İstanbul Ziraat Odası Başkanı Demir: 15-20 gün sonra ayçiçek yağı fiyatları düşecek

İstanbul Zirkent aydın haberlerit Odası Lideri Ömer Demir, Türkiye’nin ayçiçek yağıyla ilgili rastgele bir stok kasveti çekmediğini belirtti …

09.03.2022
İstanbul Ziraat Odası Başkanı Demir: 15-20 gün sonra ayçiçek yağı fiyatları düşecek

İstanbul Zirkent aydın haberlerit Odası Lideri Ömer Demir, Türkiye’nin ayçiçek yağıyla ilgili rastgele bir stok kasveti çekmediğini belirtti. Demir, “2-3 günde bir eserin stoku bitmez. Hafta sonu vurgun yaptılar. 15-20 gün sonra yağ fiyatları düşecek” dedi.

Son günlerde ayçiçek yağı üzerinden oluşturulmaya çalışılan “yok” algısı gerçeği yansıtmıyor. Yıllık bitkisel sıvı yağ üretiminin yüzde 70’ni yerli olarak üretildiğine dikkat çeken tarım dalı temsilcileri, spekülatif telaffuzlarla vatandaşı stokçuluğa yönlendirilmesine reaksiyonli. Türkiye’nin sıvı yağ stokları ve yeni dönemdeki rekolte beklentisini pahalandıran İstanbul Zirkent aydın haberlerit Odası Lideri Ömer Demir, şu anda stoklarda gereğince eser olduğunu vurguladı.

“TÜRKİYE’DE NE ZEYTİNYAĞI NE DE AYÇİÇEK YAĞI SORUNU VAR”

Türkiye’nin bitkisel yağ üretiminde yüzde 65-70’lerde kendi kendine yeten bir ülke olduğunu belirten Ömer Demir, “Kalan yüzde 30’u ithal ediyoruz. Tez ediyorum ki yıl sonuna kadar yağ ithal etmeyelim yeniden de dert yaşamayız. Raflara gelirsek, 2-3 günde bir eserin stoku bitmez. Eser zati 1 aydır rafta duruyor. Bunun ismi stokçuluktur. Hafta sonu inanılmaz sayıda yağ satışı yapıldı ve çok büyük bir çıkar elde edildi vatandaşın üzerinden. 15-20 gün sonra yağ fiyatları düşecek. Türkiye’de ne zeytinyağı ne de ayçiçek yağı sorunu vardır. Türkiye’de stokçuluk sorunu vardır” dedi.

“PLANLI BİR VURGUN YAPILIYOR”

Eseri üretenin para kazanamazken aracı satıcıların kat kat fazla kazandığını tabir eden İstanbul Zirkent aydın haberlerit Odası Lideri, “Yaşanan panik ve kaos havasının gayesi insanları korkutmak. Bunun üzerinden para kazanmak ve siyasi rant elde etmek. Muhalif medyada da bu imgelerin bilhassa servis edilmesi, kriz varmış üzere lanse edilmesi büsbütün planlıdır. Daha evvel yapamadıklarını 2022’de besin üzerinden, iktisat üzerinden yapmaya çalışıyorlar. Kaygı anındaki tepkiları yeterli biliyorlar. Bunun üzerinden oynuyorlar. Kazanan tekrar kaostan beslenenler oluyor. Bu kriz yapay bir kriz ve büsbütün algılarla yönetiliyor. Devletimiz en kısa müddette buna tahlil bulacaktır” formunda konuştu.

İstanbul Zirkent aydın haberlerit Odası Lideri Ömer Demir.

“ÜRETİCİNİN KAZANMASI LAZIM”

Türkiye’nin tarımda daha esaslı bir ıslahata muhtaçlığı olduğunu belirten Ömer Demir, bu alanda işi bilen uzmanlarla çalışmak gerektiğini ve radikal kararlar alınmasının büyük ehemmiyet arz ettiğini lisana getirdi. Demir, “Profesörlerle, heyetlerle bu iş olmaz. Natürel ki onlara da muhtaçlık var lakin katiyen yeni düzenlemeler yapılması lazım. Türkiye’de ne zeytinyağı ne de ayçiçek yağı sorunu vardır. Türkiye’de stokçuluk sorunu vardır” diye konuştu. Eseri üretenin 2 lira kazanırken, satıcının o eserden 20-30 lira kazandığını aktaran Demir, bunun son derece yanlış olduğunu, asıl üreticinin kazanmasının gerektiğini lisana getirdi.

“TÜRKİYE’NİN TARIMDA ÖNÜ AÇIK”

Tarım Bakanlığı’nın da üstüne düşeni yapması gerektiğini belirten Demir, şöyle devam etti:

“Sayın Cumhurbaşkanı’mız, Başbakan’ken ben hatırlıyorum daima toplantı yapardık. Bu formda problemleri süratli çözüyorduk. Bugün yanıbaşımızda savaş var. Tarımda ve ticarette, yaptırım gücü olan yeni bir sistem kurulmalı. Bakanlıklara bu hususta çok iş düşüyor. Ben daima çiftçiyle, üreticiyle beraberim. Haftanın 5 günü onların sıkıntılarını dinliyorum. Türkiye’nin tarımda önü epey açık.”

“100 BİN TON FAZLA ZEYTİNYAĞIMIZ VAR”

Yeni Şafak’ın haberine nazaran Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Kurulu Lideri Mustafa Tan, Türkiye’de yeteri kadar yerli üretim zeytinyağı stokunun bulunduğunu belirterek, “Bu yıl yaklaşık 235 bin ton zeytinyağı üretimi yaptık. Geçen yıldan zaman stokla 270- 280 bin ton civarında elimizde zeytinyağı var. Bizim bilançomuza baktığımızda ortalama iç tüketimimiz kişi başına 2 kilogram olduğuna nazaran toplam 160-170 bin ton civarındadır. Hem iç tüketime hem de ihracata yetecek kadar zeytinyağı mevcut” sözlerini kullandı.

Yağ,Zeytinyağı,Türkiye’de,Ürün,Demir,Tarım,Üzerinden,Sorunu,Türkiye’nin ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için İktisat sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.