Financial Times: Türkiye NATO’nun üçlü toplantı davetini reddetti

Financial Times’in haberine nazaran de Türkiye iki İskandinav ülkesi ile müzakerelere başlamadan evvel Helsinki ve Stokholm’den terörizmle ilgili …

16.06.2022
Financial Times: Türkiye NATO’nun üçlü toplantı davetini reddetti

Financial Times’in haberine nazaran de Türkiye iki İskandinav ülkesi ile müzakerelere başlamadan evvel Helsinki ve Stokholm’den terörizmle ilgili tasaları konusunda somut adımlar atmasını istedi. Bu kural nedeniyle NATO yetkililerinin devreye girerek ikili m…

Financial Times‘in haberine nazaran de Türkiye iki İskandinav ülkesi ile müzakerelere başlamadan evvel Helsinki ve Stokholm‘den terörizmle ilgili tasaları konusunda somut adımlar atmasını istedi. Bu koşul nedeniyle NATO yetkililerinin devreye girerek ikili müzakereler yürütmek zorunda kaldığı belirtildi.

Konuyla ilgili isimsiz 3 kaynağa dayandırılan haberde, daha evvel üç ülkeden yetkililer ortasında bir NATO yetkilisi moderatörlüğünde çarşamba günü yapılması planlanan toplantı yapılmadığı vurgulandı.

Bir NATO yetkilisi de, Türkiye’nin isteksizliği ve iki ülkeden taleplerinin belirsizliğine atıfta bulunarak üçlü toplantının “nrehberaydin.comi amaç” olduğunu “fakat şimdi o noktada olmadıklarını” vurguladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da çarşamba günü NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’le yaptığı telefon görüşmesinde iki ülkeden de Türkiye’nin beklentilerinin karşılandığı somut adımlar görmeden, terörizmle uğraş ve savunma sanayi iş birliği konusunda paradigma değişikliğine gidileceğine dair yazılı tkent aydın haberlerihhütler verilmeden süreçte ilerleme sağlanamayacağını vurguladı.

Stoltenberg ise daha evvel kendisine üçlü toplantı ile ilgili yöneltilen bir soruya devam eden bir süreç olduğunu ve farklı formatlarda toplantılar gerçekleştirildiğini söylemişti.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.