Koca: Asistanlar ayda en çok 8 nöbet tutacak

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmeliğe ait toplumsal internet hesabından açıklamada bulundu. Yarın yapılacak Tıpta …

04.09.2022
Koca: Asistanlar ayda en çok 8 nöbet tutacak

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmeliğe ait toplumsal internet hesabından açıklamada bulundu. Yarın yapılacak Tıpta Uzmanlık İmtihanı (TUS) için başvuran intörn hekimlerin imtihana girmelerine mahzur bir durum bulunmadığını belirten…

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmeliğe ait toplumsal internet hesabından açıklamada bulundu. Yarın yapılacak Tıpta Uzmanlık İmtihanı (TUS) için başvuran intörn tabiplerin imtihana girmelerine mani bir durum bulunmadığını belirten Koca, “Resmi Gazete’de yayımlanan Tıpta ve Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Yönetmeliği mevcut edilen talepları kapsamıyor. TUS’a girecek tüm meslektaşlarıma muvaffakiyetler dilerim” sözlerini kullandı.

Tıpta ve Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Yönetmeliğinin getirdiği sınırlamayla artık asistanların, 3 günde birden daha sık olmamak kaydıyla, ayda en çok 8 nöbet tutacağını açıklayan Koca, gece nöbeti tutan asistanların ise sonraki gün misyon almayacağını kaydetti.

Yönetmeliğe nazaran, TUS ve DUS’ta çıkan soruların fakülte çekirdek eğitim programını temel almasının hedeflendiğini vurgulayan Koca, “Çekirdek eğitime dayalı soru oranı son imtihanda yüzde 80 kadardı. Maksat yüzde 100. YDUS için de çekirdek müfredata uygunluk amaçlanıyor” değerlendirmesinde bulundu.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.