Erdoğan’ın “Ey Yunan, İzmir’i unutma! Bir gece ansızın gelebiliriz” sözleri Yunanistan’ı korkuttu! NATO’ya şikayet edecekler

Dünya Haberleri Yunanistan, bir müddettir Türkiye hakkında bilhassa memleketler arası alanda kara propagandaya imza atıyor, Ege’de ise …

05.09.2022
Erdoğan’ın “Ey Yunan, İzmir’i unutma! Bir gece ansızın gelebiliriz” sözleri Yunanistan’ı korkuttu! NATO’ya şikayet edecekler

Dünya Haberleri

Yunanistan, bir müddettir Türkiye hakkında bilhassa memleketler arası alanda kara propagandaya imza atıyor, Ege’de ise provokatif hareketler yapıyordu. Son olarak geçtiğimiz hafta Türk jetlerine Rusya’dan satın aldığı S-300’ler ile radar kilidi atmıştı. Bir NATO ülkesine yapılan bu düşmanca hal gerginliğin uygunca artmasına neden olmuştu.

“BİR GECE BİRDENBİRE GELEBİLİRİZ”

Bunun üzerine evvelki gün Samsun’da düzenlenen TEKNOFEST 2022’de açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan‘a ‘Bir gece birden gelebiliriz’ diyerek ikazda bulunmuştu. Erdoğan Yunanistan‘a çok net iletiler vererek şunları söyledi; “Ey Yunan tarihe bak. Çok daha fazla ileri gidersen, bunun bedeli ağır olur ağır. Yunanistan‘a tek cümlemiz var. İzmir’i unutma. Vakti, s kent aydın haberleri ti geldiğinde gereğini yaparız. Bir gece birdenbire gelebiliriz.”

YUNAN GAZETESİ ERDOĞAN’IN KELAMLARINI MANŞETİNE TAŞIDI

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kelamları dünya basınında geniş yankı bulurken Yunan basını ise Atina’nın NATO atılımını manşetlerine taşıdı. Erdoğan’ın açıklamaları sonrası, Türk rehberaydin.com’larının Yunan ulusal hava alanını ihlal edip 19 bin feet yükseklikte Kandelioussa adası üzerinde uçtuğu argüman edildi. Kathimerini gazetesi “Erdoğan: Yunanistan‘a direkt tehditler” başlıklı haberinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Samsun’da yaptığı açıklamalara geniş yer verdi. Ta Nea gazetesinde ise Erdoğan’ın “İzmir’i unutmayın” kelamı başlığa taşınırken, Erdoğan’ın, Yunan halkına kaba bir formda hitap ettiğini savundu. To Vima gazetesi de “Yunanlar, İzmir’i unutmayın-Adaları işgal etmeniz bizi bağlamaz” başlığını kullandı.

“BU TELAFFUZLARI NATO’YA ŞİKAYET EDECEĞİZ”

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Erdoğan’ın Ege adalarıyla ilgili açıklamasının akabinde, bu telaffuzları NATO’ya şikâyet edeceğini belirterek şu tabirleri kullandı: Müttefiklerimizi ve ortaklarımızı son birkaç gündür yapılan provokatif açıklamaların içeriği hakkında derhâl bilgilendirerek, bu tehlikeli periyotta ittifakın birliğini kimin baltaladığını açıkça ortaya koyacağız.

İHLALLER GÜN GEÇTİKÇE ARTIYOR

Türkiye gazetesinin haberine nazaran Ege ve Doğu Akdeniz’de tansiyonu daima yükseltmeye çalışan Yunanistan Silahlı Kuvvetleri, 15 Ağustos’tan bugüne kadar vazife uçuşundaki Türk jetlerini 14 farklı olayda 3 bin 372 saniye radar kilidi atarak taciz etti. Yunanistan geçen sene askerî deniz ve hava araçları ile Türk hava alanı ve denizde toplam 1.616 ihlal, taciz gerçekleştirdi. Bu sayı 2022’nin 8 ayı içinde geçen yılın birebir devrine oranla artarak 1.123 oldu. Bilhassa son aylarda artan ihlal ve tacizleri kapsamında Yunanistan, 15 Ağustos’ta Rodos güneyi, Midilli adası batısı, Ahikerya adası batısı ve güneyi ile Sakız adası güneyinde misyon uçuşundaki F-16’ları toplam 1.330 saniye boyunca radar kilidi atarak taciz etti. Yunanistan, 18 Ağustos’ta da Sakız adası güneybatısında iki F-16 uçağına 180 saniye radar kilidi uyguladı. 23 Ağustos’ta misyon uçuşundaki Türk jetlerini dört farklı olayda toplam 1.020 saniye radar kilidi uygulayarak taciz eden Yunanistan, 24 Ağustos’ta Midilli adası güneybatısında 303 saniye, 29 Ağustos’ta ise Gökçeada güneybatısında bir F-16 uçağına 350 saniye müddetle radar kilidi attı. Yunanistan son olarak 1 Eylül’de vazife uçuşundaki Türk uçaklarına yönelik tacizde bulundu. Rodos güneyindeki silahsız deniz karakol uçağına 136 saniye radar kilidi uygulayan Yunanistan, birebir uçağı İstanköy adası güneybatısında da 53 saniye müddet ile radar kilidine maruz bıraktı.

Yunan,Gün,Erdoğan,Saniye,Türk,Adası,Ağustos’ta,Taciz,Gazetesi,Yunanistan ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Güncel sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.