Gaz veremiyoruz mektup verelim

Güç krizi Gaziantep’ten, Kütahya’ya OSB’lere şalter indirtti. Cumhurbaşkanı “10 güne çözülür” dedi. Kayseri OSB’nin üyelerine gönderdiği yazıda …

29.01.2022
Gaz veremiyoruz mektup verelim

Güç krizi Gaziantep’ten, Kütahya’ya OSB’lere şalter indirtti. Cumhurbaşkanı “10 güne çözülür” dedi. Kayseri OSB’nin üyelerine gönderdiği yazıda gaz kesintilerinin şubata sarkacağı belirtildi. Sanayi Bakanı Varank ve Güç Bakanı Dönmez’in sanayicilerl…

Güç krizi Gaziantep’ten, Kütahya’ya OSB’lere şalter indirtti. Cumhurbaşkanı “10 güne çözülür” dedi. Kayseri OSB’nin üyelerine gönderdiği yazıda gaz kesintilerinin şubata sarkacağı belirtildi. Sanayi Bakanı Varank ve Güç Bakanı Dönmez’in sanayicilerle toplantısında ise çarpıcı başlıklar öne çıktı. Bakanlar “Ev elektriğini kesemeyeceğimiz için fedakârlığı sanayicilere yükledik” dedi.

‘KENDİNİZİ KURTARIN’ TAHLİLİ: OSB’LER KENDİ GÜNEŞ SANTRALLERİNİ KURSUN

Ege Bölgesi Sanayi Odası’nda 23 Ocak’ta gerçekleştirilen toplantıda, ihracat tkent aydın haberlerihhütlerini yerine getiremediklerini belirten dal temsilcileri “Zor durumda kalıyoruz” dedi. Bakan Varank “Mücbir sebep hakkında resmi yazı yazalım” cevabını verdi. İki bakan krize tahlil olarak ‘alternatif’ güç önerdi: OSB’ler kendi güneş ve rüzgar santrallerini kurmalı. Motorin ve LPG imkanı olan firmalar o yakıta geçmeli.

GÜÇ KRİZİNE MEKTUPLU TAHLİL ÖNERİSİ

Endüstride güç krizi çözülemiyor. İran’ın doğalgaz vanalarını açıp kapatmasıyla başlayan süreç endüstride şalterlerin indirilmesine, üretimin durmasına neden oldu. Kesintinin müddetine dair belirsizlik devam ederken, endüstriciler bu yükün altından kalkamayacaklarını ve sipariş iptallerinin geleceğini vurguladı. Tablo gitgide vahimleşirken bakanlar ‘’Mücbir sebep hakkında resmi yazıyı biz yazalım. Bilhassa, yurtdışına tedarikçi firmalarımıza bu yazıyı göndeririz’’ dedi.

Endüstriye yönelik evvel doğalgaz, sonra da elektrik kesintisi kararları güç krizinin büyümesine neden oldu. Yetkililer sorunun süreksiz olduğunu birkaç gün içinde çözüleceğini belirtirken iş dünyasından makus haberler gelmeye devam ediyor. Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) güç kesintisine ait ilişkin dal temsilcilerinin iştirakiyle bakanlarla gerçekleştirilen toplantının ayrıntılarını paylaştı.

EBSO, Sanayi Bakanı Mustafa Varank’ın tedarikçi firmalara yazı yazılması teklifinde bulunduğunu belirterek “Mücbir sebep hakkında resmi yazıyı biz yazalım. Bilhassa, yurtdışına tedarikçi firmalarımıza bu yazıyı göndeririz. OSB’ler fabrika çatılarına Güneş güç santralleri (GES), kurabilirler. Bu hususta da bir dert yok. Mevzuatta düşünce varsa, değiştirebiliriz. GES ve res’leri geliştirmek için her türlü takviyesi vermeye hazırız. OSB’ler yazıyla bu kesintilerin haber verilmesi isteğini de güç bakanına iletiyorum. Yazıyla iletilmesi daha uygun olur’’ dediğini aktardı.

