IIF: Enflasyon 2022’de daha yüksek olabilir

Memleketler arası Finans Enstitüsü (IIF), tedarik zinciri darboğazları ile yüksek güç fiyatlarının direnç gösterebileceğini, bunun da 2022’de …

23.11.2021
IIF: Enflasyon 2022’de daha yüksek olabilir

Memleketler arası Finans Enstitüsü (IIF), tedarik zinciri darboğazları ile yüksek güç fiyatlarının direnç gösterebileceğini, bunun da 2022’de daha yüksek enflasyona yol açabileceğini belirtti.

IIF, global çapta enflasyonda yaşanan yükselişe ait yeni bir rapor yayımladı.

Kelam Geli̇mi̇ Edi̇len raporda, tedarik zinciri darboğazları ile yüksek güç fiyatlarının direnç gösterebileceği belirtildi. IIF ayrıyeten, bu durumun 2022’de daha yüksek enflasyona yol açabileceğinin altını çizdi.

Enstitünün raporunda, global çapta Tüketici Fiyat Endeksi’nde (TÜFE) yaşanan son artışların devam edönemli ölçüde çaplı mali gevşemeden kaynaklandığı söz edildi.

Raporda, tedarik zinciri aksamalarıyla ilgili darboğazların beklenenden daha kalıcı göründüğü için enflasyonun “geçici” olduğu argümanının giderek daha az ikna edici hale geldiği kaydedildi.

Çıktı açıklarının daraldığına işaret edilen raporda, bunun arzın talepteki süratli toparlanmaya yetişme gayretiyle kimi gelişmiş ve gelişmekte olan ekonomilerde 2022’de olumluya dönebileceği aktarıldı.

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.