Küresel piyasalarda manşetlerde teknoloji hisseleri var

Asya piyasalarında Alibaba’nın gelir beklentilerini düşürmesinin tesirleri hissedilirken, ABD tarafında ise teknoloji payları yükselişin temel …

19.11.2021
Küresel piyasalarda manşetlerde teknoloji hisseleri var

Asya piyasalarında Alibaba’nın gelir beklentilerini düşürmesinin tesirleri hissedilirken, ABD tarafında ise teknoloji payları yükselişin temel aktörü olarak öne çıktı. ABD’de birinci vadeli süreçler olumlu fiyatlamalara sahne oldu.

Haftanın son süreç gününde Asya’dan ABD’ye pay senetleri piyasaları hareketlerinde teknoloji şirketleri belirleyici oluyor.

Çin e-ticaret devi Alibaba’nın 2022 mali yıl gelir öngörüsünü düşürmesi sonucu yüzde 10’un üzerinde gerilemesinin tesiriyle Hong Kong Hang Seng yüzde 1,8 kayıpla olumsuz ayrışıyor. Japon ve Kore Borsalarında ise ölçülü yararlar izleniyor.

ABD’de ise teknoloji hissseleri öncülüğünde farklı bir tablo yaşanıyor. S&P 500 endeksi yüzde 0,3 yükselişle bu yılı 66. defa rekorla tamamladı. Nasdaq 100 ise yüzde 0,5 yükseldi.

S&P vadelileri yüzde 0,4, Nasdaq 100 vadelileri ise yüzde 0,6 artıda.

Bloomberg Dolar Endeksi dördüncü hafta üst üste artıda kapanmaya hazırlanıyor. Endeksi yüzde 0,1 yükselişle 1176 düzeyinde.

ABD 10 yıllık tahvil faizi bir baz puan yükselişle yüzde 1,60’a çıktı. Petrol, Goldman’ın ABD ve Çin rezervlerinin hür bırakılmasının halihazırda fiyatlandığı yorumu sonrası tekrar toparlanıyor. ABD ham petrolü yüzde 0,6 yükselişle 79,5 dolardan süreç görüyor.

Almanya’da yeni kısıtlamalar

Global piyasalar bir yandan da Avrupa’da yükselen koronavirüs dalgasını takip ediyor.

Son devirde ağır bakım ünitelerindeki yoğunluğu süratle artan Almanya yeni Kovid-19 önlemleriyle aşılama oranını artırmayı planlıyor.

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in perşembe akşamı açıkladığı bir dizi önlem ile birlikte restoran, bar ve kamuya açık etkinliklere giriş için aşı ya da Kovid-19’u atlatmış olma kaidesi aranacak. Almanya’da Kovid-19 hadise sayısı perşembe günü 65 bini birinci sefer aşarak rekor kırdı.

Ağır bakımda yatan Kovid-19 hastası sayısı ise mayıs ayı düzeylerine yükseldi. Aşılanmamış şahıslara karşı kısıtlamalar Avrupa genelinde de artmaya başlamıştı.

Yunanistan aşılanmamış vatandaşlarına yönelik kısıtlama önlemini genişletirken Çek Cumhuriyeti ve Slovakya’da yasaklar artırıldı. Aşılanmamış şahıslara yönelik en sert önlemler uygulayan Avusturya’da ise yasaklara uyulması için polis denetimi yapılıyor. Hollanda ise kısmi karantina uygulamasına devam ediyor.

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.