İç yağlanmayı önleyen kişniş otu ile kalıcı kilo verin

Fazla kilolardan kurtulmak zahmetli bir süreç üzere görünse de aslında yanlışsız besinleri tüketerek bunu kolaylaştırmak mümkün. Bilhassa …

02.02.2022
İç yağlanmayı önleyen kişniş otu ile kalıcı kilo verin

Fazla kilolardan kurtulmak zahmetli bir süreç üzere görünse de aslında yanlışsız besinleri tüketerek bunu kolaylaştırmak mümkün. Bilhassa organların iç yağlanmasından kaybedilen kilo, daha uzun müddetli ve kalıcı zayıflama sağlıyor. İnsanları kalp krizi ve meta…

Fazla kilolardan kurtulmak zahmetli bir süreç üzere görünse de aslında hakikat besinleri tüketerek bunu kolaylaştırmak mümkün. Bilhassa organların iç yağlanmasından kaybedilen kilo, daha uzun periyodik ve kalıcı zayıflama sağlıyor. İnsanları kalp krizi ve metabolik bozukluk tehlikesiyle karşı karşıya bırakan bu yağlanma süreci, aslında taze kişniş bitkisiyle ortadan kaldırabilir.

KİŞNİŞ ZAYIFLATIR MI, TESİRLERİ NELER?

Tüketebileceğiniz farklı birkaç besin, metabolizmanızı hızlandırarak kilo vermeyi kolay hale getiriyor.

Bedenin bilhassa orta kısmında bulunan viseral yağlanma, öbür ismiyle iç yağlanma, iltrehberaydin.complanmayı tetikleyen sitokin ismi verilen bir proteinin daha fazla üretmeye neden olabilir.

Bu durum ise kronik rahatsızlık riskini de artırarak hayat kalitesini düşüren kıymetli bir durum. Uzmanlar ise bu hususta en uygun sonuçları elde etmek için metabolizmanın hızlanmasını sağlayan kişnişin hayli tesirli olduğunu lisana getiriyor.

KİŞNİŞ NEDİR?

‘Kizni’ diye de bilinen ‘kişniş’ bitkisi, bilimsel ismiyle ‘coriandrum sativum L’ olarak isimlendirilir. Birebir vakitte Çin maydanozu olarak da bilinir. Daha çok rutubetli ortamları seven bu bitkinin tohumu kurutularak toz haline getirilir ve baharat ya da ilaç niyetiyle kullanılır. Maydanozgillerden olan kişnişin yaprakları maydanoz bitkisini andırır. Ülkemizin çabucak hemen tüm bölgelerinde yetişse de Burdur, Isparta ve Konya’da hayli yaygındır.

KİŞNİŞ NASIL KULLANILIR?

Ağustos ve eylül aylarında olgunlaşan bu bitki toplanarak gölgeli ve havadar bir bölgede kurumaya bırakılır. Daha sonra bitki sapından tutularak sallanır ve tohumları dökülür.

En son ise toz haline getirilir lakin toz haline getirirken muhtaçlığımız kadarını toz haline getirmek hakikat bir yaklaşımdır. Zira tüm tohumlar çekilecek olursa vakitle aromasını kaybedebilir. Toz haline gelmeyen tohumlar ise güneş görmeyen bir kısımda saklanmalıdır. Hoş aromasından ötürü çoklukla çiğ ya da kurutulmuş halde kullanılır. 11 yağ içeriğine ve 6 asit tipine sahiptir.

İç Yağlanmayı Önleyen Kişniş Otu Ile Kalıcı Kilo Verin 1

Kişniş yaprağı

KİŞNİŞ NEYE GÜZEL GELİR?

Kişniş yaprakları, tohumları, çiçeği ve meyvesi, sindirime yardımcı olan yüksek bir antioksidan içeriğine sahip. Bu bitki üstelik şeker hastalığını önleyen, kanserle savaşan ve antioksidan tesirleri ile geniş bir tıbbi yarar sağlar.

Sıhhat psikologu olan Ieva Kubilite, kişniş suyunun süratli kilo vermek için epey tanınan olduğunu belirtiyor. Metabolizmanızı artırarak süratli çalıştıran kişniş, daha süratli bir frekansta daha fazla kalori yakmasını sağlıyor. Limon suyu ile bir ortaya getirerek daha lezzetli hale getirebileceğiniz bu yiyeceği, tertipli olarak tüketebilirsiniz.

KİŞNİŞİN SIHHATE YARARLARI

Journal of Agriculture & Biology isimli mecmuada yayınlanan bir çalışmada kişniş tohumlarının diyet desteği ile birlikte ne kadar tesirli olduğunu dair bir araştırma yapıldı. Kemirgenler, ya standart yem ile ya da ezilmiş kişniş tohumları ile destek edilmiş standart bir yem ile beslendi.

Beş hafta sonra, kemirgenler ortasında yağlanma seviyesi konusunda besbelli bir farklı olduğunu tespit etti. Araştırmacılar, kişniş ile diyet desteği karaciğerin lipit içeriğini etkilemediğini ama viseral yağ dokusundaki tekli ve çoklu doymamış yağ asitleri ölçüsünde değerli ölçüsünü artırırken, başka yağ asidi cinslerinde büyük bir azalma olduğunu fark etti.

