Meksika’da kayıp kişilerin sayısı 100 bini aştı

Ulusal Kayıp Şahıslar Sicili raporunda, ülkede son 58 yılda türlü nedenlerle kaybolanların sayısının 100 bin 12 olduğu bildirildi …

18.05.2022
Meksika’da kayıp kişilerin sayısı 100 bini aştı

Ulusal Kayıp Şahıslar Sicili raporunda, ülkede son 58 yılda türlü nedenlerle kaybolanların sayısının 100 bin 12 olduğu bildirildi. Kaybolanlarımız için Hareket’ten verilen bilgilendirme argümanında gerçek sayının resmi bilginin çok üzerinde olduğu belirtilerek, hükümet…

Ulusal Kayıp Bireyler Sicili raporunda, ülkede son 58 yılda çeşitli nedenlerle kaybolanların sayısının 100 bin 12 olduğu bildirildi. Kaybolanlarımız için Hareket‘ten verilen bilgilendirme argümanında gerçek sayının resmi datanın çok üzerinde olduğu belirtilerek, hükümetin kaybolan bireylere yönelik gereğince gayret harcamadığı söz edildi. Açıklamada, “Meksika devletinden, ülkede yaşadığımız fecî şiddet ve güvensizlik krizine bağlı olarak kaybolan bireylerin bulunması için kapsamlı ve güçlü formda çaba edilmesini talep ediyoruz.” tabiri kullanıldı.

Raporda, çetelerin yol açtığı şiddet sarmalı kadar hükümetin de kaybolanlardan sorumlu olduğu kaydedilerek, “Giderek daha fazla ailenin misal acılara maruz kalması çok acı ve telaş verici. 4 bini aşkın zımnî mezar ortaya çıkartıldı. Kayıp şahıslara ulaşılacak kanunların ve kamu siyasetlerinin teşvik edilmesi elzemdir.” değerlendirmesine yer verildi.

Yetkililer tarafından ivedilikle kayıp şahısların ailelerinden gelen taleplere cevap verilmesi gerektiği bildirilen raporda, çeşitli sivil toplum kuruluşlarının kayıp şahıslara ait raporlarının da dikkatle incelenmesi istendi.

Nisan ayında Birleşmiş Milletler Zorla Kaybedilmeyle Gayret Komitesi Meksika’da kayıplardaki yükseliş trendinin alarm verici seviyede olduğunu duyurmuştu. BM kayıplardan büyük oranda organize cürüm örgütlerinin sorumlu olduğunu, ancak devlet yetkililerinin de ihmal yahut sessiz kalma üzere sorumlulukları olduğunu açıklamıştı.

Meksika hükümeti de isimli tıp kurumlarında kimliği tespit edilemeyen 37 bin ceset olduğunu açıkladı ama sivil toplum kuruluşları bu sayının çok daha yüksek olduğunu savunuyor.

Tanımlanamayan cesetlere kayıp yakınlarından DNA eşleştirme uğraşı da bir çok cesedin örnek alınmadan gömülmesi nedeniyle de sonuçsuz kalıyor.

Meksika’da kayıpları arama kurulu raporlarına nazaran ise ülkede kayıp ihbarı verilen 94 bin 500 bireyden haber alınamıyor.

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.