Fitch, Türkiye’nin kredi notunu düşürdü: Enflasyonun düşmesi zor

Memleketler arası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye’nin kredi notunu BB-‘den B+’ya indirdiğini, görünümünü ise ‘negatif …

12.02.2022
Fitch, Türkiye’nin kredi notunu düşürdü: Enflasyonun düşmesi zor

Memleketler arası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye’nin kredi notunu BB-‘den B+’ya indirdiğini, görünümünü ise ‘negatif’ olarak teyit ettiğini duyurdu.Fitch Ratings, 2 Aralık 2021’deki değerlendirmesinde, Türkiye’nin kredi notunu “BB-” olara…

Milletlerarası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye’nin kredi notunu BB-‘den B+’ya indirdiğini, görünümünü ise ‘negatif’ olarak teyit ettiğini duyurdu.

Fitch Ratings, 2 Aralık 2021’deki değerlendirmesinde, Türkiye’nin kredi notunu “BB-” olarak teyit etmiş, kredi not görünümünü ise, ‘erken’ olarak nitelendirdiği nakdî gevşemenin yurtiçi inançta bozulmaya neden olduğunu belirterek ‘durağan’dan ‘negatif’e çevirmişti.

ENFLASYONUN DÜŞMESİ BEKLENMİYOR

Bloomberg HT’de yer alan habere nazaran; Fitch son yayımladığı raporda, ‘daha sık ve ağır siyaset odaklı’ finansal gerilim periyotlarının, Türkiye’de yüksek enflasyonu, düşük dış likiditeyi ve zayıf siyaset güvenilirliği açısından kırılganlıkları artırdığını açıkladı.

Raporda, takip edilen siyasetin (hedeflenen kredi ve sermaye akışı tedbirleri de dâhil olmak üzere) enflasyonu düşürmesinin beklenmediği belirtildi.

Türkiye’nin genişletici para siyaseti bileşiminin tesirlerine de değindiği raporda, “Türkiye’nin genişletici para siyaseti bileşimi (negatif gerçek faiz oranları da dâhil) enflasyonu yüksek düzeylerde tutabilir, inanç ortamını baskılayabilir ve memleketler arası rezervler üzerindeki baskıları yine alevlendirebilir” denildi.

‘YENİ EKONOMİK ENSTRÜMAN EMNİYETLİ DEĞİL’

Siyasi gelişmelerin, Merkez Bankası’nın siyaset faizini yükseltme kabiliyetini sınırladığını belirten raporda, yeni ekonomik enstrümanın yüksek enflasyon ortamında inancı sürdürülebilir bir biçimde geliştirme kapasitesinin ‘sınırlı’ olduğu söz edildi.

Fitch kelam gelimi edilen raporda, Türkiye’de enflasyonun yıl sonuna kadar yüzde 38’e, 2022’de ortalama yüzde 41’e ve 2023’te yüzde 28’e ulaşacağı öngörüsünde bulundu.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.