Erdoğan duyurmuştu: 10 milyon icra dosyasına çizik

Vatandaşın, icra takibine düşen 2 bin liraya kadarki elektrik, doğal gaz, su ve telefon borçlarının tasfiyesiyle ilgili düzenlemenin ayrıntıları …

08.09.2022
Erdoğan duyurmuştu: 10 milyon icra dosyasına çizik

Vatandaşın, icra takibine düşen 2 bin liraya kadarki elektrik, doğal gaz, su ve telefon borçlarının tasfiyesiyle ilgili düzenlemenin ayrıntıları netleşiyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Adalet Bakanlıklarının üzerinde çalıştığı düzenleme, icra takibine yo…

Vatandaşın, icra takibine düşen 2 bin liraya kadarki elektrik, doğal gaz, su ve telefon borçlarının tasfiyesiyle ilgili düzenlemenin ayrıntıları netleşiyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Adalet Bakanlıklarının üzerinde çalıştığı düzenleme, icra takibine yol açan 2 bin lira ve altındaki borçları kapsayacak.

5 Eylül’de gerçekleştirilen Bakanlar Toplantısı sonrası açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, icra takibindeki 2 bin lira ve altındaki borçların tasfiye edileceğini duyurmuştu. “15 Ağustos 2022 tarihinden evvel icra takibi başlatılmış 2 bin lira ve altındaki alacakların sarfiyat gösterilerek vergiden düşürülmesi ve tasfiyesini sağlıyoruz” diyen Erdoğan, “Varlık idare şirketlerine devredilmiş alacaklar da buna dahildir. Yaklaşık 10 milyon evrak ve 5,5 milyon vatandaşımız icra takibinden kurtulmuş olacaktır” demişti.

Türkiye gazetesinden Cevdet Fırat Aydoğmuş’un haberine nazaran; Örneğin, rastgele bir vatandaşın 2 bin 1 liralık elektrik borcu varsa, bu borç tasfiye edilmeyecek, 2 bin liralık silmeyle geriye 1 liralık borç kalması kelam gelimi edilen olmayacak.

15 AĞUSTOS’TAN EVVELKİ BELGELERİ KAPSAYACAK

Ayrıca, kelam gelimi edilen düzenleme, 15 Ağustos’tan evvelki icra belgelerini kapsayacak. Borçların tasfiyesiyle ilgili karar, yalnızca bir defa uygulanacak. Farklı devirler için yine gündeme gelmeyecek.

EDİLEN TALEP GEREKMEYECEK

Varlık idare şirketleri tarafından takip edilen borçlar ile alacaklısı öteki şirketler olan borçlara yönelik düzenlemeden faydalanmak isteyen vatandaşın, borçların silinmesi için rastgele bir kuruma başvurması gerekmeyecek. Bireylerin borçlu olduğu şirketler, icraya verdikleri alacaklarını muhasebe kayıtlarında sarfiyat kaleminde gösterecek ve bunları vergiden düşecek.

10 MİLYON İCRA BELGESİ SİLİNECEK

Devreye alınacak karar ile icra takibine uğrayan yaklaşık 5,5 milyon vatandaş icra takibinden kurtulacak. Bu bireylere ilişkin 10 milyon icra evrakı tasfiye edilmiş olacak. Ayrıyeten, toplamı 30 milyar lirayı bulan borç temizlenmiş olacak.

ÇOĞU TELEFON FATURASI

Öte yandan, tasfiye edilecek borçların çoğunluğunu öğrencilerin 300-500 lira civarındaki telefon borçları ile sabit ve dar gelirli öteki şahısların elektrik ve su borçlarının oluşturduğu öğrenildi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.