Karadenız gazı mutfak tüpünü zor dolduruyor

Türkiye’nin en büyük doğalgaz rezervi diye müjdesi verilen Karadeniz gazının konutlardaki mutfak tüpünü dolduracak miktarda olduğu ortaya çıktı …

18.11.2022
Karadenız gazı mutfak tüpünü zor dolduruyor

Türkiye‘nin en büyük doğalgaz rezervi diye müjdesi verilen Karadeniz gazının konutlardaki mutfak tüpünü dolduracak miktarda olduğu ortaya çıktı. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda bütçeye ilişkin soruları yanıtlayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Karadeniz gazını önümüzdeki yılın mart ayında sisteme vermeye başlayacaklarını söyledi.

İlk etapta günde 10 milyon metreküp gaz üretileceğini belirten Dönmez, “Bunun yıllık karşılığı 3.5-4 milyar metreküp eder. Bu da konutlarda kullanılan, mutfakta ve sıcak suda kullanılan gazın tamamı demektir. İlk fazda konutlarımızda kullanılan, mutfakta kullanılan gazı karşılayacak!” dedi. Daha sonra üretimin 4 katına çıkacağını belirten Dönmez, ısınma için gerekli gazın yine yurt dışından ithal edileceği mesajını verdi. Türkiye genelinde sadece konutlarda yıllık 20 milyar metreküp doğalgaz tüketiliyor. Sanayi dahil toplam tüketim ise 65 milyar metreküpü aşıyor.

AÇTIRAN GİZLENİYOR

Muhalefet milletvekillerinin borcunu ödeyemediği için elektrik ve doğalgazı kesilen abone sayısının gizlendiğine ilişkin eleştirilere yanıt veren Bakan Dönmez, verileri gizlemediklerini belirtti ancak borcundan dolayı kesilen elektrik ve doğalgazını yeniden açtıranları istatistiklere dahil etmediklerini itiraf etti. Dönmez, Ağustos 2022 itibarıyla ülke genelinde ‘o an’ itibarıyla elektriği kesik olan abone sayısının 209 bin 174, elektriği kesik olan abone sayısının ise 86 bin 504 olduğunu belirtirken, elektriği ve doğalgazı kesilenlerin borcunu en kısa sürede ödeyip geri açtırdığını söyledi.

Karadenız Gazı Mutfak Tüpünü Zor Dolduruyor 1

Fatih Dönmez

Amasra’da 7 kişi görevden alındı

Bakan Dönmez, Amasra maden kazası nedeniyle başta TTK Genel Müdürü olmak üzere sorumluların niçin görevden alınmadığına yönelik eleştirilere yanıt verirken, “Eğer ön rapora bakarak suçlu ilan edeceksek mahkemelere niye ihtiyaç var? Daha ilk gün teftiş kuruluna yazılı talimat verdim. Müfettişlerin ilk incelemelerinden sonra Amasra Müessese Müdürlüğü’nden 7 yönetici görevden alındı” dedi.

 

Gaz,Dönmez,Doğalgaz ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Ekonomi sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Kaynak: https://www.sozcu.com.tr/2022/ekonomi/karadeniz-gazi-mutfak-tupunu-zor-dolduruyor-7486177/

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.