İptal edilen KPSS hakkında bir iddia daha: Şifreleme yapılarak cevaplar sorulara gizlendi

KPSS’de soruların çalındığı tezleri üzerine son yapılan imtihan iptal edilirken kelam gelimi edilen imtihan ile ilgili skandal bir sav daha …

05.08.2022
İptal edilen KPSS hakkında bir iddia daha: Şifreleme yapılarak cevaplar sorulara gizlendi

KPSS’de soruların çalındığı tezleri üzerine son yapılan imtihan iptal edilirken kelam gelimi edilen imtihan ile ilgili skandal bir sav daha ortaya atıldı. Eğitim uzmanı Sadık Gültekin Türkçe sorularında şifreleme yapılarak karşılıkların sorulara gizlendiğini öne sürdü.

Kpss imtihanının alınan son dakika bir kararla iptal edilmesinin yankıları sürerken daha evvel Yediiklim mecmuasında yayınlanan soruların yer aldığı tespitiyle başlayan soruşturma devam ediyor. Başsavcılıktan verilen bilgilendirme argümanında soruşturmanın çok istikametli olarak sürdüğü belirtildi.

İddiaların odağındaki yayınevi ise suçlamaları reddetti. İmtihanla ilgili bir argüman da eğitim uzmanı Sadık Gültekin’den geldi. Gültekin Türkçe sorularında şifreleme yapılarak karşılıkların sorulara gizlendiğini söyledi.

“BİRİNCİ SÖZ İLE SON SÖZDE YAPMIŞLAR”

Türkçe testinde şifreleme olduğunu söyleyen Gültekin, “Şifrelemeyi birinci söz ile son sözde yapmışlar. Soruda cumartesi sözü geçiyor. 4. soru da C seçeneği Cumartesi C ile başlıyor. Albert Camu da Camu’yu vurguladığımızda vurguda birinci C seçeneği gelir, Gerçek yanıt C. Vebayı vurguladığımızda da birinci seçenek hangisi ‘veBa’ B. Hakikat karşılık B.” dedi.

KPSS İPTAL EDİLDİ

Öte yandan ÖSYM Başkanlığı’na atanan Bayram Ali Ersoy, soruların sızdırılması argümanı üzerine inceleme başlatılan 31 Temmuz tarihli Kpss‘nin iptal edildiğini açıkladı. Ersoy, “Birinci inceleme sonuçlarına nazaran sınavdaki soruların, bir yayınevinin sorularıyla benzerlik gösterdiği tespit edildi. 6-7 Ağustos ve 14 Ağustos’ta yapılacak KPSS oturumları da ertelenmiştir. İmtihanlara ait yeni takvim en kısa müddette açıklanacak” dedi.

ÖSYM LİDERİ VAZİFEDEN ALINDI

KPSS imtihanında çıkan soruların bir yayınevine ilişkin deneme imtihanında birebir yer alması Türkiye’nin gündemine oturdu. Olay sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla inceleme başlatan Devlet Denetleme Şurası, yaşanan skandal ile ilgili kabahat duyurusunda bulundu. Öte yandan vazifesinden alınan ÖSYM Lideri Halis Aygün’ün yerine vazifeye Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy atandı.

YENİ ÖSYM LİDERİ BAYRAM ALİ ERSOY KİMDİR?

Bayram Ali Ersoy, ODTÜ Matematik Kısmından 1996’da mezun oldu. Doktora ve yüksek lisans eğitimini Yıldız Teknik Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Matematik Kısmında tamamlayan Ersoy, 2012’de doçent, 2017’de profesör unvanını aldı.

Ersoy,Soru,Kelime ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Güncel sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.