“Bunu pandemi üzere bir olay olarak kabul etmek zorundayız ve ne kadar müdahale etsek de üretimde kesintiler yaşanacaktır” diyen Varank ‘’Soğuk günlerde endüstricinin elektriği kesmemeyi isterdik lakin vatandaşın konut elektriğini kesemeyeceğimiz için fedakarlığı sanayicilere yüklemek zorunda kaldık. Güneş paneli yatırımlarının da artması için en az bölgesel teşvikle destekleyeceğiz. Güneş panellerine önemli teşvik geliyor. OSB’lerin kendi ges ve res’lerini kurmaları da önemli avantaj sağlayacak’’ dedi.

Güç ve Natürel Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ise kritik bölümler için ‘’Motorin ve LPG imkanı olan firmalar, o yakıta geçerlerse bizi de rahatlatmış olurlar’’ sözlerini kullandı. Öte yandan, Dönmez, sanayi tesislerine uygulanan elektrik kısıtlamasının bugün sona ereceğini açıkladı.

MAVİ AKIM’DAN REKOR GAZ AKIŞI SAĞLANDI

Rus güç şirketi Gazprom, Türkiye’ye Mavi Akım boru çizgisi üzerinden geçen yıl 15,98 milyar metre kadarküple rekor düzeyde doğal gaz ihraç edildiğini bildirdi. Gazprom’dan yapılan yazılı açıklamada, geçen yıl Mavi Akımüzerinden Türkiye’ye gönderilen gaz ölçüsüne ait bilgi verildi.

Açıklamada, “2021 sonu prestijiyle Rusya’dan Türkiye’ye Mavi Akımboru sınırı üzerinden sevkiyatta tarihi rekor kırıldı. Geçen yıl 15,98 milyar metre kadarküp doğal gaz Mavi Akım üzerinden sevk edildi. Kelam Geli̇mi̇ Edi̇len hacim, Mavi Akım’ın 2003’te devreye alınmasından bu yana en yüksek yıllık hacimdir.” tabirleri kullanıldı.

Gazprom Export’un Lideri Elena Burmistrova da yaptığı açıklamada, “Mavi Akım, Gazprom’u direkt büyük bir ihracat pazarına bağlayan birinci açık deniz boru sınırıydı. Neredeyse 20 yıl sonra bu yaklaşımın büsbütün hakikat çıktığını görüyoruz. Mavi Akım üzerinden yapılan rekor sevkiyat, bize ilham veriyor ve açık deniz gaz boru çizgileri aracılığıyla direkt tedarikin aktifliğini kanıtlıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

TÜRKİYE LNG ALMAK İÇİN GÖRÜŞME GERÇEKLEŞTİRİYOR

BOTAŞ, İran’daki gaz kesintisi sonrasında LNG almak için ikili görüşmeler gerçekleştiriyor. Bloomberg’in haberine nazaran,BOTAŞ, İran’daki gaz kesintisi sonrasında LNG almak için ikili görüşmeler gerçekleştiriyor. Geçen hafta İran’dan evvel Türkiye tarafında gaz sızıntısı tespit edildiği ve bu nedenle akışın kesildiği duyurulmuş, akabinde da akışın tekrar başladığı söz edilmişti.

Lakin Türk yetkililer, perşembe günkü kesintiden bu yana akışın devam etmediğini belirtiyor. İran’dan şimdi gaz akışı bulunmuyor. İran kesintiler için Türkiye sınırındaki gaz kaçaklarını münasebet gösteriyor. Fakat Türkiye’ye nazaran tez edilen kaçak tehlike hududunun altında ve yaz aylarında onarılması gereken bir sorun.

Üst seviye yetkilinin verdiği bilgiye nazaran BOTAŞ’tan bir teknik heyet sorunu çözmek üzere İran’a gitmişti. Birinci değerlendirmelere nazaran İran, çizgideki çalışmalarını ertelemeye hazırlanıyor. Kendi içinde birtakım bölgelere gaz tedarik etmekte kasvet yaşasa da Türkiye sınırının tekrar tam kapasite çalışması önünde bir mahzur bulunmuyor. Bu hafta içerisinde sorun aşılmazsa daha evvel de uygulanan skent aydın haberleritlik elektrik kesintileri tekrar Türkiye’nin gündemine gelebilir.

