Fitch’ten stagflasyon senaryosu

Fitch Ratings’ten verilen bilgilendirme argümanında, Rusya-Ukrayna savaşının makroekonomik görünümü altüst etmesi ve makul risk senaryolarını …

27.04.2022
Fitch’ten stagflasyon senaryosu

Fitch Ratings’ten verilen bilgilendirme argümanında, Rusya-Ukrayna savaşının makroekonomik görünümü altüst etmesi ve makul risk senaryolarını değiştirmesiyle global kredi ortamının son birkaç ayda değerli ölçüde değiştiği aktarıldı.

Nakdî sıkılaşma görünümü ve stagflasyon potansiyelinin kıymetli ölçüde arttığına işaret edilen açıklamada, stagflasyon potansiyeli arttıkça temel kredi risklerinin geliştiği kaydedildi.

Global bir stagflasyon senaryosunun Fitch’in derecelendirme portföyü üzerindeki tesirinin en çok daha yüksek girdi maliyetlerine, artan piyasa oynaklığına ve sıkılaşmış finansman şartlarına daha fazla maruz kalan dallarda hissedileceği belirtilen açıklamada, buna sanayi ve seyahatle ilgili dallar ile bilhassa gelişmekte olan piyasalardaki finans ve menkul değerler firmalarının hareket ettiğu tabir edildi.

Açıklamada, artan makroekonomik, finansal piyasa ve jeopolitik belirsizliğin öteki değerli riskler üzerinde de tesirleri olacağı kaydedildi.

“Ekonomilerde sakinlik ve yüksek enflasyonun bir ortada gerçekleşmesi” olarak bilinen stagflasyon, 1970’li yıllarda OPEC üyesi ülkelerin petrol fiyatlarını yaklaşık 3 katına çıkarması sonucu gelişmiş ekonomilerde görülmüştü.

Bugüne gelindiğinde, COVID-19 salgını sonrası halrehberaydin.comzırda yüksek enflasyonla uğraş eden gelişmiş ekonomilerde toparlanmanın istenen boyutta olmamasına, tedarik zincirindeki aksaklıklar sonucu artan mal ve hizmet fiyatları, Rusya-Ukrayna savaşıyla yükselen jeopolitik risklerin yanında çok yüksek emtia, petrol ve gaz fiyatları eklenince stagflasyona gerçek gidiş ihtimali daha çok tartışılmaya başlandı.

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.