Kasıktan kalp ameliyatı ile hayallerine kavuşacaklar

Kasıktan kalp ameliyatı ile hayallerine kavuşacaklarİZMİR Doğuştan fallot tetralojisi hastası olan ve kalplerindeki sorun nedeniyle …

05.10.2022
Kasıktan kalp ameliyatı ile hayallerine kavuşacaklar

Kasıktan kalp ameliyatı ile hayallerine kavuşacaklarİZMİR Doğuştan fallot tetralojisi hastası olan ve kalplerindeki sorun nedeniyle çocukluklarını çeşitli ameliyatlar olarak geçiren Hakan Aydın ve Hüseyin Kadir Demir’e (14), kapalı formül ile kasıktan girilerek pulmoner kapak implantasyonu yapıldı.

Kasıktan kalp ameliyatı ile hayallerine kavuşacaklar

İZMİR Doğuştan fallot tetralojisi hastası olan ve kalplerindeki sorun nedeniyle çocukluklarını çeşitli ameliyatlar olarak geçiren Hakan Aydın ve Hüseyin Kadir Demir’e (14), kapalı yol ile kasıktan girilerek pulmoner kapak implantasyonu yapıldı. Çabuk yorulma şikayeti olan hastalar, tedavinin akabinde futbol oynama ve koşma hayallerini gerçekleştirmesi planlanmaktadır.lerini söyledi.

İzmir‘de yaşayan Hakan Aydın ve Hüseyin Kadir Demir, doğuştan bu yana kalp problemleri ile uğraşıyordu. Fallot tetralojisi hastası olan Aydın ve Demir, çocukluk çağlarında sık sık ameliyat olmak zorunda kalıyordu. Son olarak Çocuk Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Nazmi Narin’e başvuran genç hastalara, kapalı yolla kasıktan girilerek pulmoner kapak implantasyonu yapıldı. Açık ameliyatların akabinde çabuk yorulma şikayetleri devam eden hastalarının kısa mühlet sonra olağan hayatlarına döneceklerini belirten Prof. Dr. Nazmi Narin, bu yolun İzmir’de de yapıldığının bilinmesi gerektiğini kaydetti. Kıymetli Ölçüde hayalinin koşmak olduğunu belirten Hakan Aydın “Artık yorulmadan koşacağım” derken, Hüseyin Kadir Demir ise gönül rahatlığı ile futbol oynayabileceğini söz etti.

“İzmir’de de bu tedavinin yapıldığının bilinmesi gerekiyor”

Hastalarının hikayesini anlatan Çocuk Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Nazmi Narin, “İki hastamız da doğuştan beri kalp meseleleri ile uğraşıyordu. Her ikisinde de ‘Fallot tetralojisi’ dediğimiz, çok erken devirde teşhis konan ve cerrahi müdahaleyi gerektiren bir durum kelam gelimi edilenydu. Bu cins hastalıkların tedavisinde birtakım problemler ve sonuçlar beklenir. Kalbin sağ tarafının çıkımında, pulmoner kapağın olduğu bölgede sorun olabilir. Hasebiyle ya orası ileri derecede daralır ya da akciğere giden damarın kapağı tulumba üzere çalışır. Bu da kalbin sağ tarafında büyümeye yol açar ve hastalar önemli yorulmalarla, sık enfeksiyonlarla bize edilen talepr. Bu sürece gelene kadar hastalarımız cerrahi olarak çeşitli süreçler geçirirler. Sonuçta artık cerrahinin ‘Dur’ dediği yer burasıdır. Biz, olağanda açık ameliyatla konan kapağı kasıktan girerek yerleştirdik. Dün kapalı metotla tedavi olan hastalarımız bugün konutlarına gitmiş oldu. Hastalarımız birkaç ay sonra olağan hayatlarına dönecek. Bu tedavi, Türkiye’de hudutlu sayıda merkezde yapılıyor. Bu tedaviyi, İzmir’de çeşitli devlet hastanelerinde biz yapıyoruz ve İzmir’de de bu tedavinin yapıldığının bilinmesi gerekiyor” diye konuştu.

“Artık ameliyat olmam gerekmeyecek”

Kalbinde üç tane delikle doğduğunu anlatan Hakan Aydın, “Üç delikten ikisi kapandı, biri akciğere giden yerde olduğu için kapanmadı. Kapakçık değişimine gittiler, ameliyat oldum. 16 sene sonra 19 yaşındayken kapakçığım baloncuk yaptı. Tekrar bir ameliyat daha geçirdim. 4 ay sonra kapakçığın yarısı çalışmadı ve tekrar bir açık kalp ameliyatı daha geçirdim. Toplamda üç tane kalp ameliyatı operasyonu geçirmiş oldum. Bu operasyonları geçirdikten 2 sene sonra tekrardan yorgunluk belirtilerimi fark ettim ve denetime geldiğimde sorun olduğu belirlendi. Sonunda kapalı sistemle kapağı taktılar. Açık kalp ameliyatında iyileşmem 4-5 ayı bulurken bu sistemle acısız ve ağışız bir biçimde operasyon geçirdim. Hocam sayesinde bundan sonra inşallah ameliyat olmam gerekmeyecek” kelamlarına yer verdi.

Önemli Ölçüde hayali koşmak

Sürekli ameliyat olmayı “Çok sıkıntı, acılı ve ruhsal manada etkilendiğim bir süreç” diyerek özetleyen Aydın, kelamlarını şöyle sürdürdü: “Şu anda geçirdiğim operasyondan ötürü çok memnunum. Kısa bir müddette ameliyattan çıktım ve çabucak ayağa kalktım. Artık rahat rahat nefes alacağım ve koşacağım.”

“Gönül rahatlığı ile futbol oynayacağım”

Kalpten akciğere giden kalp kapağının dar olduğunu, bu sebeple İki defa ameliyat olduğunu söyleyen Hüseyin Kadir Demir de “Birinci ameliyatımı 2 yaşlarında oldum. 2 yıl evvel bir ameliyat daha geçirdim. En son da Prof. Dr. Nazmi Narin’e başvurdum. Zira hareket edince çok çabuk yoruluyordum. Artık bir daha ameliyat olmak istemiyorum. Şu anda pek düzgünüm. 3 ay sonra hayalimi gerçekleştireceğim ve gönül rahatlığı ile futbol oynayacağım” tabirlerini kullandı. Hakan Aydın’ın annesi Dilek Meleş, Hüseyin Kadir Demir’in annesi Serap Demir ve babası Serdal Demir de çocuklarının güç ameliyatlara girdiğini, sıhhatlerine kavuştukları için çok memnun olduklarını söyledi.

Kaynak: aydın haberleri / Ceren Atmaca Özden – Sıhhat

Ameliyat,Kalp,Hastalar,Tedavi,Süre,İzmir,Yöntem,Sorun,Ameliyatı,Rahat,Hakan Aydın,Çocuk,Kapağı,Artık,Kapak ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Sağlık sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.