu kaldığı vurgulanıyor.

Müdahalenin düzey üzerine değil, likiditenin kaybolmaya başladığı bölge ve oynaklık seviyesi dikkate alınarak gerçekleştirildiği de vurgulandı.

Evvelki müdahalede VİOP tarafında, 340 milyon dolarlık sürece taraf olan Merkez Bankası’nın, ikinci müdahale gününde de VİOP’ta durumu oldu, lakin meblağ bu sefer 51 milyon dolar ile sonlu kaldı.

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.