Libya’da silahlı gruplar arasında çatışma: 13 kişi öldü

Libya’nın başşehri Trablus’un Firnac ve Zaviye ed-Dehmani bölgelerinde, ülkenin batısında fkent aydın haberleriliyet gösteren iki silahlı küme …

23.07.2022
Libya’da silahlı gruplar arasında çatışma: 13 kişi öldü

Libya’nın başşehri Trablus’un Firnac ve Zaviye ed-Dehmani bölgelerinde, ülkenin batısında fkent aydın haberleriliyet gösteren iki silahlı küme ortasında çatışma çıktı. Libya Sıhhat Bakanlığı’ndan aldığı bilgiye nazaran, dün gece ve bugün yaşanan çatışmalar ile Ayn Zara bölgesi…

Libya’nın başşehri Trablus’un Firnac ve Zaviye ed-Dehmani bölgelerinde, ülkenin batısında fkent aydın haberleriliyet gösteren iki silahlı küme ortasında çatışma çıktı. Libya Sıhhat Bakanlığı’ndan aldığı bilgiye nazaran, dün gece ve bugün yaşanan çatışmalar ile Ayn Zara bölgesine düşen roket nedeniyle 3’ü sivil 13 kişi öldü, 30 kişi yaralandı.

Çatışmalar sırasında 2020 yılından bu yana “birinci kez” roket düşen Ayn Zara bölgesinde 1 kişinin öldüğü, 4 kişinin yaralandığı kaydedildi. Mahallî kaynaklar ölenler ortasında bir çocuğun da bulunduğunu belirtiyor.

Çatışmaların Ulusal Birlik Hükümeti’ne yakın “Rada” ile “Başkanlık Muhafızları” ortasında yaşandığı aktarıldı.

HAVALİMANINDA UÇUŞLAR DURDURULDU

Libya merkezli Raid Haber Ağı’na nazaran, çatışmalar nedeniyle başkentteki Milletlerarası Mitiga Havalimanı uçuşlara kapatıldı. Trablus’a gelen uçaklar başşehrin 200 kilometre kadar doğusundaki Misrata Havalimanı’na yönlendirildi.

Haziran ayında da Trablus merkezli “Navasi Tugayı” ile “İstikrar Takviye Birimi” ortasında, başşehrin Suk Sulesa bölgesinde çatışma çıkmış, olaylar kentte paniğe ve hasara neden olmuştu.

İÇİŞLER BAKANI VAZİFEDEN ALINDI

Libya Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe, başşehir Trablus’taki çatışmaların akabinde İçişleri Bakanı Halid Mazin’i misyondan aldı.

Trablus merkezli February televizyon kanalının haberine nazaran, Dibeybe süreksiz olarak Lokal İdareler Bakanı Bedriddin ed-Tumi’yi İçişleri Bakanlığına atadı.

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER’DEN İTİDAL ÇAĞRISI

Libya’daki Birleşmiş Milletler Dayanak Misyonu (UNSMIL), başşehir Trablus’taki çatışmalara ait tüm taraflara “azami itidal” davetinde bulundu.

UNSMIL, Trablus’un Firnac ve Zaviye ed-Dehmani bölgelerinde, ülkenin batısında fkent aydın haberleriliyet gösteren iki silahlı küme ortasında çıkan çatışmalara ait yazılı bir açıklama yayımladı.

Libyalı tüm taraflara “sivilleri ve sivil altyapıyı korumak için ulusal ve memleketler arası hukuk kapsamındaki yükümlülüklerine uymaları” davetinde bulunulan açıklamada, çatışmalar sonucunda sivillerin öldüğüne dair raporlar alındığı ve sivillerin hayatını tehlikeye atacak rastgele bir hareketin kabul edilemez olduğu vurguladı.

Açıklamada ayrıyeten yaşanan gelişmelerden derin telaş duyulduğu söz edilirken, tüm taraflara “azami itidal ve aklıselimle davranmaları, ülkenin kırılgan yapıdaki istikrarını korumak için ellerinden gelen her şeyi yapmaları” davetinde bulunuldu.

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.