İsrail basınından İran iddiası! Esad, Süleymani’den İsrail’i vurmasını istedi

Süleyman’ın 3 Ocak 2020’de ABD’nin suikastı sonucu vefatının akabinde Şam’ın Kudüs Gücü’nün yeni kumandanı İsmail K kent aydın haberleri ni’ye de …

03.09.2022
İsrail basınından İran iddiası! Esad, Süleymani’den İsrail’i vurmasını istedi

Süleyman’ın 3 Ocak 2020’de ABD’nin suikastı sonucu vefatının akabinde Şam’ın Kudüs Gücü’nün yeni kumandanı İsmail K kent aydın haberleri ni’ye de tıpkı talebi ilettiği kaydedildi. Argümana nazaran göre İran da bu isteğe uydu.İsrail’in son devirde Suriye’ye yönelik hava atakların…

Süleyman’ın 3 Ocak 2020’de ABD’nin suikastı sonucu vefatının akabinde Şam’ın Kudüs Gücü’nün yeni kumandanı İsmail K kent aydın haberleri ni’ye de tıpkı talebi ilettiği kaydedildi. Argümana nazaran göre İran da bu isteğe uydu.

İsrail’in son devirde Suriye’ye yönelik hava akınlarını artırması bölgede tansiyonu yükseltirken, İsrail medyası değişik bir iddiayı ortaya attı. Suriye’de İran’la irtibatlı gayelere hava taarruzlarını artıran İsrail, son olarak evvelki akşam Halep Havalimanı’na ve başşehir Şam’ın güneyine füze saldırısı düzenlemişti. Suriye hava savunma sistemlerinin taarruza karşılık verdiği söz edilirken İsrail’in Lübnan Hizbullahı’yla kontaklı tesisleri de vurduğu kaydedilmişti.

İsrail gazetesi H kent aydın haberleri retz’in haberine nazaran, Suriye Devlet Lideri Beşar Esad, 2011’de patlak veren savaşta kendisine büyük dayanak veren İran’dan İsrail’in ataklarına karşılık vermemesini istedi. Haberde Esad’ın bu talebi, İran İhtilal Muhafızları Kudüs Gücü’nün eski Kumandanı Kasım Süleymani’ye üç yıl evvel şahsen ilettiği, İran’ın da bu isteğe uyduğu belirtildi.

İRAN, İSRAİL YERİNE SURİYE’DE ABD’YE SALDIRDI

Süleyman’ın 3 Ocak 2020’de ABD’nin suikastı sonucu vefatının akabinde Şam’ın Kudüs Gücü’nün yeni kumandanı İsmail K kent aydın haberleri ni’ye de tıpkı talebi ilettiği kaydedildi.

H kent aydın haberleri retz’in haberine nazaran İran, Esad hükümetinin talebi üzerine İsrail akınlarına karşılık vermek yerine ABD’nin İsrail üzerinde baskı kurması için Suriye’deki ABD üslerine taarruzlar düzenlemeyi tercih etti.

“ŞAM KENDİ TOPRAKLARINDAN BİR AKINDAN KAÇINIYOR”

Daha evvel de New York Times gazetesine konuşan İran güçlerine yakın bir Suriyeli kaynak, Esad idaresinin İran’dan İsrail hücumlarına cevap vermemesini istediğini aktarmıştı. Haberde, İsrail’le çatışmadan kaçınmak isteyen Esad idaresinin kendi topraklarından İsrail’e rastgele bir atak düzenlenmesine karşı çıktığı öne sürülmüştü.

Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad, son taarruzlar sonrası yaptığı açıklamada “İsrail’in ateşle oynadığını” söylemiş ve hücumların büyük bir askeri çatışmaya kapı aralayabileceğini belirtmişti. İsrail, Suriye topraklarına düzenlediği hücumlar konusunda genelde yorum yapmaktan kaçınıyor.

Londra merkezli Arap gazetesi Asharq Al-Awsat’a konuşan Suriye hükümetinden kaynaklar da, Rusya’nın çatışmaların büyümemesi için bu hafta İran’dan milislerini Suriye’nin orta ve batı bölgelerinden çekmesini istediğini aktarmıştı. İran üzere Rusya da, 2011’de Suriye’de patlak veren savaşta Esad idareye askeri alanda büyük dayanak verdi.

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.