Karadeniz’de ‘tahıl koridoru’ planı hazır

Besin ve Tarım Örgütü (FAO) 24 Şubat’tan bu yana süren Rusya-Ukrayna savaşının besin krizine yol açacağı istikametinde sık sık ihtarlarda …

02.06.2022
Karadeniz’de ‘tahıl koridoru’ planı hazır

Besin ve Tarım Örgütü (FAO) 24 Şubat’tan bu yana süren Rusya-Ukrayna savaşının besin krizine yol açacağı istikametinde sık sık ihtarlarda bulunurken global besin sorunun tahlili için Türkiye’nin yürüttüğü ağır diplomasi sonucu Birleşmiş Milletler (BM) çatısı altı…

Besin ve Tarım Örgütü (FAO) 24 Şubat’tan bu yana süren Rusya-Ukrayna savaşının besin krizine yol açacağı tarafında sık sık ikazlarda bulunurken global besin sorunun tahlili için Türkiye’nin yürüttüğü ağır diplomasi sonucu Birleşmiş Milletler (BM) çatısı altında yol haritası hazırlandı.

Rusya-Ukrayna savaşının başladığı günden bu yana barış için çok istikametli diplomasi yürüten Türkiye, savaştan kaynaklanan global besin tedariki sıkıntısını çözmek için devreye girdi.

Diplomatik kaynaklardan olay yerinden aktarılan bilgilere nazaran, Türkiye, Ukrayna’daki tahıl stoklarının inançlı biçimde global pazarlara ulaşmasını sağlamak emeliyle sistem oluşturmak için bir müddettir diplomasi trafiği yürütüyor.

Türkiye’nin Rusya, Ukrayna ve BM yetkilileri ile yürüttüğü müzakereler sonucunda “tahıl koridoru”nun işleyişine ait BM çatısı altında yol haritası hazırlandı.

Önümüzdeki günlerde tüm tarafların İstanbul’da bir ortaya gelerek yol haritasının ayrıntılarını ele alması bekleniyor.

KOMUTA MERKEZİNİN DE İSTANBUL’DA KURULMASI PLANLANIYOR

Başta bölgedeki deniz mayınlarının paklığı olmak üzere gemilerin güzergahı, sigortası, güvenliği, komuta merkezinde yer alacak vazifeliler üzere hususlar dörtlü toplantıda pahalandırılacak.

Ukrayna ve Rusya’nın da olumlu yaklaştığı sistem ile Karadeniz’deki limanların etrafında mayın paklığı yapılarak tahıl stokunun dış pazarlara inançlı biçimde ulaşması sağlanacak.

Türkiye’nin, Rusya ve Ukrayna ortasında arabuluculuğu ile BM’nin uyumunda İstanbul’da kurulması planlanan merkez aracılığıyla Ukrayna ve Rusya’daki 20 milyon ton tahılın global pazarlara sunulması planlanıyor.

ERDOĞAN, PUTİN VE ZELENSKİY İLE “TAHIL KORİDORU”NU GÖRÜŞMÜŞTÜ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ve Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenskiy ile yaptığı telefon görüşmelerinin değerli gündem hususlarından biri de “tahıl koridoru” oldu.

Putin, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesinde, Rusya’nın, Ukrayna limanlarından tahıl sevkiyatı da dahil olmak üzere Türkiye ile koordineli olarak manisiz kargo sevkiyatını kolaylaştırmaya istekli olduğunu kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da Zelenskiy ile görüşmesinde, Ukrayna tarım eserlerinin deniz yoluyla ihracı için inançlı koridor oluşturulması projesine özellikle kıymet atfettiğini belirtti.

Erdoğan, taraflardan ve Birleşmiş Milletler yetkililerinden oluşacak Denetim Merkezi’ne katılmaya ve merkeze İstanbul’da mesken sahipliği yapmaya birincie olarak olumlu baktıklarını lisana getirdi.

Diplomatik kaynaklara nazaran, Putin ve Zelenskiy de “tahıl koridoru” konusundaki iş birliğine olumlu bakıyor.

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.