Kadın girişimciler istikrar kılıcını çekti!

Türkiye’de bayan istihdamı, erkeklerin hayli gerisinde kalsa da araştırmalar, teşebbüsçü ekosisteminde bayanların erkeklerden daha istikrarlı …

15.06.2022
Kadın girişimciler istikrar kılıcını çekti!

Türkiye’de bayan istihdamı, erkeklerin hayli gerisinde kalsa da araştırmalar, teşebbüsçü ekosisteminde bayanların erkeklerden daha istikrarlı olduğunu gösteriyor. 32 vilayette 3 bine yakın bireyle gerçekleştirilen bir araştırma çalışmasına nazaran, her 4 bayan g…

Türkiye’de bayan istihdamı, erkeklerin epeyce gerisinde kalsa da araştırmalar, teşebbüsçü ekosisteminde bayanların erkeklerden daha istikrarlı olduğunu gösteriyor. 32 vilayette 3 bine yakın bireyle gerçekleştirilen bir araştırma çalışmasına nazaran, her 4 bayan girişimciden 3’ü fkent aydın haberleriliyetlerini istikrarlı bir formda sürdürüyor. Araştırma kapsamında başladığı teşebbüsü istikrarlı bir halde sürdürdüğünü söyleyen bayanların oranı yüzde 31 iken, erkeklerde bu oran yüzde 23’te kalıyor. Özgüvenli, rekabetçi, dinamik ve bağımsız bir karaktere sahip olan bayanlar, bu taraflarıyla girişimcilik ekosistemi için büyük bir potansiyel barındırıyor.

Kadınların teşebbüsçü ve ilham veren karakterinin şirketlere yeni anahtarlar kazandırırken, sorumluluk sahibi ve uzlaşmacı tavırlarının da istikrar ögesi oluşturduğunu belirten RE/MAX Türkiye’de büyümeden sorumlu Merkez Recruiter Leman Aydemir, “Girişimci ekosisteminin gelişiminde faal rol oynayan bayanlar, liderlik vasıflarıyla iş hayatında değişim yaratıyor. Giderek olgunlaşan sistemde kullanılmayan potansiyeli faal hale getirerek yeni iş alanları oluşturmanın yolu, bayan girişimcileri desteklemekten geçiyor. Yenilik, yaratıcılık ve idare fkent aydın haberleriliyetlerinin tamamlayıcısı olan teşebbüsçü ekosistemi, bayanların iş hayatında varlık kazanmasını beraberinde getiriyor. 25 yıldır gayrimenkul kesimine ilgi işiten, en az sermaye azamî kar birinciesiyle kendi işini kurmak isteyenlere kılavuzluk eden bir şirket olarak, bayan girişimcilere uzmanlık odaklı meslek fırsatı sunuyoruz” dedi.

GİRİŞİMCİLERİN YÜZDE 40’INI BAYANLAR OLUŞTURUYOR

Yılın başından bu yana 6 ayda bin 500’den fazla girişimciyi bünyelerine eklediklerini kaydeden Leman Aydemir, “Yeni girişimcilerimizin %40’ı bayanlardan oluşuyor. Bayan girişimcilere yönelik yol gösterici yaklaşımımızla onları gayelerine ulaştırıyoruz. Teşebbüsçü ekosistemine dahil olmak isteyen bayanları evvel dinliyor akabinde amaç odaklı yol haritaları belirliyoruz. RE/MAX’in milletlerarası eğitimleri ve ofis içi programları aracılığıyla bayan girişimcileri alana ve bölüme hazırlıyoruz. Gayrimenkul danışmanı ya da franchise ofis sahibi olmak isteyenleri bir ortaya getirdiğimiz eğitimlerle bayan girişimcilere uzmanlık kazandırıyoruz” tabirlerinde bulundu.

KADIN TEŞEBBÜSÇÜLER KENDİ İŞİNİN İŞVERENİ OLARAK UZMANLIK KAZANIYOR

Kadın girişimcilere sundukları eğitimlerin bununla bir arada ayrıyeten benimsedikleri paylaşım modeliyle de kendilerini geliştirme ve uzmanlık kazanma fırsatı sunduklarına dikkat çeken RE/MAX Türkiye’de büyümeden sorumlu Merkez Recruiter Leman Aydemir, “Girişimcilerimiz dünyada 110 ülkede yer alan 8 bin 600 ofis ile etkileşim halinde fkent aydın haberleriliyetlerini sürdürüyor. Dünyanın her noktasında yer alan ofislerimizi ortak havuzda buluşturduğumuz paylaşım modelimiz sayesinde bayan teşebbüsçüler uzmanlık odaklı network geliştirebiliyor. Türkiye’deki fkent aydın haberleriliyetlerimizi 37 vilayette yer alan 260 ofis ve 4 bini aşan gayrimenkul danışmanımızla sürdürüyoruz. Tüm danışmanlarımız birinci günden itibaren global network sistemimize dahil olarak kendi işinin işvereni olma gayesine ulaşmak için gerekli olan uzmanlığı elde edebiliyor” diye belirtti.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.