KYK burs sonuçları açıklandı: KYK burs ve kredi sonuçları e Devlet sorgulama ekranı

KYK burs ve kredi sonuçları, 16 Aralık günü kygm.gsb.gov.tr sayfası üzerinden açıklandı. KYK burs ve kredi hakkı kazanan öğrencilerin en geç 20 Aralık tarihine kadar e-Devlet üzerinden taahhütnameleri onaylamaları gerekiyor. KYK burs sonuçları ile birlikte lisans öğrencileri 1250 lira, Yüksek lisans öğrencileri 2 bin 500 lira, Doktora öğrencileri ise 3 bin 750 lira alacak.

KYK burs sonuçları açıklandı: KYK burs ve kredi sonuçları e Devlet sorgulama ekranı

Üniversite öğrencilerinin eğitim hayatlarında maddi destek sağlayan KYK, burs ve kredi sonuçlarını erişime açtı. KYK başvuruları 17 Kasım 2022 tarihinde sona ermişti.

KYK BURS VE ÖĞRENİM KREDİSİ MİKTARI NE KADAR?

GENÇLİK ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, yüzbinlerce öğrenciyi ilgilendiren ‘2022- 2023 GSB Burs ve Öğrenim Kredisi’ sonuçlarının açıklandığını duyurdu.

Bakan Kasapoğlu, 2022- 2023 GSB Burs ve Öğrenim Kredisi sonuçlarının açıklandığını sosyal medya hesabından yaptığı canlı yayın ile duyurdu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın vermiş olduğu müjde sonucunda kredi ve burs ücretlerinde yapılan yüzde 47’lik artışı da hatırlatan Bakan Kasapoğlu, “Böylelikle lisansta ödenen tutar 850 liradan 1250 liraya, Yüksek lisansta ödenen tutar 1700 liradan 2 bin 500 liraya, Doktora için ödenen tutar ise 2 bin 550 liradan 3 bin 750 liraya yükselmiş oldu. Ocak ayından itibaren alacağınız ödemeler, bu seviyelerde olacak. Tüm gençlerimize yeni düzenlememizin de hayırlı olmasını temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.

Kyk Burs Sonuçları Açıklandı: Kyk Burs Ve Kredi Sonuçları E Devlet Sorgulama Ekranı 1

KYK ÖĞRENİM KREDİSİ NEDİR?

Yüksek öğrenim gören T.C. vatandaşı öğrencileri maddi yönden desteklemek, sosyal ve kültürel gelişmelerini kolaylaştırmak amacıyla devam ettikleri yüksek öğretim kurumlarının normal öğrenimi süresince verilen, zorunlu hizmet yükümlülüğü bulunmayan borç paradır. Öğrenim kredisi borcu; öğrenciye normal öğrenimi süresince verilen miktarlara Türkiye İstatistik Kurumu Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksindeki artışlar uygulanarak, hesaplanacak miktarın ilave edilmesi ile tespit edilir.

KYK BURS NEDİR?

Yüksek öğrenim gören başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencilere 5102 sayılı Yüksek Öğrenim Öğrencilerine Burs/Kredi Verilmesine İlişkin Kanun hükümlerine göre karşılıksız verilen paradır.

Burs,Yüksek,Öğrenim,Kyk,Öğrenim Kredisi ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Eğitim sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Kaynak: https://www.sozcu.com.tr/2022/egitim/kyk-burs-sonuclari-aciklandi-kyk-burs-ve-kredi-sonuclari-e-devlet-sorgulama-ekrani-7528647/

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.