‘YAŞAMAKTA OLDUKLARIMIZ TSUNAMİ TESİRİ YARATIYOR’

Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Lideri Nafi Güral, “Şimdiye kadar, çok sayıda türbülans, az sayıda tsunami yaşadık. Bu devirde yaşamakta olduklarımız mkent aydın haberlerilesef tsunami tesiri yaratıyor. Şimdiye kadar yaşadığımız türbülanslar ve tsunamiler, büsbütün özel dalın kendi dinamiklerinin dışında gerçekleşen olaylardır. İçinde bulunduğumuz düşünceli durumdan kurtulmanın genel bir reçetesi yok mkent aydın haberlerilesef” açıklamasını yaptı.

Doğalgaz kullanan fabrikalara 10 gün mühlet ile gelen yüzde 40 kısıtlamayı da kıymetlendiren Güral, “Organize sanayi bölgelerinde fkent aydın haberleriliyet gösteren fabrikalara, 3 gün müddet ile elektrik verilmiyor, üretim yapamıyorlar. İçinde bulunduğumuz sevimsiz durumun gelişimini özetlemek gerekirse, bu olanlar kişisel kusurlarımızdan kaynaklı değil. Ülkenin genelini etkileyen olumsuzluk olarak yaşıyoruz. Bu durumdan, küçük ve bilhassa mikro işletmelerimiz, mkent aydın haberlerilesef daha çok etkileniyor. Her işletmenin kendisine özel problemleri var, bu nedenle genel bir tahlil önerisi düşünemiyorum. Moralimizi bozmadan, yolumuza devam etmemiz halinde, bu durumu en az ziyanla atlatabileceğiz. Hem pandemi, hem de yaşamakta olduğumuz problemler bitecek, hoş günler gelecek. Kâfi ki hesabımızı hakikat yapalım’’ dedi.

‘ACİL DURUMLAR İÇİN İRTİBAT KÜMESİ KURALIM’

Yüksek ısı gerektiren, fırınlı üretimlerinde kısa müddetliğine bile durdurulması mümkün olmadığını ve üretim kesilmekle kalmadığınıyor, fırınlarda hasar da oluştuğunu belirten TOBB Seramik Dalı Meclis Lideri Hatice Zeynep Bodur gece yarısı son dakikada gelen bildirimlerinin kendilerini güç durumda sıkıntı durumda bırakıtığını belirtmesi üzerinde Bakan Mustafa Varank, ‘’Pandemi periyodunda kurduğumuz bir acil durum kümesi var. Burdaki iştirakçileri oraya dahil edebiliriz ya da bu krize özel bir irtibat kümesi kurabiliriz. Bizim bakan yardımcısı arkadaşlar bu süreci yönetsin’’ dedi.

EPDK TÜKETİMDE YÜZDE 20’LİK ARTIŞ ÖNGÖRÜYOR

Güç Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), bu yıl ulusal doğal gaz tüketim iddiasını 10 milyar metre kadarküp artırdı. Kurum tüketimi 60 milyar 44 milyon 873 bin 569 standart metre kadarküp (638 milyar 877 milyon 454 bin 771 kilovatskent aydın haberlerit) olarak belirledi. EPDK’nin bahse ait şura kararları, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı. Buna nazaran, bu yıl ulusal doğal gaz tüketim varsayımının, doğal gazın 9155 kcal/metre kadarküp üst ısıl kıymeti temel alınarak, 60 milyar 44 milyon 873 bin 569 standart metre kadarküp (638 milyar 877 milyon 454 bin 771 kilovatskent aydın haberlerit) olarak belirlenmesine karar verildi. Öte yandan EPDK, bu yıldan itibaren uygulanmak üzere husus hakkında yeni karar alınıncaya kadar, iletim şebekesi taban stok ölçüsünü da 360 milyon 298 bin 645 standart metre kadarküp olarak açıkladı.