Kişnişin bu çalışma sonunda iç yağ dokusundaki omega 3 ve omega 6 oranlarının arttığı tespit edildi. Üstelik bu çalışmanın Journal of Animal and Veterinary Advances mecmuasında yayınlanan daha ileri araştırmalar ile dengeli olduğu ortaya çıkmıştır.

KİŞNİŞ TOHUMUNUN ZAYIFLAMAYA TESİRLERİ

Çalışmanın bulguları, kişniş tohumunun hipolipidemik ve antioksidatif fonksiyonunu doğruladı. Hayvanın diyetine yüzde iki ila dört oranında kişniş tohumu eklemek, karın bölgesindeki yağ birikiminin en büyük azalttı.

Üstte bahsedilen her iki çalışma da hayvanlar üzerinde yapılması nedeniyle daha fazla insan çalışmasına muhtaçlık duyuluyor. Ancak genel manada kişnişin metabolizmayı ağır oranda artırması, sağlıklı kilo verme sürecinde büyük bir tesire sahip olduğunu ortaya koyuyor.

Bununla birlikte yapılan evvelki araştırmalar da kişnişin kan şekerini yönetmeye yardımcı olan insülin salgısını düzelterek metabolizmayı hızlandırdığını ortaya koymuştu.

İç Yağlanmayı Önleyen Kişniş Otu Ile Kalıcı Kilo Verin 2

KİŞNİŞİN YARARLARI

* Kişnişte hem 11 uçucu bitki yağından biri olan sineol hem de linoleik asit bulunur. Bu bileşenlerin romatizma ve artrit aksisi özellikleri vardır. Bunlar sayesinde şişlikleri güzelleştirmede büyük rol oynar.

* Kişnişin dezenfekte, zehir giderici, antiseptik, mantar aykırısı ve antioksidan özellikleri sayesinde ise egzama, kuruluk ve mantar iltrehberaydin.combı üzere cilt meselelerinde kullanılması da faydalıdır.

* Kişnişte bulunan linoleik asit, oleik asit, palmitik asit, stearik asit ve askorbik asit (C vitamini) kandaki kolesterol düzeylerini düşürmede çok tesirlidir.

* Kişnişte bulunan borneol ve linalol üzere bitki özü bileşenleri sindirime, böbreklerin düzgün çalışmasına yardımcı olurken tıpkı vakitte ishalin azalmasına da yardımcı olur.

* Yüksek demir oranı olan kişniş, anemi görülen şahıslar için çok yararlıdır. Kandaki demir oranının düşük olması nefes darlığına, kalp çarpıntısına, çok yorgunluğa ve bilişsel fonksiyonlarda düşüşe sebep olabilir.

* Birçok araştırma kişnişin, mevsim alerjilerinin ve bahar nezlesinin rahatsız edici tesirlerini azaltmaya yarayan ağır antihistamik özellikleri bulunduğunu göstermektedir.

* Kişniş yağı da bitkilerle, böceklerle, besinlerle ya da öbür hususlarla temastan kaynaklanan alerjik reaksiyonleri azaltabilir.

* Kişnişte bol ölçüde antioksidan, A vitamini, C vitamini ve fosfor üzere mineraller bulunur. Bütün bu bileşenler görme bozukluklarına fayda sağladığı üzere gözlerdeki kasılmaları da azaltır.

* Kişniş yaprağında karoten bulunur. Bu, bileşen gözü etkileyen birçok hastalığa karşı tesirli olduğu üzere yaşlanmakta olan hastalardaki görme bozukluğu tesirlerini bile geriletebilir.

* Kişniş göz nezlesi içinde tesirlidir. Bu yüzden göz bakımı eserlerinin birçoklarında kullanılmaktadır.

* Kişniş doğal bir afrodizyaktır. Bundan ötürü libido yükseltici olarak da bilinir.

İç Yağlanmayı Önleyen Kişniş Otu Ile Kalıcı Kilo Verin 3

KİŞNİŞLİ DOMATESLİ MAKARNA TANIMI

Materyaller:

1 paket makarna
2 adet kuru soğan
3 adet domates
1 çorba kaşığı ezilmiş sarımsak
1 tatlı kaşığı kırmızı biber
1 çorba kaşığı baharat karışımı
1 çorba kaşığı taze kişniş
1 çorba kaşığı un
2 çay bardağı süt
4 çorba kaşığı tereyağı

Baharat karışımı:

4 çay kaşığı kişniş tohumu
1 çay kaşığı kimyon tohumu
1 çay kaşığı tane karabiber
1 tatlı kaşığı zencefil tozu
1 çay kaşığı kakule
3/4 çay kaşığı tarçın
1 adet defne yaprağı

KİŞNİŞLİ DOMATESLİ MAKARNA YAPILIŞI

Tüm malzemeyi mutfak robotuyla toz haline getirin. Makarnanın hazırlanışı; 5 lt. suya tuz ekleyerek kaynatın. Kaynayan suya makarnayı ek edin ve kapağı açık olarak tekrar kaynamaya bırakın. Ortada sırada denetim ederek 10 dakika haşlayın. Haşlanan makarnayı süzün. Farklı bir tavada tereyağında, küp doğranmış soğan, sarımsak ve domatesi 10 dakika kavurun. Unu ekleyerek 5 dakika kavurun. Süt ve baharatları ek ederek 3-4 dakika pişirin. Süzülmüş makarnayı sosa ekleyerek karıştırın. Kişniş serperek servis yapın.

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.