Koronavirüse karşı bağışıklık sistemini güçlendiren besinler

salgın hastalığı riskinin devam etmesi hasebiyle vatandaşlar da kendi tedbirlerini almayı sürdürüyor. Ölümcül virüsten korunma yolları, ferdi …

02.01.2022
Koronavirüse karşı bağışıklık sistemini güçlendiren besinler

salgın hastalığı riskinin devam etmesi hasebiyle vatandaşlar da kendi tedbirlerini almayı sürdürüyor. Ölümcül virüsten korunma yolları, ferdi alınacak önlemlerle mümkündür. Bilhassa, ortalama 8 ila 10 skent aydın haberleritlik bir gece uykusu sağlayabilmek, herkesin …

salgın hastalığı riskinin devam etmesi münasebetiyle vatandaşlar da kendi tedbirlerini almayı sürdürüyor. Ölümcül virüsten korunma yolları, ferdî alınacak önlemlerle mümkündür. Bilhassa, ortalama 8 ila 10 skent aydın haberleritlik bir gece uykusu sağlayabilmek, herkesin yaşına nazaran, cinsiyetine nazaran, vücut yapısına nazaran tertipli antrenmanlar yapması bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor.

KORONAVİRÜSE YAKALANMAMAK İÇİN NELER YAPILMALI?

* İstikrarlı beslenme

Bağışıklık sisteminin güçlü tutulması uzun devirde tertipli ve istikrarlı beslenmeye dayanıyor. Bedenin su istikrarını sağlayan kalsiyum bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor. Süt ve süt eserleri yalnızca protein değil, birebir vakitte kalsiyum içeriği sayesinde de kilo denetimi sağlıyor. Süt, yoğurt, kefir, ayran, peynir, yumurta, et, tavuk ve balık üzere besinler proteinin en yeterli kaynakları olarak biliniyor.

* Sistemli ahenge

Sistemli uyku bağışıklık sistemini güçlü tutmanın esas yollarından birisi. Günlük 6 skent aydın haberleritten az uyuyan bireylerde günlük 7 skent aydın haberleritten fazla uyuyan şahıslara nazaran soğuk algınlığına yakalanma ihtimali 4,2 kat daha fazla. 5 skent aydın haberleritten daha az uyuyan bireylerde bu risk daha fazla.

* Gerilim düzeyinizi düşürün

Koronavirüs hakkındaki telaşlar, okulların tatil olması, seyahat kısıtlamaları ve öteki bir çok faktör ister istemez gerilime yol açan faktörler. Gerilim bağışıklık sistemini düşüren bir öge. Bundan ötürü resmi kaynaklardan yapılan bilgilendirme ve ikazları dikkate alarak kaygı düzeyini denetim etmek gerilimle uğraşın değerli bir yolu. Araştırmalar gerilim düzeyi ile bağışıklık sistemi ortasında bağ olduğunu gösteriyor.

* D vitamini

Bağışıklık sistemi için D vitamin değerli role sahip. İnsan bedeni virüs ve bakterileri öldüren antimikrobiyal proteinleri üretmek için D vitaminine gereksinim duyar. Şayet beden kâfi derecede D vitamini üretemezse virüs ve bakterilerle uğraşta zayıf kalır. Güneş düzgün bir D vitaminidir. D vitamini balık, yumurta ve süt eserlerinde bulunur. Bilhassa somon D vitamin kaynağı.

* Vitamin yüklü beslenin

C, E beta karoten, çinko üzere güçlü minerallere sahip olan yiyeceklerden çokça tüketin. Örneğin kırmızı üzüm, çilek, lahana, ıspanak, soğan, havuç üzere besinlerden daha fazla yemeğe itina gösterin.

* Çinko

Bağışıklık hücreleri, mikroplarla uğraş ederken A vitaminine muhtaçlık duyar. A vitamini süt, tereyağı, peynir ve yumurta ve karaciğerde çokça bulunur.

Çinko da bedenin bağışıklık sistemini güçlendiren değerli minerallerin başında gelir. Et ve peynirin yanında kuru baklagiller, deniz eserleri ve sert kabuklu kuruyemişler de düzgün birer çinko kaynağıdır.

