Fotoğraf 1 yıl arayla aynı noktada çekildi! Akaryakıt zamları sonrası bir ilimizde yollar boş kaldı

Türkiye’de kişi başına düşen araç yoğunluğunun en fazla olduğu vilayetlerin başında gelen Aydın’da akaryakıt artırımları ile birlikte trafik …

28.09.2022
Fotoğraf 1 yıl arayla aynı noktada çekildi! Akaryakıt zamları sonrası bir ilimizde yollar boş kaldı

Türkiye’de kişi başına düşen araç yoğunluğunun en fazla olduğu vilayetlerin başında gelen Aydın’da akaryakıt artırımları ile birlikte trafik yoğunluğu da düştü. Bir yıl orta ile tıpkı tarihte birebir noktada yapılan gözlemlerde trafik yoğunluğunun geçen yıla oranla önemli derecede azaldığı gözlemlendi.

Aydın‘da 888 okul ve kurumda toplam 15 bin 664 öğretmen, temel eğitimde 127 bin 554 ve orta öğretimde 58 bin 340 olmak üzere toplam 185 bin 894 öğrenci ile 2022-23 Eğitim Öğretim Yılı’na başlarken okul devirlerinde her yıl yaşanan trafik yoğunluğu bu yıl azaldı.

Her geçen gün öğrenci sayısı ve nüfus artmasına karşın bu yıl trafik yoğunluğunun azalmasının aslında sevindirici bir gelişme olduğunu belirten Aydın Sürücüler Odası Lideri Semih Özmeriç, Aydın’da özel araç kullanma tutkusunun sona ermesi ile kentin en kıymetli problemlerinden biri olan trafik yoğunluğu sorunun da resen çözüleceğini belirtti.

“AVRUPA ÜLKELERİ BU SORUNU 1972’DE ÇÖZDÜ”

Ülke ve kentlerde trafiğin de bir kültür olduğunu ve trafik sorunun yerleşen bu kültür ile çözüldüğünü belirten Aydın Sürücüler Odası Lideri Semih Özmeriç, trafikteki israfın da toplumsal şuur ile çözüleceğini kaydetti. Özmeriç mevzuyla ilgili açıklamasında “Hollanda Dünyanın en güçlü ülkelerinden biri, lakin 1972 yıllarındaki ekonomik krizde zarurî olarak özel araç kullanımından ayrılıp toplu taşıma ve bisiklet kullanımına başladılar. Daha sonra bunu alışkanlık haline getirdiler. Günümüzde gerek Hollanda gerekse Kuzey Avrupa ülkelerinde bisiklet ve toplu taşıma araçlarının kullanımın alışkanlık haline geldiğini görüyoruz.

“VATANDAŞLARIMIZ BİLİNÇLENMEYE BAŞLADI”

Bunun sonucunda ülkenin refahı ve ekonomik düzeyleri yükseliyor. Buna bağlı olarak da trafik sorunu da yaşamıyorlar. Ülkemizde rastgele bir yasak yok ancak vatandaşlarımız akaryakıt artırımları ile birlikte özel araç kullanımı konusunda bilinçlenmeye başladı. Geçen yıllara oranla kıyasladığımızda ilimiz Aydın’da trafik yoğunluğu azalmaya başladı” diye konuştu.

“SEFER SAYILARINDA YİNE DÜZENLEME YAPILACAK”

Aydın’da yaşayan bu gelişmeye paralel olarak ilgili kurum ve kuruluşlarca değerlendirmelerin yapıldığını ve bu çerçevede halkın mağduriyet yaşamaması için toplu taşıma araçlarının sefer sayısı sıklığı konusunda yeni düzenleme yapılacağını da belirten Lider Özmeriç, “Şu anda özel olarak görevlendirilen şahıslarca değerlendirmeler yapılıyor. Gerekli hallerde okulların giriş-çıkış s kent aydın haberleri tleri ve mesai başlangıç ve bitiş s kent aydın haberleri tlerinde ek seferler konularak mağduriyet yaşanmaması için ne gerekiyorsa yapılacak. Halkımızın bu alışkanlığı devam ederse kentin en değerli sıkıntılarından biri olan trafik sorunu da resen çözülmüş olacak” diyerek imkanı olan herkesin toplu taşıma araçlarını kullanmaya davet etti.

Kaynak: aydın haberleri / İktisat

Trafik,Ülke,Araç,Aydın,Toplu,Sorunu ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.