Erdoğan “Sözlerin tutulmasını bekliyoruz” demişti! İsveç lideri anlaşmaya dair net konuştu: Sözleşmeye uyacağız

İspanya’nın Madrid kentinde gerçekleştirilen tepede Türkiye, İsveç ve Finlandiya ortasında üçlü muhtıra imzalandı. Mutabakatla birlikte İsveç ve …

04.07.2022
Erdoğan “Sözlerin tutulmasını bekliyoruz” demişti! İsveç lideri anlaşmaya dair net konuştu: Sözleşmeye uyacağız

İspanya’nın Madrid kentinde gerçekleştirilen tepede Türkiye, İsveç ve Finlandiya ortasında üçlü muhtıra imzalandı. Mutabakatla birlikte İsveç ve Finlandiya, Türkiye’nin talep ettiği teröristleri iade edeceklerini kabul etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan da “Sözlerin tutulmasını bekliyoruz” diyerek İsveç’in 73 teröristi iade edeceğini söylemişti. İmzalanan muhtıraya ait konuşan İsveç Başbakanı Andersson, Türkiye ile yapılan mutabakata ve iadelerle ilgili kontrata uyacaklarını belirtti.

Madrid’de imzalanan Türkiye, İsveç ve Finlandiya ortasındaki üçlü muhtıra ile birlikte iki ülke Türkiye‘nin talep ettiği teröristleri iade etmeyi tkent aydın haberlerihhüt etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan da “Sözlerin tutulmasını bekliyoruz. İsveç 73 teröristi bize gönderecek. Şu anda 3-4’ünü gönderdiler lakin kâfi değil. Adalet ve Dışişleri Bakanlığı, MİT yakın markaja alıp takibini yapacak” sözlerini kullanmıştı.

“TÜRKİYE İLE YAPILAN MUAHEDEYE UYACAĞIZ”

Almedalen Siyaset Formu’nda konuşan İsveç Başbakanı Magdalena Andersson imzalanan üçlü muhtırada yer alan teröristler iadesi hususuna değindi. Andersson, kelam gelimi edilen mutabakatın içeriği hakkında bilgi vermeyeceğini belirterek, “Türkiye ile yapılan muahedeye ve iadelerle ilgili kontrata uyacağız.” dedi.

“İSVEÇ VATANDAŞLARI İADE EDİLMEYECEK”

Terör fkent aydın haberleriliyetlerine karışmayanların tasa etmesine gerek olmadığını söyleyen Andersson, “İsveç vatandaşı olanlar ulusal ve memleketler arası hukuka nazaran iade edilemeyecek. Terör fkent aydın haberleriliyetlerine katılmadıysanız endişelenmenize gerek yok.” tabirlerini kullandı.

TÜRKİYE’YE BÜYÜK ÖDÜNLER Mİ VERİLDİ?

Andersson, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyelik süreçleri hakkında Türkiye ile imzalanan üçlü muhtırada, Türkiye’ye büyük ödünler verildiği ve kamuoyunda sert tenkitler aldığı konusundaki sorulara ise karşılık vermedi.

“ERDOĞAN’IN ÖNÜNDE EĞİLMEK ÇOK KÜÇÜLTÜCÜ”

Anlaşma sonrası Aftonbladet muharriri Gazeteci Wolfgang Hansson, “Erdoğan’ın önünde eğilmek hiç de beğenilen değildi. Çok küçültücüydü. Beklentim o ki; İsveç’in ödediği süreksiz bir bedel olsun” kelamlarıyla hükümete yüklendi. Expressen müellifi Magnus Falkehed da “Bizim Başbakanımızın diz çöküp Erdoğan’ın ayakkabılarını diş fırçasıyla boyaması, İsveç’in Ukrayna’ya dönmemesi için anlaşılabilir.” tabirini kullandı.

“İSVEÇ İÇİN UTANÇ VERİCİ”

Eski Toplumsal Demokrat hükümetinin Kalkınma Bakanı Pierre Schori ise “Türkiye ile yapılan bu mutabakat, İsveç için utanç verici.” dedi.

kent aydın haberleri / Atila Altuntaş – Dünya

İsveç,Türkiye,Anlaşma,Terör,İade ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Güncel sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.