Küresel iflaslar yüzde 19 artar

Enerji krizi, enflasyona odaklı faiz politikası ve müdahale edilemeyen resesyonla küresel çapta ticari iflaslarda 2022’de yüzde 10, 2023’te ise …

14.11.2022
Küresel iflaslar yüzde 19 artar

Enerji krizi, enflasyona odaklı faiz politikası ve müdahale edilemeyen resesyonla küresel çapta ticari iflaslarda 2022’de yüzde 10, 2023’te ise yüzde 19 artış yaşanabilir. Bu tespiti yapan Allianz Trade’in Küresel İflaslar Raporu’nda enerji krizi, Avrupa firmaları için hükümetlerin ancak kısmen dengeleyebileceği büyük bir kârlılık şoku anlamına geldiği belirtildi. Firmaların, enerji fiyatlarındaki artışın dörtte birini müşterilerine yansıtabilse bile, güçlerinin ancak yüzde 50’nin altındaki bir fiyat yükselişini yönetmeye yeteceği öngörülen raporda enerji yoğun sektörlerin endişe verici risklere maruz kalabileceği ifade edildi.

ÇİFT HANELİ ARTIŞ

Kârlılığa en büyük darbenin enerjiden geleceği ifade edilirken, elektrik kesintisi senaryosu durumunda Birleşik Krallık’ta 42.000, Fransa’da 18.700 ve Almanya’da 28.400 şirketin batma riskiyle karşı karşıya kalacağı tahmin ediliyor. Raporda analiz edilen ülkelerin yarısı, 2022 yılının ilk yarısında ticari iflaslarda çift haneli artışlar kaydetti. Bu artışın üçte ikisi İngiltere, Fransa, İspanya, Hollanda, Belçika ve İsviçre’deki KOBİ’lerden kaynaklanırken; ABD, Çin, Almanya, İtalya ve Brezilya uzun süredir devam eden düşük iflas seviyelerini koruyor. Avrupa’da sektörlerin yüzde 60’ında iflasların yeniden boy gösterdiği belirtilen raporda gıda, konaklama, imalat ve B2C hizmetleri sektörlerinde şimdiden pandemi öncesi iflas seviyelerine dönüldüğü ifade ediliyor. Ticari iflaslarda en çok artış kaydeden sektörler ise ulaşım, inşaat, B2C hizmetleri ve imalat olarak öne çıkıyor.

Türkiye’de yüzde 69 arttı

2023 yılında iflasların Fransa’da yıllık yüzde 29, Birleşik Krallık’ta yüzde 10, Almanya’da yüzde 17, İtalya’da ise yüzde 36 artması bekleniyor. Önümüzdeki yıl Çin’de iflasların yüzde 15 artması beklenirken; ABD’de ise yüzde 38’lik bir artış tahmin ediliyor. Rapora göre Orta ve Doğu Avrupa’daki yükseliş eğilimi, ağustos itibarıyla iflaslarda yüzde 69 artış gösteren Türkiye’yle birlikte Bulgaristan, Romanya ve Baltık bölgesindeki artışlardan kaynaklanıyor.

Çin ekonomisi alarm veriyor

Çin’in sıfır Covid politikası nedeniyle uygulanan önlemler ekonomiyi baskılamaya devam ediyor. Çin ekonomisinde zayıflama işaretleri artarken ihracat düştü, enflasyon yavaşladı ve yeni banka kredilerinin miktarı azaldı. Bu ay beklenmedik şekilde zayıfladığı görülen Çin’de politika yapıcılar ekonomiyi ısıtmak için teşviklerini artırmaya başladı. Ekonominin alarm vermesinin ardından Çin’in salgın önlemlerini gevşetmesi de dikkat çekti. Ekonomik göstergeler toparlanmanın dalgalı seyrini gösterirken, hükümetin bu yıl için yüzde 5.5 civarında olmasını öngördüğü büyüme hedefine ulaşması zor görünüyor. Çin’de bu yılki büyümenin, Covid-19 salgınının başladığı 2020 yılı hariç son 40 yıldaki en düşük büyüme oranı olması bekleniyor.

Artış,İflaslar,Çin,Enerji ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Ekonomi sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Kaynak: https://www.sozcu.com.tr/2022/ekonomi/kuresel-iflaslar-yuzde-19-artar-7478270/

ETİKETLER: , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.