Gizemli hepatit vakaları artıyor

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ), İngiltere’de ortaya çıkan ve daha sonra çok sayıda ülkede görülen nedeni bilinmeyen hepatit virüsünün bulaştığı çocuk …

28.05.2022
Gizemli hepatit vakaları artıyor

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ), İngiltere’de ortaya çıkan ve daha sonra çok sayıda ülkede görülen nedeni bilinmeyen hepatit virüsünün bulaştığı çocuk sayısının en az 650’ye çıktığını, 9 çocuğun virüs nedeniyle ömrünü yitirdiğini açıkladı. Örgütten yapılan yazı…

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ), İngiltere’de ortaya çıkan ve daha sonra çok sayıda ülkede görülen nedeni bilinmeyen hepatit virüsünün bulaştığı çocuk sayısının en az 650’ye çıktığını, 9 çocuğun virüs nedeniyle hayatını yitirdiğini açıkladı. Örgütten yapılan yazılı açıklamada, 5 Nisan’dan 26 Mayıs’a kadar merkeze raporlanan hadiselerin incelenmesi sonucu mevcut durumda 33 ülkeden 650 hadisenin doğrulandığı kaydedildi.

Hadiselerin çoğunluğuna DSÖ’nün Avrupa Bölgesi ülkelerinde rastlandığı ve yalnızca İngiltere’de 222 hadisenin görüldüğü bildirildi. Virüsün bulaştığı 650 çocuktan 38’inin karaciğer iflası geçirdiği ve karaciğer nakli ameliyatına alındığı kaydedildi. Olayların yüzde 75,4’ünün 5 yaş altında olduğu ve yaş ortalamasının 1 ay ile 16 yaş ortasında değiştiği belirtildi.

ADENOVİRÜSÜN NEDEN OLMA İHTİMALİ YÜKSEK

Gizemli hepatite adenovirüsün sebep olabileceği varsayımının güçlü olmasına karşın virüsün etiyolojisinin şimdi tespit edilemediği vurgulandı. Hadiselerden 181’inde adenovirüs, 188’inde de Kovid-19 bulunduğu aktarıldı.

Virüsün yayılmasına karşı çocuklara kolay hijyen kurallarını sıkça uygulama, kalabalık yerlerden uzak durma, öksürük ve hapşırıklarda ağız ve burnu kapatma ve pak su içme tavsiyelerinde bulunuldu.

Nedeni bilinmeyen, sarılık, ishal, kusma ve karın ağrısı üzere belirtileri olan virüs, 1 ay ile 16 yaş ortasındaki çocuklarda görülüyor.

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.