* Çok alkol tüketmeyin

Çok alkol tüketiminin bağışıklık sistemini zayıflattığına dair çok sayıda araştırma mevcut. Uzmanlar çok alkol kullanan şahısların hastalıklara karşı daha muhafazasız hale geldiğini vurguluyor. Alkol bilhassa akciğere verdiği ziyanla bedeni zayıf hale getiriyor. Uzmanlar yalnızca kronik alkolikliğin bedene ziyan vermediğini, çok içki tüketiminin de bağışıklık sisteminde hasara yol açtığını belirtiyor.

* Bağışıklık sistemi nedir?

Bağışıklık sistemi yahut immün sistem, bir canlıdaki hastalıklara karşı savunma düzeneğini oluşturan, patojenleri ve tümör hücrelerini tanıyıp onları yok eden, bedeni yabancı ve ziyanlı unsurlardan koruyan karmaşık bir sistemdir.

* Kâfi ölçüde uyku

Kâfi uyku çekmediğinizde soğuk algınlığı yahut öteki enfeksiyonel hastalıklara yakalanma ihtimalinizin daha yüksek olduğunu fark etmişsinizdir. Çalışmalar grip aşısını alan ve güzel dinlenmiş şahısların hastalığa karşı daha güçlü bir müdafaa geliştirdiğini ortaya koymaktadır. Kâfi uyku almamak, gerilim hormonunun daha yüksek düzeylere gelmesine yol açabilir. Ayrıyeten bedeninizde daha fazla iltrehberaydin.comba neden olabilir.

Araştırmacılar, uykunun bağışıklık sistemini nasıl arttırdığından tam olarak emin olamasalar da yetişkinlerin ortalama 7 yahut 9 skent aydın haberlerit uyuması gerektiğini belirtmişlerdir.

* Günde 30 dakika idman

Günlük 30 dakikalık bir yürüyüş üzere nizamlı ve ölçülü bir formda antrenman yapmaya çalışın, bağışıklık sisteminizin yükselmesine yardımcı olacaktır.

Antrenman tıpkı vakitte bedenin âlâ hissettiği kimyasalları arttırarak yeterli uyumanıza ve düzgün uyanmanıza yardımcı olmaktadır. Günlük 30 dk antrenman yapan bireylerin grip olma mümkünlüğü epey azdır.

* Kronik gerilimi bedeninizden atın

Herkesin hayatında az da olsa gerilim faktörü bulunmaktadır. Gerilim uzun müddet devam ettiğinde birinci başta grip hastalıklarına daha sonra ise önemli ölümcül hastalıklara karşı savunmanız hale getirir.
Kronik gerilim bedeninizi, bağışıklık sistemini baskı altına alan gerilim hormonlarına maruz bırakmaktadır.

Bu nedenlerden ötürü gerilimden kurtulabilir, kurtulamıyorsanız da onu azaltma yollarına başvurabilirsiniz.

– Meditasyon öğrenin.
– Sakin olmaya ihtimam gösterin.
– Diğerleriyle bağlantıya geçin yahut profesyonel yardım alın.

Gerilimin hafifletilmesi gerilim hormon seviyelerini düşürür. Tıpkı vakitte daha âlâ uyumanıza yardımcı olur, bu da bağışıklık işlevini geliştirir.

Yapılan kimi araştırmalar, tertipli olarak meditasyon yapan şahıslarda daha güçlü bağışıklık sisteminin olduğunu ortaya çıkarmıştır.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİREN BESİNLER HANGİLERİ?

Ömrün her periyodunda kâfi ve istikrarlı beslenme sıhhatin korunması için temeldir. Bu nedenle, beş besin kümesinde bulunan çeşitli besinler kâfi ölçülerde alınmalıdır.

