Küresel borçlar 296 trilyon dolara ulaştı

Milletlerarası Finans Enstitüsü’nün (IIF) yayımladığı raporda, global borç meblağı bu yılın üçüncü çeyreğinde 296 trilyon dolar olarak açıklandı …

18.11.2021
Küresel borçlar 296 trilyon dolara ulaştı

Milletlerarası Finans Enstitüsü’nün (IIF) yayımladığı raporda, global borç meblağı bu yılın üçüncü çeyreğinde 296 trilyon dolar olarak açıklandı

Milletlerarası Finans Enstitüsü (IIF), “Küresel Borç Monitörü” raporunu yayımladı.

Rapora nazaran, global borç fiyatı bu yılın üçüncü çeyreğinde 296 trilyon dolar olarak hesaplandı. Global borç meblağı, geçen yılın tıpkı devrinde ise 280,1 trilyon dolar olarak kaydedilmişti.

Global borçlar, bu yılın ikinci çeyreğinde tüm vakitlerin en yüksek düzeyine ulaşmasının akabinde üçüncü çeyrekte hudutlu bir azalış göstererek, rekor düzeye yakın seyretti.

Bu yıl global borçlardaki artış yavaşlarken, 2021’in sonunda 295 trilyon dolara düşeceği lakin tekrar de Kovid-19 salgını öncesi düzeylerin 36 trilyon dolar üzerinde olacağı varsayım edildi.

Gelişmekte olan ülkelerin borcu rekor düzeye ulaştı

Global borcun, ülkelerin toplam GSYH’sine oranı ise daha güçlü ekonomik faaliyet ve yüksek enflasyonun yardımıyla düşüş göstermeye devam ederek yüzde 350’ye indi.

Güçlü ekonomik toparlanma, global borcun GSYH’ye oranının düşmesine yardımcı olurken, ülkelerin yüzde 70’inden fazlası, 2020 sonundan bu yana borç oranlarında düşüş kaydetti.

Global borcun GSYH’ye oranının bu yıl yüzde 346’ya düşeceği öngörüldü.

Gelişmiş iktisatların toplam borcu bu yılın üçüncü çeyreğinde 204 trilyon doların altına gerilerken, gelişmekte olan iktisatların toplam borçları 92,5 trilyon dolar ile tüm vakitlerin en yüksek düzeyine ulaştı.

Toplam borcun GSYH’ye oranı gelişmiş ekonomilerde yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 410 olarak kaydedilirken, gelişmekte olan ekonomilerde yüzde 247 oldu.

Bölümler bazında incelendiğinde, hanehalkına ilişkin borçlar yılın üçüncü çeyreğinde 55,4 trilyon dolar, finansal olmayan şirketlere ilişkin borçlar 86,6 trilyon dolar, kamuya ilişkin borçlar 86,3 trilyon dolar ve finansal şirketlere ilişkin borçlar 67,8 trilyon dolar olarak hesaplandı.

Türkiye’de borçların GSYH’ye oranlarında azalış

Gelişmekte olan ülkelerde borç düzeylerindeki artış Çin’de ağırlaşmaya devam ederken, Çin salgının başından bu yana gelişmekte olan ülkelerin borç birikiminin yüzde 80’inden fazlasını oluşturdu.

Çin’deki toplam borç 2019’un sonundan bu yana 13,7 trilyon doların üzerinde arttı. Çin’de borçların GSYH’ye oranı 2019’un sonundan bu yana 25 puan artarak yüzde 330’a yükseldi.

Gelişmiş ülke borçlarında ise Euro Bölgesi ve Japonya en çok düşüş yaşanan yerler olurken, ABD ve Kanada borç düzeylerinde keskin artış yaşadı.

Türkiye’de ise borçların GSYH’ye oranları dikkate alındığında, yılın üçüncü çeyreğinde geçen yılın tıpkı çeyreğine kıyasla hanehalkına ilişkin borçlar, 2 puan azalışla yüzde 16,6’ya, finansal olmayan şirketlere ilişkin borçlar 10,6 puan düşerek yüzde 66,4’e ve kamuya ilişkin borçlar 3,7 puan azalarak yüzde 40,1’e geriledi. Türkiye’de banka üzere finansal şirketlere ilişkin borçlar ise bu devirde 4,3 puan azalarak yüzde 25,6’ya indi.

Öte yandan raporda, iklim ve çevresel önceliklere yapılan harcamaların, ülkelerin kamu harcamalarının hala çok küçük bir kısmını oluşturduğu belirtildi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.