İş dünyası yüksek kur istemiyor

İKTİSAT SERVİSİTürkiye ekonomisindeki dalgalı kur siyaseti hem piyasaları hem de iş dünyasını alt üst etti. Merkez Bankası’nın faiz indirimi …

11.12.2021
İş dünyası yüksek  kur istemiyor

İKTİSAT SERVİSİTürkiye ekonomisindeki dalgalı kur siyaseti hem piyasaları hem de iş dünyasını alt üst etti. Merkez Bankası’nın faiz indirimi sarmalıyla başlayan kur rekorları iğneden ipliğe artırım furyasına dönüşürken, Hükümet’in ihracatla büyüme planları …

İKTİSAT SERVİSİ

Türkiye ekonomisindeki dalgalı kur siyaseti hem piyasaları hem de iş dünyasını alt üst etti. Merkez Bankası’nın faiz indirimi sarmalıyla başlayan kur rekorları iğneden ipliğe artırım furyasına dönüşürken, Hükümet’in ihracatla büyüme planları artan fiyatlar karşısında yalnızca büyüme sayılarına yansıyor. Yüksek kur yüksek ihracat çemberinde iktisatta büyüme adımları atılırken, iş dünyası bu büyümeden şikayetçi.

Kısa bir müddet evvel Müstakil Endüstrici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Lideri Mahmut Asmalı, dolar kurundaki yükselişe dikkat çekerek “Kurdan etkilenmiyorum diyen endüstrici hakikat söylemiyordur” dedi. Asmalı, kur grafiği yüksek tansiyon grafiği üzere olmamalı. İnsanları en çok rahatsız eden bu. Fiyatlayamama sorunu oluşuyor, maliyetler öngörülemiyor. Bu sefer ticarette sıkışma oluyor” değerlendirmesini yaptı.

TÜSİAD Başekonomisti Gizem Öztok Altınsaç da “Tek maliyet faiz maliyeti sanılıyor. Faizi düşürünce maliyet düşecek böylelikle enflasyona tesiri olacak sanılmamalıdır. Halbuki döviz maliyeti bilançolar da çok daha ağırdır” açıklamasını yapmıştı. Dün İstanbul Ticaret Odası Lideri (İTO) Şekib Avdagiç, hibrit olarak gerçekleştirilen aralık ayı olağan meclis toplantısındaki konuşmasında salgınının tesirlerine değinerek “Salgın şokunun akabinde gelen beklenmedik artçı şoklar, 2021’in genel görünümüne damgasını vurdu. Navlun kriziyle başlayan artçı şoklar serisi, emtia fiyatlarındaki yüksek artış, güç krizi, yüksek enflasyon ve Kovid-19’un yeni mutasyonlarıyla sürdü” sözlerini kullandı.

Avdagiç, ihracatçıların birçok eserde siparişleri karşılamakta zorlandığını söz ederek “Bu tablo, Türkiye’nin süratli bir yatırım atağına girmesi gerektiğine işaret ediyor. Satacak malımız olsa, daha fazlasını satabilir durumda olacaktık. Bu durumda tahminen de yıllık 250 milyar dolarlık ihracatı konuşuyor olacaktık” değerlendirmesinde bulundu. Avdagiç, emtia fiyatlarındaki artış ve başka tesirler sebebiyle enflasyon 2022 yılında da dünyada başrolde olacağını tabir ederek, dünya ile entegre bir iktisada sahip Türkiye’nin de yüksek enflasyondan hissesine düşeni alacağını söyledi. Yükselen enflasyonun beklentilerde önemli bozulmalara yol açtığını aktaran Avdagiç, bilhassa kur ve emtia fiyatlarındaki artıştan kaynaklanan yüksek enflasyonun bir dengelenme programıyla aşağıya çekilmesi gerektiğini lisana getirdi.

‘KOŞULLAR DEĞİŞMEDEN SONUÇ DEĞİŞMEZ’

CHP Sözcüsü ve Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, Merkez Bankası’nın dövize yaptığı müdahale sonrasında toplumsal internet hesabından paylaşımda bulundu. Öztrak, kelam gelimi edilen müdahalenin işe yaramadığına dikkat çekerek “Türk Lirasının çakılmasına sebep olan şartlar değişmeden, sonuç değişmez” tabirlerini kullandı. Öztrak yaptığı paylaşımda şunları kaydetti: “TCMB kendine ilişkin olmayan rezervlerle yeniden birebir düzeyden müdahale etti. Lakin müdahale bir defa daha işe yaramadı. Birilerine tekrar ucuzdan döviz alma imkanı sağlandı. Türk Lirasının çakılmasına sebep olan şartlar değişmeden, sonuç değişmez. Bu değişim de fakat seçimle mümkündür.”

‘AŞIRI DALGALANMANIN ÖNÜNE GEÇİLMESİ GEREKİYOR’

Şekip Avdagiç döviz kuruyla ilgili şöyle yorum yaptı: “Döviz, faiz sıkıntısına farklı açıdan da bakmak durumundayız. Türkiye’nin yeni kalkınma modeli ‘üretim’ üzerine inşa edilmiştir. Türkiye’nin daima ek dış kaynak sağlamak için, önemli bir ek maliyet ödemesinin artık sonlandırılması gerektiği çok açık. Bununla ilgili bir yol ayrımına gelindi. Belli bir bedel ödenmesi gerekiyorsa, o bedeli de ödeyip iktisatta yeni bir periyoda geçilmesi gerekiyor. Lakin kurdaki artışın ve fiyatlama davranışlarını bozan çok dalgalanmaların önüne geçilmesi de büyük ehemmiyet taşıyor.”

DOLAR TEPEDE GÖZLER ‘MERKEZ’DE

Son 1 haftadır 13.80 lira bandında seyreden dolarTL’de dün yeni tepe geldi. Dün sabah skent aydın haberleritlerinde 13.90 lirayı geçen kur, gün ortasında 13.95 ile rekora koştu. Euro/TL de bugün, tarihi tepesini 15,7555’e’taşıdı. Geçen hafta döviz piyasasına müdahale eden TCMB’den bu müdahaleleri sürdürüp sürdürmeyeceği de yakından izleniyor. TL’nin geçen hafta piyasada 14 düzeyini görmesinin akabinde TCMB iki sefer dolar satarak piyasaya müdahale etti. TCMB’nin iki müdahalesi de kurun 13.8 düzeyinin üzerine çıkmasıyla başlamıştı. TCMB’nin bir sonraki para siyaseti toplantısı 16 Aralık’ta yapılacak.

3’ÜNCÜ MÜDAHALEDEN SONRA YİNE ESKİ DÜZEYE GELDİ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, döviz piyasasına satış istikametinde müdahale etti. Geçen hafta iki sefer satım tarafında döviz piyasasına direkt müdahalede bulunan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), dün bir defa daha tıpkı istikamette müdahalede bulundu. Müdahaleyi evvelki duyurularında olduğu üzere “Döviz kurlarında görülen sıhhatsiz fiyat oluşumları nedeniyle piyasaya satım tarafında direkt müdahale edilmektedir” açıklaması ile bildiren TCMB, bu müdahaleye 13.90 TL’nin üzerinden başladığı görüldü. Kulislerde birinci müdahalenin 1 milyar dolar ikincisinin ise 500 milyon doların altında olduğu konuşuluyordu. Her iki müdahalede de kurlar birinci tepki olarak aşağıya gelmiş fakat gün içinde düşüşlerinin çok büyük kısmını geri almış hatta üstüne çıkmıştı.

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.