Besin kümeleri:

Süt ve eserleri kümesi

Et, yumurta, kurubaklagiller ve yağlı tohumlar kümesi

Ekmek ve tahıllar

Zerzevat

Meyve

Bağışıklık sistemini güçlendirici özelliği olan A ve C vitamini üzere antioksidan vitaminlerden varlıklı, havuç, brokoli, kabak, lahana, karnabahar, maydanoz üzere sebzelerin bununla birlikte ayrıyeten kış aylarında çokça bulunan portakal, mandalina, elma üzere meyvelerin tüketimi değerlidir. Mevsimine uygun en az 5 porsiyon meyve (2 porsiyon) ve zerzevat (3 porsiyon) tüketilmesi önerilmektedir.

KORONAVİRÜSE KARŞI BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİREN TARİFLER

* Antioksidan içeriği yüksek Pancar çorbası (6 kişilik)

4 orta uzunluk pancar
1 orta uzunluk patates
1 soğan (İnce kıyılmış)
1 kahve fincanı kırmızı mercimek
1 yemek kaşığı zeytinyağı
1 yemek kaşığı tereyağı
10 su bardağı sıcak su
Tuz
Karabiber

Zeytinyağını ve tereyağını tencerede eritin. Soğanı ekleyip yumuşayana kadar kavurun. Küp doğradığınız pancarları ve patatesleri de ekleyip 3-4 dakika daha kavurun. Kırmızı mercimeği ve suyunu ek edip, sebzeler yumuşayana kadar yaklaşık 40 dakika pişirin. Ocaktan alıp tuzunu ve karabiberini ekledikten sonra blenderda yeterlice ezin. Sonra tekrar ateşin üzerine alın, birkaç taşım daha kaynatıp ocaktan alın. Sıcak servis yapın. Afiyet olsun…

* Bağışıklık sistemini güçlendiren smoothie

1.5 avuç kırmızı-mor meyve
1 bardak kefir/süt
1 avuç ıspanak/pazı
1 tatlı kaşığı şekersiz fıstık ezmesi
1 tatlı kaşığı chia tohumu

Bütün materyalleri blendardan geçirin.

BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİRMEK NEDEN KIYMETLİ?

Corona virüsü hastalığından korunmak için bağışıklık sisteminin güçlü olması gerekir. Sömürge ve göçler nedeniyle beşerlerle birlikte meyveler de dünyanın çeşitli bölgelerine taşınmış. Örneğin, Kristof Kolomb, ‘Yeni Dünya’ya birinci portakal çekirdeğini götürmüş. Portekizli kaşifler, mürettebatlarının bağışıklık sistemini güçlendirmek için gittikleri limanlara limon ağacı dikmiş. Meyve ağaçlarının yaz kuraklığına güçlü olması medeniyetlerin gelişmesine katkı sağlamış.

MEYVELERİN SIHHATE TESİRLERİ NELER?

Taze meyveler; C vitamini, beta-karoten, E vitamini ve selenyum içerir. Meyvelerin içinde fruktoz yani ‘meyve şekeri’ bulunur. Sıhhat açısından fruktoz ölçüsünün günlük alınan gücün % 15-20’sini aşmaması önerilir.

Beslenme programına eklenen antioksidan besinler oksidatif gerilimden korunmaya yardımcı olur. A,C, E vitaminleri ve selenyum içeren besinler bağışıklık sistemini güçlendirir.

ANTİOKSİDAN MEYVELER HANGİLERİ?

Oksidatif gerilime karşı antioksidasyon kapasitesi (ORAC değeri) yüksek meyveler ortasında kuru erik, kırmızı üzüm, yaban mersini (blueberry), böğürtlen, çilek, elma, kiraz, siyah erik ve nar bulunmaktadır. Varlıklı C vitamini kaynakları kivi, çilek ve turunçgillerdir. Karpuz ve kırmızı greyfurt üzere besinlerde bulunan likopen de güçlü bir antioksidandır.

