Hazır yemek sektörü enflasyona isyan etti: Bildiğimiz tüm ezberler bozuldu

Hazır yemek kesiminde yılbaşından evvel 20 TL olan tabldot yemek, besinde yaşanan fiyat artışlarıyla birlikte 40 TL’ye yükseldi.Sektörde daha …

13.07.2022
Hazır yemek sektörü enflasyona isyan etti: Bildiğimiz tüm ezberler bozuldu

Hazır yemek kesiminde yılbaşından evvel 20 TL olan tabldot yemek, besinde yaşanan fiyat artışlarıyla birlikte 40 TL’ye yükseldi.Sektörde daha evvel 1 yıllık olan kontrat mühletleri de 3 aya kadar indi. Devletin günlük yemek fiyatını 35 liradan 51 liraya çıka…

Hazır yemek dalında yılbaşından evvel 20 TL olan tabldot yemek, besinde yaşanan fiyat artışlarıyla birlikte 40 TL’ye yükseldi.

Sektörde daha evvel 1 yıllık olan kontrat mühletleri de 3 aya kadar indi. Devletin günlük yemek fiyatını 35 liradan 51 liraya çıkarmasıyla hakikat fiyatı bulduğunu belirten TOBB Türkiye Hizmetler Meclisi İdare Şurası Lideri ve Türkiye Yemek Sanayicileri Dernekleri Federasyonu (YESİDEF) Lideri Hüseyin Bozdağ, şu anki enflasyonist ortamda 4 çeşit tabldot yemeğin maliyetinin kendileri için 40 liranın üzerinde olduğunu tabir etti.

Yemek fiyatlarında yüzde 79,4 artışa gidildiğini kaydeden Bozdağ, besin fiyatlarındaki artışın yüzde 79’larda olmadığını, YESİDEF olarak enflasyon sepetlerinin yüzde 110 olduğunu söyledi.

“RAKAM 40 LİRANIN ÜZERİNDE”

Halen 1 işçisi doyurabilecekleri sayının kendileri için 40 liranın üzerinde olduğunu aktaran Bozdağ, devletin yıllık olarak açıkladığı 51 lira günlük yemek fiyatının önümüzdeki altı ay için geçerli olduğunu bildirdi.

Eylül ayna hakikat besindeki enflasyonun düşme eğilimi göstereceğini öngördüklerini kaydeden Bozdağ, “Turizmin eylül ayına yanlışsız gerilediğini düşünürsek, fiyatların biraz daha düşme eğilimi göstereceğini düşünüyoruz” dedi.

Türkiye’de hala hazır yemek verilen işçi sayısının yaklaşık 6,5 milyon olduğunu söz eden Bozdağ, potansiyel olarak ise bu sayının 20 milyon civarında olduğunu belirtti.

“PAZAR GİDEREK BÜYÜYECEK”

Sadece birinciokul ve liselerde 18 milyon öğrencinin olduğunu hatırlatan Bozdağ, hali hazırda görülenin da kendi kesimleri için potansiyel müşteri olduğunu vurguladı. Dolaysıyla pazarın giderek büyüme göstereceği noktasında inançlarının tam olduğunu söz eden Bozdağ, şöyle konuştu:

“Ancak besin enflasyonundan ötürü yalpalanıyoruz lakin umarım bu stabil hale geldiğinde herkesin para kazanacağı bir dal olacak. Şu an çabucak hemen herkes ziyanda ya da başa baş noktasında işini ikame etmeye çalışıyor.”

“ARTIK BİTTİ”

Bozdağ, mukavele müddetlerinin yılbaşında 6 aya indiğini, nisan ayına geldiğinde ise 4 ay ve 3 aylık kontrat müddetlerine kadar düştüğünü aktardı.

“Öyle günler yaşadık ki aylık olarak fiyat geçtiğimiz günler de oldu” diyen Bozdağ şunları söyledi:

“İşte bakın üçer aylık müddet içinde enflasyonun dışında minimum fiyata artırım geldi. Taban fiyata gelen artırımdan ötürü 3 ayı beklemeden neredeyse maliyetlerimize yüzde 10 yansıdığı için müşterilerimizden 1 Temmuz prestijiyle fiyat farkını isteyeceğiz. Yani bildiğimiz tüm ezberler bozuldu. 1 yılık mukaveleler, 6 aylık kontratlar ya da sabit fiyatla yemek verme devri artık bitti.”

Kaynak: Dünya Gazetesi – Mehmet Hanifi GÜLEL

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.