İngiltere’den Omicron sonrası 3.doz aşı kararı

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, İngiltere Sıhhat Bakanı Sajid Javid ve İngiltere Ulusal Sıhhat Hizmeti (NHS) İcra Şurası Lideri Amanda …

01.12.2021
İngiltere’den Omicron sonrası 3.doz aşı kararı

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, İngiltere Sıhhat Bakanı Sajid Javid ve İngiltere Ulusal Sıhhat Hizmeti (NHS) İcra Şurası Lideri Amanda Pritchard ile koronavirüs salgınındaki son duruma ait basın toplantısı gerçekleştirdi.Başbakan Johnson, hükümeti…

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, İngiltere Sıhhat Bakanı Sajid Javid ve İngiltere Ulusal Sıhhat Hizmeti (NHS) İcra Konseyi Lideri Amanda Pritchard ile koronavirüs salgınındaki son duruma ait basın toplantısı gerçekleştirdi.

Başbakan Johnson, hükümetin Omicron mutasyonuna karşı aldığı tedbir planını açıkladı. Johnson, birinci olarak Güney Afrika‘da tespit edilen ve İngiltere’de yayılmaya devam eden Omicron mutasyonu ile başa çıkmak için Ocak ayı sonuna kadar 18 yaş üzeri herkese hatırlatma dozu olarak bilinen korona virüs aşısının 3. dozunun sunulacağını söyledi.

Kovid-19 aşılarının güçlendirici dozlarının 18 yaş ve üzerindeki şahıslara yapılacağını ve aşı randevuları verilirken bunun daha evvelki aşılamalarda olduğu üzere yaş sırasına nazaran yapılacağını söyleyen Johnson, aşıların insanlara vaktinde sunulabilmesi için bin 500’den fazla süreksiz aşılama merkezlerinin kurulacağını aktardı. Johnson, yaklaşık 400 askeri işçi ve gönüllünün aşılamaya yardımcı olacağını tabir etti.

“KARANTİNA KELAM GELİMİ EDİLEN DEĞİL”

İngiltere’de süratle artan Omicron hadiselerine karşın ülkede karantina uygulama bahtının “olası olmadığını” söyleyen Başbakan Johnson, buna karşın bakanların “her şeyi gözden geçireceğini” lisana getirdi. Yaklaşan yılbaşı partileri üzere aktifliklerin yeni mutasyon nedeniyle durdurulmaması gerektiğini söyleyen Johnson, “İnsanların bu cins aktiflikleri iptal etmesini istemiyoruz” dedi. Johnson, “İngiltere’de diğer bir büyük aşılama eforunun vakti geldi. Bunu daha evvel yaptık ve tekrar yapacağız. Bu virüse ikinci bir baht vermeyelim” dedi.

OMİCRON OLAYLARI ARTABİLİR

İngiltere Sıhhat Bakanı Sajid Javid ise yeni tedbirler ile mutasyona karşı daha fazla insanın daha süratli bir formda korunacağını lisana getirdi. Javid, yeni mutasyonun toplumda yayılma ihtimalinin yüksek olduğunu vurguladı.

22 OMİCRON HADİSESİ

İngiltere Sıhhat Güvenliği Ajansı (UKHSA) bugün Birleşik Krallık genelinde Omicron mutasyonu olaylarının toplam sayısının 22’ye yükseldiğini açıkladı. UKHSA, hadiselerin çoğunlukla İngiltere’nin doğusu, kuzeybatısı ve başşehir Londra’da görüldüğünü kaydetti.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.