Fransa’da cumhurbaşkanı adayı Zemmour’a iş göremezlik raporu verildi

Zemmour’un kampanya grubu, cumhurbaşkanı adayının başşehir Paris yakınlarındaki Villepinte fuar merkezinde düzenlediği birinci mitingde sahneye …

07.12.2021
Fransa’da cumhurbaşkanı adayı Zemmour’a iş göremezlik raporu verildi

Zemmour’un kampanya grubu, cumhurbaşkanı adayının başşehir Paris yakınlarındaki Villepinte fuar merkezinde düzenlediği birinci mitingde sahneye çıkmadan çabucak evvel bir kişi tarafından bileğinden tutularak çekilmesi sonucu yaralandığını açıkladı.Bu kişinin heme…

Zemmour’un kampanya grubu, cumhurbaşkanı adayının başşehir Paris yakınlarındaki Villepinte fuar merkezinde düzenlediği birinci mitingde sahneye çıkmadan çabucak evvel bir kişi tarafından bileğinden tutularak çekilmesi sonucu yaralandığını açıkladı.

Bu kişinin çabucak etkisiz hala getirildiğini, akabinde polis tarafından gözaltına alındığını aktaran grup, Zemmour’a 9 gün iş göremezlik raporu verildiğini bildirdi.

Çok sağcı cumhurbaşkanı adayının ismini “Reconquete” olarak açıkladığı partisinin sözcüsü Antoine Diers, olayı isimli makamlara taşımayı değerlendirdiklerini kaydetti.

Öbür yandan, mitinge “ırkçılığa hayır” tişörtleriyle katılan SOS RACISM isimli kümeden 5 aktivist kameralar önünde Zemmour taraftarları tarafından darbedildi.

SOS RACISM’den yapılan açıklamada, 2 aktiviste birinci müdahalenin itfaiye takımlarınca yapıldığı kaydedildi.

Ayrıyeten mitingde yuhalanan ve fizikî atağa uğrayan çok sayıda basın mensubu, alandan ayrılmak zorunda kaldı.

Zemmour’un birinci mitingine şiddet olaylarının hakim olması, sol ve sağdan birçok siyasetçi tarafından eleştirildi.

Sosyalist Partinin cumhurbaşkanı adayı Anne Hidalgo, Twitter’da yayımladığı iletide, taarruza uğrayan aktivistlere takviyelerini ileterek şiddet olaylarını kınadığını belirtti.

İktidarın büyük ortağı LREM üyesi ve Ulusal Meclis Lider Yardımcısı Hugues Renson, Twitter’dan yaptığı açıklamada, Zemmour’un mitingine kaos ve şiddetin hakim olduğunu, bu olayların ulusal birliği bozduğunu söz etti. Renson, Zemmour’un, temsil etmek istediği Fransa’yı tehdit ettiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanlığı seçiminde yarışacak isimlerden Komünist Parti (PCF) Genel Sekreteri Fabien Roussel, mitingdeki olayların Fransa’yı Zemmour’un yönetmesi halinde yaşanacakları yansıttığını kaydederek şiddete maruz kalanlarla dayanışma içinde olduğunu belirtti.

ZEMMOUR’A “İNSANLIĞIN DÜŞMANI” NİTELEMESİ

Çok sol partilerden Boyun Eğmeyen Fransa Hareketinin (LFI) başkanı ve cumhurbaşkanı adayı Jean-Luc Melenchon da düzenlediği mitingde, çok sağcı cumhurbaşkanı adayının “evrensel bir insanlık” anlayışı olmadığını belirterek Zemmour’un insanlığın düşmanı olduğunu söyledi.

İslam ve göçmen zıddı fikirleriyle öne çıkan çok sağcı aday Zemmour, 30 Kasım’da yayımladığı görüntüyle cumhurbaşkanı seçimi için adaylığını resmen açıklamıştı.

Fransa’da seçimin birinci tipi, 10 Nisan 2022’de yapılacak. Adaylardan rastgele biri birinci tıpta salt çoğunluğu sağlayamazsa en fazla oyu alan iki aday 24 Nisan’da düzenlenecek ikinci cinste yarışacak.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.