Fasulye hasadında çalışan tarım işçileri yevmiyelerin artırılmasını istiyor

Afyonkarahisar’ın Şuhut ilçesinde hasadı devam eden fasulye kilosu 10-11 TL ortasında değişen fiyatıyla bu yıl üreticisinin yüzünü güldürdü …

24.07.2022
Fasulye hasadında çalışan tarım işçileri yevmiyelerin artırılmasını istiyor

Afyonkarahisar’ın Şuhut ilçesinde hasadı devam eden fasulye kilosu 10-11 TL ortasında değişen fiyatıyla bu yıl üreticisinin yüzünü güldürdü. Hasadı yapan tarım emekçileri ise, günlük 100-120 TL ortasında değişen yevmiyelerinin yetmediğini belirterek artırılmasını istedi. Tarım çalışanı Şenol Yıldız, “Aldığımız eşyalar çok değerli lakin çalışıp aldığımız sayı çok az. Adaletli değil, bunun yükseltilmesini istiyoruz.” dedi.

Şuhut’ta bu yıl randımanın yüksek olduğu fasulyenin birinci hasadında 3 bin dekar alandan elde edilen eser çiftçilerin yüzünü güldürdü. Tarladan toptancıya, toptancıdan pazar üreticisine kadar zahmetli bir etaptan geçerek tezgaha kadar gelen fasulyenin kilosu 10 ile 11 lira ortasında satılıyor. Satış fiyatı her ne kadar üreticisinin yüzünü güldürse de tarım çalışanları aldıkları yevmiyelerden yakınarak, günlük çalışma fiyatlarının güzelleştirilmesini istediler.

“120 LİRAYA ÇALIŞIYORUZ”

“ÇOK AZ PARA VERİYORLAR”

Tarım çalışanı Güldane Akbulut da aldıkları günlük yevmiyelerin düşük olduğunu tabir ederek, “Fasulyelerimiz çok hoş, fiyatından mutluyuz fasulyenin. Günlüğümüz 120 lira, çok az veriyorlar bize, yetmiyor. Zorluklarla geçiyor. Biz çalışmamızdan mutluyuz fakat parasından mutlu değiliz. Parasını biraz yükseltseler uygun olacak” diye konuştu.

SATIŞ FİYATINDAN ÜRETİCİ MEMNUN

Tarla sahibi Abdülkerim Korkmaz, tarlada fasulye hasadının devam ettiğini ve satış fiyatlarının 10-11 TL ile kendilerini mutlu ettiğini lisana getirdi.

aydın haberleri / Hayati Kanat – İktisat

Fasulye,Memnun ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Ekonomi sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.