EYT ile ilgili Bakan Bilgin’den son dakika yaş sınırı açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, EYT’de (Emeklilikte Yaşa Takılanlar) yaş sınırına ilişkin Genel Kurul’daki bütçe görüşmelerinde açıklamalarda bulunuyor.

09.12.2022
EYT ile ilgili Bakan Bilgin’den son dakika yaş sınırı açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Beştepe’de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’yle bir araya gelmişti.

EYT için kadınlarda 48, erkeklerde 50 yaş sınırı gündemdeyken Bakan Bilgin bugünkü açıklamasında bütçe görüşmelerinde konuya açıklık getireceğini ifade etmişti.

Gündeme gelen bu belirsizlikle ilgili Bakan Bilgin, Meclis’te bütçe görüşmelerinde açıklamalarda bulundu. Bilgin şu ifadeleri kullandı;

SENDİKALARA VURGU YAPTI

*Öncelikle Hüseyin Örs beye geçmiş olsun diyorum.

*Burada her türlü eleştirinin yapılması çok önemlidir. Burada yapılan konuşmaların özgür bir şekilde yapılmasını sağlamak zorundayız.

*Bizim önceliğimiz çalışma ilişkileridir. Endüstri ilişiklerinde işçi-işveren ilişkileri çok önemlidir. Devlet de burada gerekli tedbirleri almakta zorunludur.

*Çalışma ilişkilerinde sendikalar çok önemlidir. Sermaye kendiliğinden güçlüdür. Emekçilerin örgütlenmesi ve onları işverene karşı eşit hale getirmek bizim Çalışma Bakanlığı’nın görevidir.

*Türkiye’de kamu sendikalaşması yüksek ancak işçi sendikalaşması düşüktür. Buradaki temel sebep orta ve küçük işletmelerde sendikalaşmaya karşı tavrıdır. Buna karşı mücadele etmek tüm siyasilerin görevidir.

 

Bakan ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Ekonomi sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Kaynak: https://www.sozcu.com.tr/2022/ekonomi/eyt-ile-ilgili-bakan-bilginden-son-dakika-yas-siniri-aciklamasi-7521686/

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.