‘Mama lüks değil ihtiyaç’ KDV’nin kaldırılması için imza kampanyası

Pati Koruyucuları isimli sokak hayvanlarını müdafaa ve besleme platformu, ‘Mama lüks değil ihtiyaç’ sloganı ile kedi ve köpek mamalarındaki yüzde …

13.12.2021
‘Mama lüks değil ihtiyaç’ KDV’nin kaldırılması için imza kampanyası

Pati Koruyucuları isimli sokak hayvanlarını müdafaa ve besleme platformu, ‘Mama lüks değil ihtiyaç’ sloganı ile kedi ve köpek mamalarındaki yüzde 18 KDV’nin kaldırılması için imza platformu üzerinden kampanya başlattı. 150 bin sayısının hedeflendiği kampanya…

Pati Koruyucuları isimli sokak hayvanlarını müdafaa ve besleme platformu, ‘Mama lüks değil ihtiyaç’ sloganı ile kedi ve köpek mamalarındaki yüzde 18 KDV’nin kaldırılması için imza platformu üzerinden kampanya başlattı. 150 bin sayısının hedeflendiği kampanyaya, 13 Aralık günü öğlen skent aydın haberleritleri prestijiyle 108 bini aşkın imzayla dayanak verildi.

Platform idaresinin kampanyaya ait açıklamasında, Türkiye’de mama fiyatlarının son bir yılda yüzde 200’lere varan fiyat artışlarına ulaştığı belirtilerek, bunda döviz kurunun artışı kadar mama firmalarının fırsatçılığının da inkar edilemeyeceği vurgulandı.

BİRİNCİ ADIMDA YÜZDE 1- 8 ORTASI

Mama fiyatlarındaki KDV’nin de değerine dikkat çekilen açıklamada “Her geçen gün çeşitli nedenler ile daima artan mama fiyatlarına yüzde 18 KDV oranı da eklendikçe hayvanseverler bu fiyatların altından kalkamaz hale gelmiştir. Devletimizden mama fiyatlarının artışına dur demesini beklerken, devletimizin bu hayvanların karınlarını doyurabilmeleri için muhtaçlıkları olan mamadan yüzde 18 KDV alması ve her fiyat artışında bu oran nedeniyle daha fazla para alması kabul edilemez. Bu nedenle KDV oranını yüzde 1- 8 aralığına düşürerek birinci adımı atması gereken devlettir” denildi.

‘YÜZDE 18 KDV’Yİ LÜTFEN KALDIRIN’

KDV’nin temel bir muhtaçlık olan ekmekte, kuş ve balık yemleri, bakliyat eserlerinin birçoğunda yüzde 1, besin hususları, sinema-tiyatro, konaklamada yüzde 8 olduğu belirtilen açıklamada, “Kedi ve köpek mamalarında neden yüzde 18 KDV alınıyor. Bu hayvanların gönüllüleri yahut sahiplenenleri, aç kalmamaları için temel gereksinimlerinden biri olan mamaya neden yüzde 18 KDV ödemek zorunda kalıyor. Yani her 5 günlük mamaya vereceği para ile ekstradan 1 sokak arkadaşı daha beslenebilecekken neden bunun önü kesiliyor” tabirleri kullanıldı.

‘BU CANLARIN HAYATINI HER YERDEN ZORLAŞTIRMIYOR MUYUZ?’

Mamanın özel bir muhtaçlık olmadığı da vurgulanan açıklamada, şu davette bulunuldu:

“Ağzı yok, lisanı yok, günümüz dünyasında avlanabilecek ortamı yok. Çöpü karıştıracak, poşetleri açabilecek parmakları yok. Güvenmek istediği insanlara, yaklaşmaya inancı yok. Zira dövülüyor. Azap yapılıyor. Taş atılıyor. Mahallelerden daima kovuluyor. Başını sokacağı alan dahi yok. Üstüne bir de yaşadığı ülke, kendisine zar güç ulaşacak mamadan yüzde 18 vergi alınıyor. Soruyoruz bu hak mı? Bu canların hayatını her yerden zorlaştırmıyor muyuz? Devletimize buradan sesleniyoruz. Birinci adımı siz atın ve sokak hayvanlarının temel gereksinimi olan mamadaki yüzde 18 KDV’yi lütfen kaldırın.”

ETİKETLER: , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.