Lakin meyve suyuna dikkat etmek gerekir. Çoklukla sağlıklı olarak algılanır. ‘Doğal meyve suyu’ dediğimizde doğal ve meyve iki sağlıklı söz yan yana gelmesi o denli düşünülmesine neden olabilir. Lakin söylendiği kadar günahsız değil. Meyve suyunun fazla kalori ve şeker içermesi sıhhati tehdit eder. Marketlerde bulunan %100 doğal meyve suyu diye etiketlenmiş bile olsa sıhhatsiz. Hatta gazlı içeceklerden daha ziyanlı bile olabilir.

Bir kutu gazlı içecek ve 550 ml karışık meyve suyunun dağılımına bir göz atalım:

Gazlı içecek: 150 kalori ve şeker 40 gram (10 küp şeker).

Karışık meyve suyu: 155 kalori ve şeker 36 gram (8 küp şeker).

Yani meyve suyu daha fazla kalori içerir. Meyve suyu yerine meyvenin kendisini tüketin. Meyvenin suyunu sıkıp içerseniz posası azalır ve bağırsakları düzenleyici tesiri kaybolur. Antioksidan ve vitamin kayıpları nedeniyle hastalıklardan hami tesiri de azalır.

Yaban mersini, çilek, böğürtlen, frambuaz üzere meyveler içerdikleri antioksidanlar sayesinde kanser ve kalp hastalıklarına karşı hami tesiri vardır. Yaşlanmayı geciktirir ve hafızayı güçlendirir. Kırmızı meyvelerden günde 1 avuç tüketmeyi unutmayın. Su ve lif içermeleri nedeniyle daha uzun müddet tok tutarak kilo denetiminde yardımcı olur. Örneğin çilek, C vitamini içermesi nedeniyle yeterli bir antioksidan kaynağıdır. 1 porsiyonunda da 3 gr lif bulunur.

Genlerimizi silah olarak düşünürsek makûs beslenme alışkanlığı da onu tetikleyecek sistemdir. Meyveler içerdiği antioksidanlar sayesinde bağışıklık sistemimizi güçlendirerek hastalıklardan korunmamıza yardımcı olur.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRMEK İÇİN PROPOLİS

Vatandaşlar tarafından bu devirde ağır olarak seçilen besinlerden biri de propolis oldu. Arıların bitkilerin yaprak, sap ve tomurcuklarından topladığı güçlü antioksidan ve antimikrobiyal tesirlere sahip olan ve büsbütün doğal bir arı eseri olan propolis kovandaki mikropları yok etmek ve sterilizasyonu sağlamak için kullanılıyor. İnsan sıhhatine olan yararları da araştırılan propolisin bağışıklık sistemini güçlendirdiği öğrenildi.

Birçok hastalıkta tedaviye dayanak olarak kullanılan propolisin satışlarında da şu sıralar artış yaşanıyor. Bağışıklık sistemi güçlü olan bireylerin de virüs kaynaklı enfeksiyonları daha kolay atlatığının da uzmanlar tarafından daima olarak söylenmesi, propolisin satışlarında tesirli oldu.

“BALDAN ÇOK PROPOLİS SATILIYOR”

Van Arıcılar Birliği Lideri Halil Tandoğan, bal ve eserlerinin satışında artış yaşandığını lakin bilhassa propolis satışlarında çok daha artış yaşadıklarını belirterek, “Propolis, arılar tarafından tabiatta toplanıp kovan ve bal eserlerinin tamamında dezenfekte olarak kullanıyor.

Soğuk algınlığında, kanserle çabada yardımcı olan evvelden beri insanlıkla bir arada arıyı bilen toplumlar bu eserin çoktan fark etmiştir. Bağışıklık sistemi güçlü olan şahıslar virüs kaynaklı enfeksiyonları daha kolay atlatır.

Propolis, birçok hastalıkta bedenin direnç sağlamasına yardımcı olarak destekliyor. Corona virüste bahsi geçen yüksek ateşin, aslında ağrılarına yol açtığını da hesaba katarsak en düzgün ağrı kesici, bağışıklık sistemi için de en düzgünü propolisdir. Birçok hastalıkta tedaviye yardımcı olarak kullanıyor. Bizim de bugünlerde en çok sattığımız eserdir. Sağlıklı olmak için evvelden tedbir almamız gerekiyor” dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.