Merkez Bankası Denetim Yönetmeliği değişti

Merkez Bankası’nın 29 Ağustos 2009’da yürürlüğe giren Kontrol Yönetmeliği’nde değişikler yapan yeni yönetmelik, dünkü Resmi Gazete’de …

31.01.2022
Merkez Bankası Denetim Yönetmeliği değişti

Merkez Bankası’nın 29 Ağustos 2009’da yürürlüğe giren Kontrol Yönetmeliği’nde değişikler yapan yeni yönetmelik, dünkü Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.Önceki yönetmelikte bulunan, “Denetim Genel Müdürü, bankada kontrol elemanı olarak en az yed…

Merkez Bankası’nın 29 Ağustos 2009’da yürürlüğe giren Kontrol Yönetmeliği’nde değişikler yapan yeni yönetmelik, dünkü Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Evvelki yönetmelikte bulunan, “Denetim Genel Müdürü, bankada kontrol elemanı olarak en az yedi yıl vazife yapmış olmaya ilaveten genel müdürlük dışında en az üç yıl yöneticilik yapmış bulunanlar ortasından, bankanın ilgili düzenlemelerine nazaran atanır” ibaresi yeni yönetmelikte yer almadı.

İMTİHANLA YÖNETİCİ ATAMADA DEĞİŞİKLİK

Yeni yönetmelikte dikkat çeken bir öteki mevzu ise Genel Müdür’ün, Müracaat Heyeti’ne, kontrol raporlarını iade etme yetkisi tanınması oldu.

Yeni yönetmeliğin 9. Maddesi’nde bu hususta şöyle deniliyor:

“Danışma Heyeti, incelediği raporlar ortasında mahiyeti prestijiyle uygun görmediği raporları münasebetini belirtmek suretiyle yine düzenlenmek üzere bir sefere mahsus olarak ilgili kontrol elemanına iade edebilir. Kontrol elemanı, müracaat konseyinin görüşü doğrultusunda raporu yine düzenleyebileceği üzere, münasebetini belirtmek suretiyle raporunda değişiklik yapmaksızın müracaat şurasına tekrar sunabilir.”

Yeni yönetmelikle, imtihanla kuruma yönetici atamasında da değişikliğe gidildi.

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.