İşsizlik Fonu’ndaki para eriyor

İşsizlik Sigortası Fonu birinci çıktığında, nakit kaynağın en yüksek faizi veren bankalarla, yüksek getiri sağlayan yatırım araçlarında …

18.09.2022
İşsizlik Fonu’ndaki para eriyor

İşsizlik Sigortası Fonu birinci çıktığında, nakit kaynağın en yüksek faizi veren bankalarla, yüksek getiri sağlayan yatırım araçlarında kıymetlendirilmesi karara bağlanmıştı. Bu düzenleme bir müddet uygulandı. Bu sayede fon gelirleri süratle büyüdü.Ancak daha sonra…

İşsizlik Sigortası Fonu birinci çıktığında, nakit kaynağın en yüksek faizi veren bankalarla, yüksek getiri sağlayan yatırım araçlarında kıymetlendirilmesi karara bağlanmıştı. Bu düzenleme bir mühlet uygulandı. Bu sayede fon gelirleri süratle büyüdü.

Ancak daha sonra fon kaynaklarının yalnızca Hazine borçlanma kağıtlarıyla kamu bankalarının düşük faizli mevduat hesaplarında kıymetlendirilmesine karar verildi. Böylelikle işsizin parası kağıt üstünde büyüyor üzere görünse de bilhassa 2018 yılından sonra enflasyon ve kurlardaki artışın tesiriyle gerçek olarak erimeye başladı.

Fonun nakit varlığı en son 2018 yılında 127.6 milyar TL’ye, o dönemki kurla dolar karşılığı ise 33 milyar 947 milyon dolara kadar çıktı. İşsizlik Fonu parası düşük faiz yerine örneğin dolara yatırılmış olsaydı, pandemi harcamalarına karşın bugün fonda 35 milyar doların üzerinde para olacaktı. Bu tercih yüzünden İşsizlik Fonu parası 2021 sonunda 6.8 milyar dolara, bu yılın Ağustos sonu prestijiyle de 6.2 milyar dolara kadar geriledi.

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.