Gisele Bündchen ve Tom Brady’nin yaptıkları bağışlar mercek altında… Pinti çıktılar

13 yıllık evliliklerini bitiren Tom Brady ve Gisele Bündchen, yaptıkları bağışlarla eleştirilerin merkezinde. Çiftin beraber kurduğu vakfın …

19.11.2022
Gisele Bündchen ve Tom Brady’nin yaptıkları bağışlar mercek altında… Pinti çıktılar

13 yıllık evliliklerini bitiren Tom Brady ve Gisele Bündchen, yaptıkları bağışlarla eleştirilerin merkezinde. Çiftin beraber kurduğu vakfın şimdiye kadar son derece düşük miktarlarda bağış yapması ve bu arada ikilinin iflas etmiş bir kripto para şirketinin yatırımcıları arasında yer alması dikkat çekti.

Tom Brady ve Gisele Bündchen’in kurmuş olduğu ve Nassau merkezli kâr amacı gütmeyen Luz Vakfı, kamu kayıtlarına göre 2007’deki kuruluşundan bu yana oldukça düşük miktarlarda yardımlar yapmış.

Çiftin yaptıkları bağışlar mercek altına alınırken, fonlarından çıkan miktarlar dikkat çekti. Örneğin; 2018’de, çevreci bir gruba 300 dolar verdiler. Aynı yıl, Dünya Yaban Hayatı Fonu’na 900 dolar ve vergi beyannamelerine göre, fiziksel engelli insanlara yardım eden Challenged Athletes Foundation’a 1.000 dolar verdiler.

Gisele Bündchen Ve Tom Brady’nin Yaptıkları Bağışlar Mercek Altında… Pinti Çıktılar 1

BAĞIŞLARIN ÇOĞU YOGA MERKEZLERİNE GİTMİŞ

42 yaşındaki Bündchen, 2007 yılında genç kızlara destek sağlamak için Luz Vakfı’nı kurduğunu açıklamıştı. Great Neck merkezli grup, üç yıl sonra IRS vergi muafiyeti statüsünü aldı. 2015 yılında Sydney Morning Herald’a verdiği röportajda Bündchen, “Hayatım buna adandı” demişti.

Oysa; Luz Vakfı’nın bağışlarının çoğu yoga ve meditasyon gruplarına gitti. 2019’da Luz Vakfı, 350 bin dolarlık bütçesinin 80 bin dolarını Hint-Tibet meditasyonunu teşvik eden Massachusetts merkezli bir yardım kuruluşu olan Pointing Out the Great Way Foundation’a bağışladı.

2017’de grup, okullarda meditasyon ve yogayı teşvik eden New York merkezli bir grup olan David Lynch Vakfı’na 25 bin dolar bağışladı. Waltham, Mass merkezli bir grup olan You Go Girl Yoga da o yıl 25 bin dolar aldı.

Gisele Bündchen Ve Tom Brady’nin Yaptıkları Bağışlar Mercek Altında… Pinti Çıktılar 2

SERVETLERİNİN YÜZDE 0,1’İNDEN BİLE AZ

2007 ve 2019 yılları arasında Luz Vakfı, çeşitli gruplara toplam 640.402 dolar bağışladı, bu da çiftin servetinin yüzde 0,1’inden bile daha az bir değere tekabül ediyor.

Luz Vakfı’nın yönetim kurulunda Bündchen, eski kocası Brady ve Peter Mattoon yer alıyor. Bir finansör olan Mattoon, Brady’e yatırımlarında ve girişimlerinde yardımcı olan birkaç işletme yöneticisinden biri.

Ayrıca anavatanı Brezilya’daki çevresel sorunları da ele alan Bündchen, 2014 ve 2015 yılları arasında iki yıl boyunca Rainforest Alliance yönetim kurulundaydı. O yıllarda, Luz Vakfı 2014’te 48 bin dolar ve ertesi yıl çevre hayır kurumuna 25 bin dolar bağışta bulundu.

Gisele Bündchen Ve Tom Brady’nin Yaptıkları Bağışlar Mercek Altında… Pinti Çıktılar 3

KRİPTO PARA YÜZÜNDEN BAŞLARI DERTTE

Yakın zamanda Bündchen, Sam Bankman-Fried tarafından kurulan ve müşteri fonlarında 1 milyar dolar eksik olduğu bildirilen iflas etmiş kripto para imparatorluğu FTX için çevresel ve sosyal girişimler direktörü seçildi. Bündchen ve Brady yatırımcılar olarak reklamlarda ve röportajlarda FTX’i tanıttılar. Nisan ayında Bündchen, Bankman-Fried’in gelecek yıl boyunca hayır kurumlarına bir milyar dolar bağışlama taahhüdünü de duyurdu.

Nisan ayında Bahamalar’da düzenlenen bir kripto para konferansında Vogue dergisine röportaj veren Bündchen, “Birisi değişmeye istekli olduğunda, yardım etmeye hazırım. Sam’in yaptıklarını ilham verici buldum” dedi.

Hem Bündchen, hem de eski eşi Tom Brady, FTX’in diğer ünlü destekçileri gibi kripto imparatorluğunun iflasında para kaybeden yatırımcılar tarafından dava ediliyor.

Bağış,Grup,Dolar,Brady,Bin Dolar,Yardım,Merkezli,Para,Kripto ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Magazin sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Kaynak: https://www.sozcu.com.tr/hayatim/magazin-haberleri/gisele-bundchen-ve-tom-bradynin-yaptiklari-bagislar-mercek-altinda-pinti-ciktilar/

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.