İtalya’da aşı olmayanlar restoranlara giremeyecek

Avrupa ülkeleri koronavirüs salgınında günlük olay sayılarındaki tasa verici artış nedeniyle hükümetler önlemlerini sıkılaştırılıyor.İtalya’da …

25.11.2021
İtalya’da aşı olmayanlar restoranlara giremeyecek

Avrupa ülkeleri koronavirüs salgınında günlük olay sayılarındaki tasa verici artış nedeniyle hükümetler önlemlerini sıkılaştırılıyor.İtalya’da aşı yaptırmayanlara yönelik sıkı kısıtlayıcı önlemler uygulanmasına karar verilirken, sıhhat çalışanları içi…

Avrupa ülkeleri koronavirüs salgınında günlük hadise sayılarındaki telaş verici artış nedeniyle hükümetler önlemlerini sıkılaştırılıyor.

İtalya’da aşı yaptırmayanlara yönelik sıkı kısıtlayıcı önlemler uygulanmasına karar verilirken, sıhhat çalışanları için mecburî olan aşı uygulamasına tüm okul çalışanları, polis ve ordu da dahil edildi. Bakanlar Heyeti’nde alınan kararla ülke genelinde birçok yere giriş ve aktiflik için mecburî olan “yeşil geçiş sertifikası” sırf aşı yaptıranlara ya da Covid-19’u atlatanlara verilecek. Yeşil geçiş sertifikası bugüne kadar aşı yaptıranlara, hastalığı geçirip iyileşenlere ve test sonucu negatif çıkanlara veriliyordu.

Ayrıyeten yeşil geçiş sertifikasının kullanım alanı, oteller ve kent içi toplu taşımayı da kapsayacak formda genişletildi.

İtalya Başbakanı Mario Draghi’nin “güçlendirilmiş yeşil geçiş sertifikası” olarak nitelendirdiği yeni önlemler 15 Ocak’a kadar geçerli olacak.

“İTALYA’DAKİ DURUMUN YAVAŞ YAVAŞ FAKAT DAİMA KÖTÜLEŞTİĞİNİ GÖRÜYORUZ”

Bakanlar Heyeti toplantısının akabinde konuşan İtalya Başbakanı Draghi, 6 Aralık’tan itibaren yürürlüğe girecek olan yeni önlemler kapsamında aşısız bireylerin spor aktiflikleri, sinema ve restoran üzere yerlere giremeyeceklerini duyurdu. Draghi, “Komşu ülkelerdeki durumun çok önemli olduğunu görüyoruz ve İtalya’daki durumun da yavaş yavaş lakin daima kötüleştiğini görüyoruz” dedi. Draghi, “İtalyanların geçtiğimiz yıl elde ettiklerini müdafaaya çalışmak için ihtiyatlı olmak istiyoruz” tabirlerini kullanarak 2020’de ekonomik sakinliğe neden olan ülke çapındaki karantina uygulamasından kaçınılmasını gereğini vurguladı.

SON 24 SAATTE 12 BİN 448 OLAY

İtalya’da koronavirüs salgınında son 24 saatte 12 bin 448 yeni koronavirüs olayı tespit edilirken, toplam olay sayısı 4 milyon 954 bin 585’e yükseldi. Son 24 saatte 85 kişinin virüse yenik düştüğü ülkede toplam can kaybı sayısı ise 133 bin 415’e ulaştı.

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.