‘SADECE FABRİKALAR DEĞİL ÜRETİMİN ÖBÜR ÇARKLARI DA ETKİLENECEK’

Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD), organize sanayi bölgelerinde uygulanan elektrik kesintilerinin yalnızca fabrikaları değil üretimin öbür çarklarını da etkileyeceği ikazında bulundu. TÜBİSAD yazılı bir açıklama yaparak, bilgi merkezlerinin elektrik kesintileri nedeniyle çalışamaz hale gelmesi durumunda, yalnızca o organize bölgesindeki fabrikaların değil data merkezinden hizmet alan üretim, ticaret, finans başta olmak üzere tüm kesimler ve şirketlerin fkent aydın haberleriliyetlerinin de etkilenebileceğine dikkat çekti.

Uzun elektrik kesintilerinin büyük risk olduğunu belirten TÜBİSAD aöıklamasında ‘’Özellikle günümüzde üretim ekosisteminin adeta merkezinde yer alan bilişim bölümü, başka tüm dalları destekleyen son derece değerli bir pozisyondadır ve üretimin temelini oluşturmaktadır. Hal bu türlü iken günümüz ekonomilerinin ve hatta günlük ömrün omurgası niteliğinde olan data merkezlerinin elektrik kesintileri nedeniyle çalışamaz hale gelmesinin, iktisadın ve ömrün birçok alanını olumsuz etkileyeceği aşikârdır. Data merkezlerinin işleyişinin durması durumunda yalnızca o organize bölgesindeki fabrikaların değil bilgi merkezinden hizmet alan üretim, ticaret, finans başta olmak üzere tüm dallar ve şirketlerin fkent aydın haberleriliyetleri de etkilenebilecektir’’ denildi.

ISITMA VE AYDINLATMA HARİÇ GÜÇ BÜSBÜTÜN KISITLANDI

İran’ın doğal gazı kesmesiyle başlayan güç krizi, üretime önemli darbe vurmuşken doğal gaz kesintisinin Kayseri’de şubat başına kadar devam edeceği öğrenildi. Kayseri Organize Sanayi Müdürlüğü’nün, bölgenin sanayicilerine gönderdiği yazıyla kesintinin 30 Ocak-1 Şubat ortası da süreceği bildirildi. Alınan bilgiye nazaran kurum, bölgenin sanayicilerine bir yazı göndererek, ‘sistem istikrarının sağlanabilmesi’ ve ‘BOTAŞ tarafından gelecek müeyyidelere maruz kalınmaması’ için doğal gaz kesintisinin 30 Ocak-1 Şubat ortasında da devam edeceğini bildirdi.Böylece Kayseri OSB’de mutfak ve ısıtma hariç doğalgaz kullanımı 2 gün boyunca büsbütün kısıtlandı. Bu tarihten sonra ise kesintinin devam edip etmeyeceği net olmamakla birlikte, olması durumunda BOTAŞ’ın bilgilendireceği belirtildi.

İRAN: ‘KESİNTİ BİZİMLE ALAKALI PROBLEMDEN KAYNAKLANMIYOR’

İran Ulusal Gaz Şirketi, Türkiye’ye verilen doğalgazın kesilmesine ait, “Türk tarafındaki doğalgaz basınç yükseltme istasyonundaki teknik bir sorun nedeniyle ülke şu anda gaz alamıyor” dedi. İran Güç Haber Ajansı Shana’da yer alan haberde “Türkiye’ye doğalgaz akışındaki kesinti İran tarafından kaynaklanmıyor. Bazergan istasyonunda iki yalıtımlı kontaktan gaz kaçağı meydana gelmesi ve istasyondaki standart çalışma şartlarının aksamasının akabinde Türkiye’ye gaz ihracatı azalmış olup, sıkıntılar giderilene kadar kısa bir müddetliğine durdurulmuştu. Çalışma şartlarının denetim edilmesi ve kaçakların daima izlenip basınç denetimlerinin yapılmasıyla gaz ihracatının akışı sağlandı. Fakat Türk tarafındaki doğalgaz basınç yükseltme istasyonundaki teknik bir sorun nedeniyle ülke şu anda gaz alamıyor’’ açıklamasına yer verildi.

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.