Gençlere yeni yıla aşılı girin çağrısı

EDA SANĞUYılbaşı öncesi Kovid bulaşma riskine karşı ikazda bulunan Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı, Halk Sıhhati Ana Bilim Kolu Lideri …

06.12.2021
Gençlere yeni yıla aşılı girin çağrısı

EDA SANĞUYılbaşı öncesi Kovid bulaşma riskine karşı ikazda bulunan Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı, Halk Sıhhati Ana Bilim Kolu Lideri, Bilim Heyeti üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan “Vatandaşlarımızın bir kısmı yılbaşında daha çok toplumsallaşma…

EDA SANĞU

Yılbaşı öncesi Kovid bulaşma riskine karşı ihtarda bulunan Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı, Halk Sıhhati Ana Bilim Kısmı Lideri, Bilim Konseyi üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan “Vatandaşlarımızın bir kısmı yılbaşında daha çok toplumsallaşmak, bir ortaya gelmek fikrinde olabilirler. Bu vatandaşlarımız konutlarda bir ortaya gelebilecekleri üzere öteki toplumsal yerlerde da bir ortaya gelebilirler. Konuttan başlayarak düşünürsek, konutların olabildiğince pak hava ile havalandırılmasına dikkat etmek gerektiğini bir kere daha söylemek gerekiyor. Olabildiğince uzaklığa dikkat etmek gerekiyor. Yalnızca koronavirüs değil öbür teneffüs yolu ile bulaşan hastalıklar için de bu çok geçerli” dedi.

Prof. Dr. İlhan, cümbüş yerlerinde yüksek sesle konuşmamaya itina gösterilmesi gerektiğine dikkat çekerek, şunları aktardı:

“Bakıyoruz, beşerler kapalı yerlerde maske takmıyorlar, ister aşılı ister aşısız olsunlar. Cümbüş sırasında yüksek sesle konuşuyorlar, yüksek sesle müzik söylüyorlar. Bunlara dikkat edilmezse enfekte olma ve bireylerin hastalığa yakalanma olasılıkları daha yüksek.”

‘SEYAHAT EDERKEN DİKKATLİ OLUNMALI’:

Prof. Dr. İlhan, şehirlerarası seyahat ederken de dikkat edilmesi gerektiğini kaydederek, şunları kaydetti:

“Tabii yalnızca meskenlerde değil de seyahat sırasında da çok dikkatli olmak gerekiyor. Uçak, tren, otobüs ve şahsi araçları ile de seyahat edeceklerin maskelerini çıkarmaması gerekiyor. Ferdî araç ile seyahat edeceklerde uzaklık kaybolabilir. Bu yüzden de aracın içinin kesinlikle pak hava ile havalandırılması gerekiyor. Şehirlerarası yolda otobüs ve trenlerin de içinin pak hava ile havalandırılması gerekiyor ki yolda da enfeksiyon olmasın. Seyahat ederken bazen beşerler yolda konaklama yerlerinde duruyorlar, bazen şahit oluyoruz burada aralık kayboluyor.”

Prof. Dr. İlhan, yılbaşı öncesi aşıların tamamlanmasının enfeksiyon riski için kıymetli olduğunu vurgulayarak, şu tavsiyelerde bulundu:

“Hiç aşı olamamış vatandaşlarımız bilhassa gençlerimiz aslında yılbaşı gelmeden evvel aşı olursalar koronavirüse karşı daha hazırlıklı olurlar. Bir ortaya geldiklerinde enfekte olursalar hastalığı daha hafif geçirme ihtimalleri kelam gelimi edilen olur. Yeniden diğerlerine, birlikte vakit geçirecekleri arkadaşlarına büyüklerine enfeksiyonu bulaştırma ihtimalleri daha az olur. Buna dikkat etmek kanısındayım. Şimdi aşı olmamış vatandaşların aşılarını çabucak bugünden tezi yok yaptırmaya başlaması, aşısı eksik olanların, 3’üncü dozu gelmiş milyonlarla söz edilen kişi var. Bir an evvel 3’üncü dozlarını yaptırmaları da şayet daha çok toplumsallaşma içinde bulunacaklarsa çok hakikat yaklaşım olacaktır.”

ETİKETLER: , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.