Fed’in faiz mesajı sonrası ABD doları 20 yılın zirvesine çıktı

Ekonomi Haberleri Küresel piyasalar, Fed’in eylül toplantısında 75 baz puan faiz artıracağına yönelik fiyatlamaların güçlenmesiyle negatif bir …

29.08.2022
Fed’in faiz mesajı sonrası ABD doları 20 yılın zirvesine çıktı

Ekonomi Haberleri

Küresel piyasalar, Fed’in eylül toplantısında 75 baz puan faiz artıracağına yönelik fiyatlamaların güçlenmesiyle negatif bir tablo sergiliyor. Yeni haftaya başlarken Asya piyasalarında ve ABD vadeli piyasada satış yüklü görünüm tesirli. Dolar güçlenmeye devam ederken, ABD 10 yıllık faizi yüzde 3,11’in üzerinde.

109,44 İLE 20 YILIN TEPESİNE ÇIKTI

Fed Lideri Powell’ın Cuma günü Jackson Hole toplantılarında verdiği yüksek faiz oranlarının uzun müddet devam edeceği bildirisi ABD dolarını önde gelen para üniteleri karşısında 20 yılın doruğuna taşımış durumda. ABD dolarının önde gelen para üniteleri karşısındaki bedelini gösteren Dolar endeksi bu sabah 109,44 ile 20 yılın tepesine çıktı.

“ENDEKSİN BU HAFTA 110 DÜZEYİNE GERÇEK GİTMESİNİ BEKLİYORUZ”

DOLAR 18,17 DÜZEYLERİNDE SÜREÇ GÖRÜYOR

Geçen hafta 2002’den bu yana en düşük düzeyi olan 0,9901’e geriledikten sonra, haftayı yüzde 0,7 azalışla 0,9964’ten tamamlayan Euro/dolar, bu sabah 0,9915 düzeylerinde. Yurtiçinde ise dolar/TL 18,17 ve Euro/TL 18,02 düzeylerinde süreç görüyor.

FED ÖNCESİ SON KRİTİK VERİ

Bu hafta gözler ABD’de tarım dışı istihdam verisinde olacak. Temmuz ayı tarım dışı istihdam sayısı 250 bin olan piyasa beklentisinin besbelli halde üzerinde 528 bin kişi artış göstermişti. Yüklü piyasa beklentisi bu kere 300 bin üzere daha ölçülü bir artışa işaret ediyor. Analistlere nazaran; bir defa daha beklentilerden kuvvetli bir artış yaşanırsa bu durum Fed’in agresif faiz artırımlarına devam edeceğine yönelik algıyı destekleyerek risk iştahının global ölçekte daralmasına neden olabilir.

Haftanın birinci günü yurt içinde ekonomik itimat endeksi ve dış ticaret dataları takip edilecek. Yurt dışında ise öne çıkan bir bilgi bulunmuyor. Haziran ayında 8,17 milyar dolar olan dış ticaret açığının Temmuz ayında ise 10,6 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Dolar,Dış,Piyasa,Abd ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Ekonomi sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ETİKETLER: , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.