Hangi il dövize hangi il TL’ye yatırımı tercih ediyor? İşte listedeki şaşırtan şehirler

Mevduat tarafında dolarizasyonda kağıt üzerinde bir ölçü gevşeme dikkat çekiyor. Fintürk bilgilerine nazaran 2012 yılının sonunda TL mevduatların …

04.09.2022
Hangi il dövize hangi il TL’ye yatırımı tercih ediyor? İşte listedeki şaşırtan şehirler

Mevduat tarafında dolarizasyonda kağıt üzerinde bir ölçü gevşeme dikkat çekiyor. Fintürk bilgilerine nazaran 2012 yılının sonunda TL mevduatların toplam tasarruf mevduatları içerisindeki oranı yüzde 50’nin üzerinde olan kent sayısı yalnızca 7 iken (yani kala…

Mevduat tarafında dolarizasyonda kağıt üzerinde bir ölçü gevşeme dikkat çekiyor. Fintürk bilgilerine nazaran 2012 yılının sonunda TL mevduatların toplam tasarruf mevduatları içerisindeki oranı yüzde 50’nin üzerinde olan kent sayısı yalnızca 7 iken (yani kalan 74 kentte toplam tasarruf mevduatının yarısından fazlası DTH’ta tutuluyorken) 2022 birinci yarıyıl sonuçlarına nazaran bu sayı 25’e çıktı. A

Dünya‘dan Barış Erkaya’nın haberine nazaran; artık her üç kentten birinde DTH’tan daha fazla TL mevduat tutuluyor.

TL MEVDUAT ORANININ EN YÜKSEK OLDUĞU KENT BİTLİS

Fakat elbette bu devir Kur Muhafazalı Mevduat (KKM) eserinin hayatımıza girdiği bir periyoda işaret ediyor. Yani her ne kadar mevduat TL’de görünse de getirisi doların performansına bağlı. Yani yeniden dolarize bir gelir… Pekala hangi kentlerde bu eğilim yüksek?

Ülkenin doğusunda bilhassa KKM tesirinin yüksekliği görülüyor. TL Mevduat oranının en yüksek olduğu kent Bitlis. Bitlis’teki tasarruf mevduatlarının yüzde 62’si TL mevduatlardan oluşuyor. Onu yüzde 60 ile Ardahan, yüzde 59.56 ile Şanlıurfa, yüzde 59.48 ile Kars, yüzde 57 ile Siirt izliyor.

İŞTE DTH YÜKÜ YÜKSEK ŞEHİRLER

Döviz tevdiatın daha ağır bastığı kentlere baktığımızda ise elbette birinci sırada yurtdışından yapılan mevduatlar tepede. Aksaray, Nevşehir, Yozgat, İstanbul, Kütahya, Kayseri, Kırşehir, Bingöl, Karaman üzere kentlerde hala DTH oranı çok yüksek.

Fakat bu kentlerin kimileri son altı ayda TL mevduat oranı en süratli yükselen kentler sıralamasında da yer alıyor. Iğdır’da 2021 sonunda yüzde 32 olan TL mevduat oranı 2022 Haziran ayında yüzde 41’e çıkmış. Gaziantep’te yüzde 36’dan yüzde 45’e, Uşak’ta yüzde 31’den yüzde 40’a, Çorum’da yüzde 35’ten yüzde 44’e, Niğde’de yüzde 44’ten yüzde 53’e yükseliş var.

Sıralamanın kalanında Nevşehir, Trabzon, Kayseri, Hatay, Bilecik üzere kentler bulunuyor. TL mevduatın son altı ayda en az arttığı ya da KKM’den yola çıkarsak Kur Muhafazalı Mevduata en az ilgi gösteren kentler ortasında ise Bingöl, Hakkari, Artvin, Kilis, Karabük, Rize, Elazığ, Manisa, Kırklareli sıralamanın üst sıralarında yer alıyor.

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.