Irak’tan Türkiye ve İran’a su seviyesi uyarısı

Parlamentoda yaptığı konuşmada “Türkiye ve İran ile ticareti ve ekonomik alışverişi hata sayan bir yasa çıkarmak zorunda kalmak istemiyoruz …

10.06.2022
Irak’tan Türkiye ve İran’a su seviyesi uyarısı

Parlamentoda yaptığı konuşmada “Türkiye ve İran ile ticareti ve ekonomik alışverişi hata sayan bir yasa çıkarmak zorunda kalmak istemiyoruz” diyen Hakim el-Zamili, iki ülkeyle ticari bağlantıları hata kapsamına almaktan öteki bir seçenek kalmayabileceğini söy…

Parlamentoda yaptığı konuşmada “Türkiye ve İran ile ticareti ve ekonomik alışverişi hata sayan bir yasa çıkarmak zorunda kalmak istemiyoruz” diyen Hakim el-Zamili, iki ülkeyle ticari alakaları hata kapsamına almaktan öteki bir seçenek kalmayabileceğini söyledi.

Irak su gereksiniminin neredeyse tamamını Dicle ve Fırat ırmaklarından karşılıyor.

Her iki ırmak de Türkiye ve İran’dan Irak’a akıyor. Irak, her iki ülkenin inşkent aydın haberleri ettiği barajlar nedeniyle büyük su ıstırabı çektiğini ileri sürüyor.

Su Kaynakları Bakanı Mahdi Raşit, AP’ye yaptığı açıklamada ırmak düzeyinin geçen yıla kıyasla yüzde 60 oranında düştüğünü söyledi. Ayrıyeten bu sene gerçekleşen çok sayıdaki kum fırtınasının da çölleşmeye neden olduğu belirten bakan, fırtınalar nedeniyle kentlerin kalın bir turuncu toz örtüsüyle kaplandığı, uçuşların durdurulduğu ve binlerce kişinin teneffüs kasveti nedeniyle hastanelere başvurduğunu belirtti.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.