Hekimsen’in doktorlara ruhsatlı silah verilmesi talebi Bakan Koca’yı kızdırdı: Nasıl düşünülebilir?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, HEKİMSEN’in tabiplere ruhsatlı silah verilmesine ait talebine tepki gösterdi. Toplumsal internet hesabından …

12.07.2022
Hekimsen’in doktorlara ruhsatlı silah verilmesi talebi Bakan Koca’yı kızdırdı: Nasıl düşünülebilir?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, HEKİMSEN’in tabiplere ruhsatlı silah verilmesine ait talebine tepki gösterdi. Toplumsal internet hesabından paylaşımda bulunan Koca, “Şiddet olaylarını lanetleyen milyonlar ile tabipleri ortasına silahın girmesi nasıl düşünülebilir? Hastayla tabip nasıl hasım üzere gösterilebilir?” dedi.

6 Temmuz günü Konya’da Tabip Ekrem Karakaya’nın öldürülmesi tüm Türkiye’yi ayağa kaldırdı. Hücumun akabinde Türk Tabipleri Birliği 2 gün grev kararı aldı. Yaşanan gelişmelerin akabinde toplumsal medyada çeşitli vilayetlerden tabip ile hastaların tartıştığı imajlar servis edildi.

“OLAYLAR YENİ YAŞANMIŞ ÜZERE SERVİS EDİLİYOR”

Sağlık Bakanı Koca, toplumsal medyada dolanıma sokulan hastaları mağdur göstermeyi amaçlayan imgelere ait açıklamada bulundu. Bakan Koca, imgelerin yeni olmadığını ayların önceli şiddet olaylarının yeni yaşanmış üzere servis edildiğini vurguladı.

“EN UYGUN YANIT DİKKATE BİLE ALMAMAK”

Bakan Koca paylaşımında şu tabirleri kullandı: “Aylar evvelki üzücü şiddet olayları yeni yaşanmış üzere servis ediliyor. Hastaları mağdur gösterme maksatlı eski görüntüler tekrar yayınlanıyor. Tabiplerin halkına bağlılığını sorgulayan tabirlere rastlanıyor. Bu kasıtlı davranışlara vereceğiniz en uygun yanıt, dikkate bile almamaktır.”

“HEKİM ELİNDEN GELENİN EN UYGUNUNU YAPAR”

Bakan Koca, öteki bir paylaşımına “Dr. Ekrem Karakaya cinayeti yürekleri yaktı. Şiddet eğiliminin nelere yol açabileceği görüldü. Sıhhatte şiddetin nedenlerinde bilinçsiz beklenti, ortamın gerilimi yükte. Tabibe inancı temel alın. Tabip elinden gelenin en düzgününü yapar.” notunu düştü.

DOKTORLARA SİLAH VERİLMESİ TALEBİNE REAKSİYON

HEKİMSEN’in tabiplere ruhsatlı silah verilmesine ait talebine tepki gösteren Koca, “Hekimler ismine dahil olduğini ileri süren bir yapı, bugün yayınladığı bildiride, doktorlara ruhsatlı silah verilmesini talep etti. Şiddet olaylarını lanetleyen milyonlar ile tabipleri ortasına silahın girmesi nasıl düşünülebilir? Hastayla tabip nasıl hasım üzere gösterilebilir?” tabirlerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

Hekim ve Başka Sıhhat Çalışanları Kamu Sıhhat ve Toplumsal Hizmetler Sendikası (HEKİMSEN) bugün yayımladığı bildirisinde sıhhatte şiddetin tahlili için alınmasını gereken tedbirleri sıraladı. HEKİMSEN isteyen hekimlere düşük vergilerle silah ruhsatı verilmesi gerektiğini söz etti.

HEKİMSEN’in yaptığı teklifler şöyle:

  • Sağlık Kurumlarına girişlerde metal detektörü vb uygulamalarla delici kesici ve namlulu ateşli silah, elektromanyetik yahut biber gazı üzere silahların girişine mahzur olunması.
  • Sağlık Kurumlarına bu çeşit silahlarla girenlerin yahut girmeye çalışanların tutuklu yargılanıp mahpus cezasına çarptırılması.
  • Sağlıkta şiddetten mahpus cezası alan ya da şiddetten sanık olan insanların sırf hastanelerin mahkum koğuşlarından sıhhat hizmeti almaları, acil servis dahil kırmızı triyaj dışında hiçbir sıhhat kurumuna girmelerinin engellenmesi, fakat bir heyet raporu ile bu durumun kaldırılması.
  • Hekimlerden isteyenlere başka birçok devlet işçisine yapıldığı üzere çok düşük vergilerle silah ruhsatı verilmesi, elektromanyetik silahların sıhhat kurumlarında yaygınlaştırılması, ASM’lerde de minimum elektromanyetik silahlı güvenlik vazifelisi istihdamının sağlanması.

Hekim,Silah,Şiddet,Sağlık,Verilmesi,Koca,Servis,Doktor ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Güncel sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.