Macaristan’da enerji sektöründe ‘acil durum’ ilan edildi

Rusya-Ukrayna Savaşı ve Avrupa Birliği’nin (AB) Rusya’ya yönelik yaptırımları nedeniyle Rus gazına bağımlı olan Avrupa’da güç fiyatları artmaya …

14.07.2022
Macaristan’da enerji sektöründe ‘acil durum’ ilan edildi

Rusya-Ukrayna Savaşı ve Avrupa Birliği’nin (AB) Rusya’ya yönelik yaptırımları nedeniyle Rus gazına bağımlı olan Avrupa’da güç fiyatları artmaya devam ediyor. Macaristan Devlet Bakanı Gergely Gulyas düzenlediği basın toplantısında, “Ukrayna’da uzayan sa…

Rusya-Ukrayna Savaşı ve Avrupa Birliği’nin (AB) Rusya’ya yönelik yaptırımları nedeniyle Rus gazına bağımlı olan Avrupa’da güç fiyatları artmaya devam ediyor. Macaristan Devlet Bakanı Gergely Gulyas düzenlediği basın toplantısında, “Ukrayna’da uzayan savaş ve (Rusya’ya karşı) Brüksel yaptırımları nedeniyle, Avrupa’da güç fiyatları fırladı ve kıtanın büyük kısmında bir güç krizi patlak verdi” sözlerini kullanarak, “Son günlerde, Avrupa’nın sonbahar-kış dönemi için büyük olasılıkla kâfi gaza sahip olmayacağı açıkça konu bahis oldu.” dedi.

Macar ailelere ve ülke iktisadına güç sağlamak için Macar hükümetinin güç bölümünde “acil durum” ilan ettiğini duyuran Gulyas, gelecek ay yedi unsurluk hareket planının yürürlüğe gireceğini açıkladı.

Hükümet hazırladığı 7 unsurluk hareket planı içerisinde, yıllık doğal gaz üretiminin 1,5 milyar metre kadarküpten 2 milyar metre kadarküpe çıkarılması, kömür madenciliğinin genişletilmesi, şu anda çalışmayan linyit yakıtlı elektrik santralinin tekrar fkent aydın haberleriliyete alınması, güç ihracatının yasaklanması ve Macaristan’ın tek nükleer santrali olan Paks Nükleer Santrali’nin hizmet müddetinin uzatılması üzere tedbirler yer alıyor.

Hükümetin bu acil durum tedbirlerini alarak ülkedeki olağan güç arzını makul fiyatlarla sağlamayı beklediğini kaydeden Gulyas, “Macaristan’ın güç güvenliğini garanti etmek ve nüfus için elektrik faturalarını azaltmak istiyoruz” dedi.

Macaristan büyük ölçüde Rusya’dan gelen fosil yakıtlara bağımlı ve geçen yıl Rus güç şirketi Gazprom ile doğal gaz alımı için 15 yıllık bir mutabakat imzalamıştı. Macaristan, petrolünün yaklaşık yüzde 65’ini ve doğal gazının yüzde 85’ini Rusya’dan alıyor.

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.